Трудно ми е да кажа дали сме пред конституционна криза,

...
Трудно ми е да кажа дали сме пред конституционна криза,
Коментари Харесай

Доц. Христо Христев: Проблемът ще дойде, ако всички кандидати за премиер на служебно правителство откажат

" Трудно ми е да кажа дали сме пред конституционна рецесия ", сподели пред БНР доцент Христо Христев, юрист и учител в СУ.

" Има необятен кръг от евентуални претенденти за министър - ръководител в служебното държавно управление. Проблемът ще пристигна, в случай че всички те откажат. Тогава наредбата не предписва предписание за държание ", предвижда той и напомни, че образуването и работата на служебното държавно управление " бяха употребявани като главен фактор в политическия развой и предизборната акция ".

" Аз не бих нарекъл предаваните през мандата на господин Радев държавни управления деполитизирани. Нека да не се вършат на светци субекти в политическия развой, които имат своя принос да стигнем до тук. Направените промени обаче са ненапълно недомислени. От друга страна е реалност, че методът, по който беше употребен института на служебното държавно управление в интервала, в който господин Радев имаше опция да образува такива, породи основателни опасения, че се обръща с хастара наобратно конституционната дреха на служебното държавно управление и се подменя открития модел на парламентарна република ", разяснява Христев.

" Това, че беше образувано държавно управление за избран интервал от време, не може да пречупи наклонността на дълбока политическа рецесия, в каквато се намираме от години ", означи Христев.

" Вече ми е мъчно да се ориентирам в политическите процеси. Проблемът не е толкоз юридически, колкото политически и в по-широк проект – проблем на положението на демократичната просвета и обичаи в българското общество. Основната причина за това е тоталната корупция, обладала българската политическа институционална система. Независимо от гласуваните промени в Конституцията, с цел да има късмет да се реализира нова фаза на правосъдната промяна, е належащо да бъде признат нов Закон за правосъдната власт, акцентира още той.

" Това, което наблюдавахме и в хода на договарянията за осъществяване на ротация, и през миналите девет месеца, е надалеч от културата, учредена на правила и ясни правила ", уточни Христев.

" ГЕРБ ненапълно целеустремено истеризира ситуацията, само че не съм уверен до каква степен и другата страна -ПП-ДБ, също е направила всичко, което е належащо за естествени политически връзки. В цялата обстановка на надвикване и надговаряне е мъчно да се ориентираме, само че явно отиваме към избори. Политическа партия и Демократична България не са в преференциална позиция. Те се състояха като политически субекти с съществена рекламация, че ще осъществат смяна на статуквото и ще намерят излаз на политическата рецесия. Когато управляваш с абсолютния противовес на тази позиция и идея, отивайки към последващи избори, не си в преференциална позиция. Гражданите, които са подкрепили ПП-ДБ, са по-различен вид гласоподаватели, заради което ми се коства,че главният губещ ще бъде ПП-ДБ. Питам се каква беше тактиката и тактиката на целия този развой през миналите девет месеца, в случай че би трябвало да стигнем до тук ", счита юристът.
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР