За 16-та поредна година творби на режисьори, които са дебютен

...
За 16-та поредна година творби на режисьори, които са дебютен
Коментари Харесай

Най-интересните филми от цял свят ще се борят за наградата в Международния конкурс на СФФ

За 16-та поредна година произведения на режисьори, които са дебютен или втори филм, ще се състезават в Международния конкурс на София филм фест за огромната премия „ София – град на киното ”, съдържаща парична награда от 7,000 евро.

Ето и част от тях:

Иранската обществена драма „ Блокаж “ („ Blockage “) на режисьора Мохсен Гараи идва в София с премията за най-хубав филм в програмата „ Нови режисьори “ от фестивала в Бусан ’17, заслужена с впечатляващ роман за сложния живот на служащите с ниски приходи в сегашен Иран. Главният воин е офицер от Техеран, който живее в дома на родителите си. Изправен пред суровата действителност, изгубил работата и фамилията си в еднакъв ден, той е заставен да направи сложен избор в живота си. 

Британският режисьор Джейсън Уингард посещава бежанския лагер в Кале с желание да направи документален филм за живота там. Но откакто на място се сприятелява с хората и се среща с отчаянието им, той взема решение вместо да снима в „ Джунглата “, да притегли във кино лентата си някои от действителните бежанци, представящи личните си истории от живота. Така се ражда игралният филм „ В един различен живот “ („ In Another Life “) , който разкрива облици от към момента продължаващата бежанска рецесия, с цел да ни подсети, че всички тези персонажи са хора, не доста разнообразни от самите нас. 

Копродукцията на Армения и Иран „ Йева “ („ Yeva “) на режисьорката Анахид Абад е била показана с триумф на кинофестивала в Монреал през 2017 година. Ситуиран на фона на дългогодишния спор в Нагорни Карабах, дебютният филм на Абад наблюдава прекарванията на Ева (Нарина Григорян), доктор по специалност, която бяга дружно с щерка си, преследвана с обвиняване за гибелта на брачна половинка й, умрял при подозрителни условия.
„ Създаването на „ Йева “ бе опит за описване на универсална човешка история в чужд и незнаен в културно отношение район, като искахме резултатът да бъде филм, който да „ проговори “ на публиката в целия свят. В моята „ омагьосана “ душа на създател може да откриете следи от Сергей Параджанов и Джон Форд, Алфред Хичкок и Били Уайлдър, Ингмар Бергман и Бернардо Бертолучи, Франсоа Трюфо и Акира Куросава, Абас Киаростами, Михаел Ханеке и Майк Лий... Мисля, че това е задоволително за един филм – самият факт, че го върша, ми дава кураж да превъзмогна всички компликации “...

Унгарският режисьор Арпад Богдан бе селектиран за присъединяване в София Мийтингс със своя план „ Генезис “ („ Genesis “) през 2015 година. „ Генезис “ споделя поредност от истории, обвързвана с офанзиви против роми в Унгария през 2008/2009 година, като излага последствията от сходни похищения върху общността, а също по този начин хвърля светлина върху несъвършенствата на унгарската правосъдна система.

Испано-аржентинският филм „ Срещу вятъра “ („ Facing the Wind “) на режисьорката Мерицел Колел споделя история за семейство, чиито членове не могат да споделят между тях. Филмът е основан с любов кинопортрет на обичайния метод на живот, който към този момент е на изчезване; роман за пътешестване към себе си, от който бихме могли да се научим още веднъж по какъв начин да живеем и да се обичаме.

Дебютният филм на израелската режисьорка Цивия Баркай „ Червената крава “ („ Red Cow “) е роман за търсенията на личен път на една млада жена, израснала под грижите на патриархалния си татко, която напълно разумно изпитва съществени подозрения към религиозния и химеричен шовинизъм на общността, подчиняваща се на традициите. Скептицизма и сериозното отношение на Бени към близките се ускоряват след срещата й със самоуверена млада жена, която предизвика същинска буря от копнежи и страсти.

„ На крачка зад Серафима “ („ One Step Behind the Seraphim “) на румънския режисьор Даниел Санду е роман за 15-годишния Габриел, признат в Духовната семинария и решил да стане духовник. Събитията във кино лентата се развиват в Румъния през 90-те години - време на обезверена битка против икономическите провокации на прехода от авторитаризъм към народна власт.

Още един игрален филм ще бъде показан пред публиката като част от програмата на Международния конкурс, само че отвън състезанието – това е британско-българският „ Бандит “ на Август Кинг, който е сценарист, режисьор, продуцент и монтажист, а негов оператор е Светлин Йорданов. В характерната хорър-драма сюжетът е фокусиран върху премеждията на актуален балкански мигрант, скитащ из Европа. Той взема решение да се върне в родината, откакто е изтърпял следващата присъда. В бетонната джунгла на родния квартал, той се сблъсква със старите си привички в безнадежден опит да открие сестра си – единствения непосредствен човек, останал сред живите.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР