В голямата си част Планът за възстановяване е финализиран. Проблематичните

...
В голямата си част Планът за възстановяване е финализиран. Проблематичните
Коментари Харесай

Пеканов обясни защо Планът за възстановяване още не е предаден

В огромната си част Планът за възобновяване е финализиран. Проблематичните елементи са в сферите енергетика и господство на закона и правото и ще трябва да се решат в незабавен порядък, с цел да може да бъде предаден. Това съобщи пред БНР вицепремиерът Атанас Пеканов.

По думите му има чуваемост и схващане в Брюксел, че „ най-вероятно, да, ще се наложи един длъжностен кабинет да го съобщи “.

Позитивния резултат Пеканов вижда в това, че ще бъдат вързани ръцете на всички последващи държавни управления за провеждането на избрани промени. Настоящият вид на документа е четвърти.

„ Крайно време е да се разделим с климатичните си илюзии – че всички тези неща ние сме ги подписвали, само че няма да ги прилагаме… Част сме от всички тези процеси “, разяснява вицепремиерът в предаването „ Преди всички “ във връзка към този момент написани съглашения и документи, с които страната ни се е заела.

Пеканов добави, че „ в този момент доста внезапно ни се споделя от Брюксел “, че до 2027 година би трябвало да се извадят избрани мощности.

Големите вложители към този момент се интересуват дали там, където ще влагат, е направена декарбонизация, сподели той.

Атанас Пеканов акцентира, че така като в предишното при разнообразни трансформации хората са се чувствали неподкрепени и излъгани, в този момент считат, че това ще се случи още веднъж. Според него тематиката за бедността и обществените неравенства в България е била неглижирана и в този момент Планът е спрян от един обществен въпрос.

„ Не можем да си кривим душата – във ВЕИ има по-малко работни места, в сравнение с сега във въглищната промишленост. Затова би трябвало да намерим алтернативи… Да намерим благоприятни условия промишлеността да се развива в района. “

Вицепремиерът посочи, че в случай че цените на излъчванията продължат да нарастват, производството на мръсна енергия ще става все по-неефективно.

Относно проблемите в региона на върховенството на закона вицепремиерът регистрира обстановката като сложна. Той заявява, че се търси баланс сред упованията на европейските институции и залагането на реалистични промени.

Румънският проект е бил предаден през май, а едвам преди дни са приключили договарянията по него, разясни Атанас Пеканов.

„ Разбирам настояванията за обезщетения, само че тези средства, с цел да се намерят, се минава през актуализация на бюджета “, уточни Атанас Пеканов по отношение на рекордно високите цени на тока.

„ В някои страни даже няма обезщетения за бизнеса в този случай, тъй като това са пазарните процеси. “

Според Пеканов ограниченията на Министерския съвет за подкрепяне в тази посока не са популистки и „ за момента това са вероятните ограничения “. Той не изключва през зимата да се стигне до директна помощ.

Реформите не получават публичност в обществото, заключи Пеканов, съгласно който няма политическа чуваемост по тази тематика. Вицепремиерът изрази вяра да има постоянен и постоянен кабинет, с визия най-малко за 4 години.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР