За първи път от 10 години няма бум на задлъжнялостта

...
За първи път от 10 години няма бум на задлъжнялостта
Коментари Харесай

Българите са по-дисциплинирани: За първи път от 10 години няма бум на задлъжнялостта през януари 

За първи път от 10 години няма взрив на задлъжнялостта през януари, сочат наблюденията на Асоциация за ръководство на вземания /АУВ/. По-голямата част от потребителите са съумели да харчат съгласно опциите си по време на коледните и новогодишни празници и не срещат финансови усложнения през януари.

" В предишни години огромна част от потребителите не успяваха да се оправят с покриването на отговорностите си при започване на месеца. Водени от еуфорията на коледните празници, те не обмисляха добре разноските си през декември и надхвърляха финансовите си благоприятни условия. В началото на 2024 година ставаме очевидци на едно по-разумно държание – едвам към 10% от хората, с които беседваме, по отношение на съвсем 30% за миналите години, изпитват усложнения със отговорностите си в следствие от безразсъдно ползване в празничните дни. При това, тези усложнения не са основни и потребителите ще съумеят да се оправят с тях в границите на идващия един месец ", разяснява Райна Миткова, ръководител на Асоциацията за ръководство на вземания.

По думите ѝ, инфлацията, която беляза последните 2 години, е направила хората по-предпазливи. В края на годината доста от тях са изготвили бюджет за празничните дни с главните пера – дарове, храни и питиета, пътувания, оставяйки си даже буферна сума, която по опция да спестят. В същото време, междинната работна заплата нараства, а през декември доста хора са получили спомагателни доходи под формата на коледни бонуси. Тези фактори обуславят релативно спокойното и финансово устойчиво начало на годината, показват от Асоциацията.

" Най-предизвикателен бе краят на 2023 година за по-младите консуматори – до към 30 години. Те към момента не са привикнали да преценят добре приходите и разноските си, като в това време се изкушават от скъпи ваканции и софтуерни устройства. Въпреки това и при тази група не следим съществени разтърсвания. Не чакаме взрив на просрочени отговорности и през идващите месеци ", споделя Лилия Димитрова, зам.-председател на Асоциацията.

Очакванията на Асоциацията за 2024 година е тя да бъде финансово предвидима и спокойна за потребителите. Въпреки това са налице и значително песимистични прогнози в интернационален проект, а политическата конюнктура остава със знак за неопределеност.

Затова от АУВ поучават потребителите да се придържат към " златните " финансови правила:

- Бюджетът и следенето на разноските са наложителни – деликатното следене на всички доходи и разноски за избран интервал или по избран мотив, както в тази ситуация с коледните празници, може да даде доста добра изясненост за това какво би трябвало да ограничим, кое ни е ненужно и от какво можем да спестим.

-  " Буфер " за непредвидени обстановки – специалистите предлагат да заделим средства за непланирани разноски, което ще ни избави от финансови изненади в непредвидени обстановки. Специалистите поучават този буфер да може да покрие 3-6 месеца от разноските ни за живот.

-  Инвестициите могат да понижат риска от загуба на спестяванията по време на инфлация и да ни обезпечат финансова непоклатимост в дълготраен проект – информирайте се в какво можете да инвестирате заделените си средства – парцели, скъпи бумаги, акции в огромни компании, злато. Най-важното е да диверсифицирате вложенията си, с цел да сведете риска до най-малко. Не е нужно размерът на всяка инвестиция да е огромен, най-добре е да стартирате с дребни суми, в случай че естеството на вложението го допуска.

Асоциацията чакат през 2024 година банките да останат най-големият заемодател на пазара на отговорности. Небанковите финансови институции и телекомите ще бъдат идващите по размер на отговорностите кредитори. Междуфирмената задлъжнялост ще се задържи на релативно постоянни равнища, а плащаемостта ще се осъществя с минимално закъснение.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР