Виктория (Пилзен) победи ЦСКА у дома с 2:0 в първия

...

ЦСКА и рефер дадоха комфортен аванс на Виктория Пилзен

Виктория (Пилзен) победи ЦСКА вкъщи с 2:0 в първия плейофен конфликт сред двата тима от шампионата за Лигата на конференциите. Поражението постави край от историческите серии без такова в Европа както на „ алените “, които бяха непобедени от 6 дуела, по този начин и на треньора им Стойчо Младенов. Наставникът нямаше загуба от 18 години или другояче казано в 13 следващи срещи като лидер на „ армейците “. Сега обаче той ще би трябвало да откри метод да обърне развоя на конфликта в София след седмица, когато е реваншът. Мачът на стадион " Досан Арена " в Чехия бе белязан от скандално съдийство, защото на домакините бяха спестени дузпа, пряк червен картон и очевидна засада при първото попадение. Арбитърът Тиаго Мартинш от Португалия взе още няколко неверни решения по време на срещата, която в последна сметка завърши с триумф на Виктория. Треньорът на „ алените “ Стойчо Младенов не направи нито една смяна в титулярния състав, който стартира в предходните два европейски дуела против Осиек, само че домакините започнаха по-добре мача. Още във втората минута Вальо Антов трябваше да се намесва уверено, а в третата Густаво Бусато направи първото избавяне в мача след изстрел на Павел Шулц от границата на наказателното поле. Първият опит на ЦСКА да порази задачата бе дело на Греъм Кери в 8-ата минута, само че топката мина надалеч от вратата. Две по-късно обаче Виктория нанесе своя удар, въпреки и след засада. В такава бе Радим Резник, който получи извеждащ пас в пеналта, спря на гърди и стреля. Густаво Бусато съумя да избави, само че непокритият Милан Хавел от близко прати топката в мрежата и откри резултата в 11-ата минута. Въпреки скандалното начало обаче ЦСКА съумя бързо да отговори. Шест минути след попадението „ алените “ бяха на сантиметри от гола, само че нямаха шанс, защото топката се удари в гредата след мощен шут на Яник Вилдсхут. Не след дълго Виктория имаше нова добра опция, само че първо Бусато се оправи, а след това Антов почисти в корнер. В 25-ата минута Кери опитва за повторно да порази вратата и този път я улучи, но стреля право в обсега на вратаря и Алеш Хрушка избави. При ответната офанзива и неговият сътрудник Бусато трябваше да се намесва, след едно атрактивно осъществяване и безредие в наказателното поле, с което обаче стражът се оправи. Последваха равностойни минути, в които мачът се накъса поради голям брой нарушавания, две рутинни спасявания на Бусато, жълт картон за Жорди Кайседо и два корнера за Виктория, само че други попадения до почивката не паднаха. ЦСКА стартира по-уверено второто полувреме и още първоначално му имаше основателни искания за дузпа. В 49-ата минута Жеферсон бе ударен в наказателното поле с лакът в главата, което очевидно остана неусетно от съдийската бригада, тъй като нарушаването трябваше да докара до 11-метров углавен удар и пряк червен картон. Последваха два далечни изстрела от отдалеченост, по един от всеки тим, както и прецизен подобен на Джон Мускера, но право в ръцете на Бусато. В 68-ата минута не бе отсъден и фаул против последния във вратарското поле, което в допълнение увеличи напрежението на терена. Така се стигна до 72-ата минута, когато Павел Буча стреля по земя и Бусато избави, само че при сходство на първия гол бе оставен непокрит футболист и Джон Мускера удвои от близко задатъка на домакините – 2:0. Стойчо Младенов отговори с офанзивна смяна и размени Вилдхуст с нападателя Бисмарк Чарлс и 5 минути след втория гол Греъм Кери можеше да понижи. Той опита доста атрактивно осъществяване наоколо до линията за тъч, само че Хрушка внимаваше и мазета в корнер. Две минути по-късно, в 79-ата, чехите също удариха греда. Това стана след мощен удар на Мускера и допиране на Бусато, което не разреши на топката да спре в мрежата на „ армейците “ за трети път. В 87-ата минута Амос Юга нямаше късмет с изстрел след корнер, пристигнал след отличен пробив на резервата Чарлс и опит на Кайседо да овладее. Така Виктория завоюва с 2:0 и взе добър задатък преди реванша в София, който ще се играе на националния стадион " Васил Левски ".
Източник: dnesplus.bg