Уникален арт проект ще привлича вниманието на софиянци и гостите

...
Уникален арт проект ще привлича вниманието на софиянци и гостите
Коментари Харесай

Тихият убиец: На всеки час регистрират по 6 фрактури заради остеопороза

Уникален арт план ще притегля вниманието на софиянци и гостите на столицата към казуса с остеопорозата в България това лято. Той се намира при започване на Моста на влюбените (от страната на хотел Хилтън) в София и е изрисуван в границите на осведомителната акция за битка с остеопорозата " Не се пречупвай ", която се провежда от " Амджен България " с поддръжката на регион " Триадица ". Арт планът е дело на актьора JahOne и екипа на Фондация Visionary.

„ От районната администрация сме поддръжници на положителното взаимоотношение сред нас и общността. Този план е извънредно значим за публичното здраве и хората би трябвало да си дадат сметка за заплахата от остеопороза. Забързани в всекидневието забравяме някои съществени неща, които въздействат върху нашето здраве. Този план може да накара човек да се замисли за себе си и да предприеме дейности за своето здраве. Благодаря за прелестното му осъществяване “, сподели зам.- кметът Руслан Баждеков на регион „ Триадица по време на символичното разкриване на плана.
-->
„ Амджен повече от 40 години концентрира вниманието си върху нерешени медицински проблеми и обществено значими болести, сред които остеопорозата и костното здраве. Повече от 10 години организираме необятни осведомителни акции за възстановяване информираността на обществото и медицинските експерти. След 50-годишна възраст една от всеки три дами и един от всеки пет мъже ще получи минимум една фрактура в резултат на трошливост на костите. Рискът от бедрена фрактура през живота на дамата е по-голям от заплахата от развиване на рак на гърдата, ендометриума и яйчниците взети дружно.

Призоваваме хората да бъдат виновни към здравето си и да посетят експерт, който да направи оценка на риска от остеопороза “, сподели доктор Красимира Чемишанска, изпълнителен шеф на " Амджен България ".

" Остеопорозата е обществено важен проблем и повлиява както пациента, по този начин и цялото му семейство. За жал ние сме склонни да плащаме големи средства за лекуване на последствията, в сравнение с да дадем минимални средства за предварителна защита. Важно е да се каже, че остеопорозата има лекуване и то е напълно дейно, тъй като това заболяване  не се лекува с естествени средства. Много са факторите, от които зависи остеопорозата, едно от значителните неща е наследствеността, ето за какво всеки които знае, че има майка, баба с остеопороза, би трябвало да има едно на разум, че изложен на риск. Качеството на костта е генетично детерминирано. Рискът от остеопорозата нараства с възрастта. Освен наследствеността, рискови фактори са тютюнопушенето, невисок банкет на калций, недостиг на витамин D, обездвижване, ниско телесно тегло, банкет на избрани лекарства и някои болести “,  обясни ендокринологът доктор Наталия Темелкова.

„ Наричат остеопорозата " тихият палач ", тъй като не боли и няма признаци, до момента в който не се получи строшаване. Това заболяване е толкоз постоянно срещано, че би трябвало непрестанно да се приказва за него и за това по какъв начин да се предпазим. Чрез този арт план всеки би могъл образно да си показа какво се случва в тялото на човек с остеопороза – въпреки всичко рисунката от време на време е повече от 1000 думи. Създаването на художествената интервенция лиши три дни на актуалния графити актьор JahOne, а до момента в който рисуваше, десетки хора се спираха, с цел да прочетат посланието и да се снимат. Вярвам, че това е и задачата ни - да приказваме посредством изкуството на значими за обществото тематики и то по наличен за фена метод “, показа Деляна Ангелова от Фондация „ Вижънъри “.

Повече от 420 000 българи страдат от остеопороза, като 80.4% от тях са дами, а 19.6% – мъже. На всеки час се записват най-малко по шест фрактури, вследствие на нежни кости или към 150 на ден. Изследване на Международната фондация по остеопороза (МФО) демонстрира, че остеопорозата към момента се диагностицира късно. В съпоставяне с огромните европейски страни, България отстъпва, когато става въпрос за достъп до лекуване на пациентите с остеопороза. Едва всеки шести пациент продължава лекарствената си терапия една година по-късно, без значение от лекарството, което приема. В България биха могли да бъдат предотвратени до 68 000 костни фрактури, в случай че хората с нараснал риск от развиване на остеопороза или към този момент с потвърдено заболяване, получат съответна лекарствената терапия.

За страдание смъртността вследствие на остеопорозата в България е по-висока (184 на 100 000), в сравнение с в Европейския съюз (116 на 100 000). Ранното диагностициране на остеопорозата е изключително значимо, с цел да се задържат оптимално дълго следствията от загубата на костна маса. Измерването на костната компактност (DXA) е общоприет способ за диагностика на болестта, а лекуването е комплекс от разнообразни ограничения, които взаимно укрепват резултата си и по този метод укрепват костното здраве. Медикаментите са значим детайл от лекуването, което би трябвало да се добави от здравословното хранене, банкет на задоволително витамин D и калций, както и задоволително двигателна интензивност.

Повече информация за болестта може да намерите на Facebook страницата, подкрепена от Амджен, както и на уеб страницата

 
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР