В неделя – 17 март, честваме Сирни Заговезни. Празникът, известен

...
В неделя – 17 март, честваме Сирни Заговезни. Празникът, известен
Коментари Харесай

Сирни Заговезни е: Денят за прошка от любимите хора

В неделя – 17 март, честваме Сирни Заговезни. Празникът, прочут и като Прошка, Сирница и Масленица, се отбелязва тъкмо 7 седмици преди Великден в неделя и една седмица след Месни Заговезни.

Сирни Заговезни трае една седмица, през която се съблюдават избрани обреди и традиции. Той е обвързван с прошката и кукерските игри. Празникът слага началото на най-дългия пост през годината – Великият пост.
Според националната традиция това е и празникът, който бележи границата сред зимата и пролетта.

Традиции на Сирни Заговезни

Сутринта стартира със запалване на доста огньове със плява. Задължително е да те бъдат запалени на най-високото място в селото. Огньовете се прескачат за здраве, а нивите се очистват ритуално от най-младите, с цел да има благодат през годината.



Това е и денят от годината, когато влюбените младежи хвърлят чавги в дворовете на обичаните си. Те съставляват дрянови клончета, завършени като стрели, които се одобряват като пояснение в обич. През Великия пост са неразрешени сватби и сантиментални оферти.

Трапезата на Сирни Заговезни

Млечните храни – кисело мляко и сирене - наложително участват на трапезата. Наред с тях се подготвят баница със сирене или праз, яйца, обредна пита, бяла халва, рижа, печени ябълки.

“Искам амнистия, давам амнистия! ”

Искането на амнистия е особено за празника. Традицията повелява по-младите да обикалят по-старите членове на фамилията и да желаят амнистия: “Прощавай, елементарни! ”. Прошка символизира християнското състрадание и амнистия от кръста от Голгота. Но в днешно време става дума за почитание, обич и респект към околните хора.

Ритуалът Хамкане

След привършване на празничната вечеря на Прошка, идва ред на Хамкане с халва или яйце. Те се връзват на дълъг конец и децата би трябвало да заловен с уста, без да употребяват ръце. Дори допирането със зъби до яйцето е добър знак, тъй като значи, че ще се радвате на положително здраве през идната година.

Последният обред на този ден включва изгарянето на конеца и тълкуването на пламъка му от възрастните членове на фамилията. Ако се забележи припламване на конеца и има млади за женени, то скоро ще има женитба. В случай, че конецът тлее, е на неприятно. Ако конецът изгори бързо, то годината ще бъде плодородна и ще има доста жито. А черупките от яйцата се хвърляли в курника, с цел да снасят повече кокошките.

 
Източник: dama.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР