В рамките на междуправителствено заседание български и македонски енергийни компании

...
В рамките на междуправителствено заседание български и македонски енергийни компании
Коментари Харесай

България и Македония подписаха за газов интерконектор и съвместни търгове на електроенергия


В рамките на междуправителствено съвещание български и македонски енергийни компании подписаха съглашения за взаимни действия в региона на електроенергетиката и природния газ.

По време на провелото се в град Струмица взаимно съвещание сред държавните управления на Република България и Република Македония бяха подписани две съглашения в енергийния бранш. От началото на 2018-та година започват взаимни търгове за систематизиране на преносни потенциали сред електроенергийните оператори на двете страни. Това е регламентирано в съглашение сред българския „ Електроенергиен систематичен оператор “ ЕАД и македонския МЕПСО. Използването на обща платформа ще улесни всички търговски участници. С новите тръжни процедури търговците от македонска страна ще вземат участие взаимно с българските си сътрудници на дневните търгове, които ЕСО ще организира от името на двата оператора. Провеждането на взаимни търгове на българо-македонската граница ще докара до растеж на търгуваната електрическа енергия в района и ще увеличи ликвидността на националните енергийни тържища. Общите тръжни процедури са наложителна мярка за обединяване на енергийните тържища на Западните Балкани и в Югоизточна Европа.

Българският газопреносен оператор „ Булгартрансгаз “ ЕАД и Акционерното сдружение за осъществяване на енергийни действия Македонски енергийни запаси „ МЕР АД Скопие “ подписаха съглашение за осъществяване на предпроектно изследване за създаване на нова газова междусистемна връзка. С документа се извършва подписаният меморандум сред Министерствата на енергетиката на България и Министерството на стопанската система на Македония от 1-ви август тази година за съдействие в региона на природния газ. Страната ни обезпечава благонадежден транспорт на съветски природен газ за Македония по газопровода Дупница-Скопие в продължение на 20 години. Предвиденото предпроектно изследване ще оцени съществуващата нужната нова инфраструктура на територията на двете страни. При изследването на направления за създаване на нова междусистемна газова връзка България-Македония ще бъде взето поради развиването на газопроводите Гърция-България и Турция-България, както и реализацията на концепцията за газоразпределителен център „ Балкан “. /БГНЕС
Източник: bgnes.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР