Трима състезатели на СК Атлет (Мездра) представиха България в първото

...

Милица Мирчева от "Атлет-Мездра" - седма при жените на Европейското първенство по оф-роуд

Трима състезатели на Семеен кодекс Атлет (Мездра) показаха България в първото издание на Европейското състезание по оф-роуд (планинско бягане), което се организира от 1 до 3 юли в Ел Пасо на остров Ла Палма, Канарските острови, Испания. Милица Мирчева започва в класическата дисциплинираност нанагорнище при дамите, нейният съотборник и треньор Йоло Николов - в същата дисциплинираност при мъжете, а Николай Кауфман - при юношите под 20 година (U20).

В European Athletics Off-Road Running Championships 2022 взеха присъединяване 283-ма спортисти от 24 европейски страни - 155 при мъжете и юношите под 20 година и 128 при дамите и девойките под 20 година Те се съревноваваха на разнообразни дистанции в три дисциплини - Classic Uphill (Класическо изкачване), Trail Running Races и Classic Up&Down.

Европейското състезание по оф-роуд Европейското състезание по оф-роуд Източник: Община Мездра
В конкуренцията на 43 елитни планински бегачки от 16 страни Милица Мирчева финишира седма в изтощителното нанагорнище по стръмните скатове на връх Bejenao, който е с надморска височина от съвсем 1600 м. Родената в Добрич атлетка пробяга дистанцията от 8.85 км с денивелация +997 м за 54:26 мин.

Другите две наши представителки - Маринела Нинева и Елена Димитрова, заеха надлежно 31-о място с време 1:00:01 ч. и 39-о място с 1:06:29 ч. Шампионка на остарелия континент за рекордния четвърти път в своята кариера стана швейцарката Мауде Матис с 51:41 мин., следвана от Андреа Майер (Австрия) с 52:15 мин. и Кристел Девал (Франция) с 52:32 мин.

В същата дисциплинираност при мъжете 38-годишният Йоло Николов, който беше един от най-възрастните участници в шампионата, приключи на 35-о място от 45 стартирали спортисти. Той пробяга дистанцията от 8.85 км с денивелация +997 м за 51:06 мин. Непосредствено преди него финишира Димчо Мицов с 50:49 мин. Титлата за пръв път в кариерата си завоюва италианецът Чезаре Маестри с време 44:48 мин., който изпревари швейцареца Доминик Роли (45:19 мин.) и представителя на домакините Даниел Осанц (45:26 мин.).

Европейското състезание по оф-роуд в Испания Европейското състезание по оф-роуд в Испания Източник: Община Мездра
Една от младите очаквания на Семеен кодекс Атлет (Мездра) - 19-годишният Николай Кауфман, беше декласиран в изкачването при юношите под 20 година (U20), които се съревноваваха на 5.29 км с денивелация +788 м. Победител в тази възраст стана Лукас Ерле (Германия) с време 30:14 мин.

" Малко от вас знаят, че боготворя планината и обичам да катеря, показа Милица Мирчева в обществената мрежа след European Athletics Off-Road Running Championships 2022. Затова взехме решение и да опитам, участвайки на Европейското състезание (етап изкачване), където финиширах седма, изгубвайки орден в последните два километра.

Научих значими уроци и знам, че има какво да покажем с повече характерна работа в бъдеще. Но към този момент... маратонските тренировки на шосе не престават с цялостна мощ, а планината ще почака… ".
Източник: zonanews.bg