Ценната реликва отново е изложена в експозицията на Историческия музей

...
Ценната реликва отново е изложена в експозицията на Историческия музей
Коментари Харесай

Реставрираха оригинала на знамето на Съединението

Ценната светиня още веднъж е изложена в експозицията на Историческия музей в Панагюрище

Реставрираха оригинала на знамето на Съединението. Ценната светиня, която се пази повече от половин век в Панагюрище, още веднъж е изложена в експозицията на Историческия музей в града паралелно с фамозното Панагюрско златно богатство.



В трите съшити части плат се крие епохалната история на Съединението на България.За да вдъхне нов живот на тогавашната панагюрска горделивост и да завещае на идните генерации героичното минало, Елица Цветкова се захваща с неговата реституция.

„ Много огромна тръпка е, когато в ръцете на човек попадне такава светиня. Отговорността е доста огромна, само че и удовлетворението от работата също е доста огромно ”, сподели Елица Цветкова – реставратор в Националната изложба.

Работата се оказва тежка, тъй като всичко се прави на ръка, става постепенно и лишава година и половина. „ То е примес, което всъщност  затрудни процеса на реституция. Бялата линия на знамето е от памучно платно, зелената линия е от тъничък копринен плат, а най-долната алената линия е от по-плътен копринен сатен. Изображението на коронован лъв, изправен на задните си крайници е изпълнено с маслени бои. Гледам да реституирам оптимално етично и да възстановя по този начин, че да се подчертае непокътнатия оригинал ”, споделя още Елица Цветкова.

Всъщност знамето за Съединението в Панагюрище е ушито от духовник. Иван Оряшков го създава по повеля на брат му, който е един от ръководителите в града на въстанието за обединяване на Източна Румелия с Княжество България. „ Който като всички млади българи милее да види отечеството си към този момент не само  свободно, само че и обединено. С наслада приема концепцията, която му се разпорежда от комитета. На него са съкралните слова „ Съединението прави силата! “ и е изрисувана и датата 2 септември 1885 година. Самият байрак е едно доказателство, че акцията е добре замислено дело от съществени хора, които са подготвили в действителност акцията в Панагюрище ”, сподели Атанас Шопов - шеф на Исторически музей-Панагюрище./ Нова тв

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието последните вести - такива, каквито са, от Света, България и Варна!

Изпращайте вашите фотоси на [email protected] когато и да е на дежурния редактор!

За реклама виж - https://petel.bg/advertising-rates.html
--> --> --> --> ``
рекламаКоментариКоментирай посредством FacebookЗа да пишете мнения, апелирам регистрирайте се за секунди ТУКНапиши коментарИме:Коментар:
`` Последни вести `` рекламаФорумФорум--> --> `` реклама
`` реклама За Петел|Рекламни тарифи|Условия за ползване|
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР