Тази методика ще ощетява пациентите, по същество не дава възможност

...
Тази методика ще ощетява пациентите, по същество не дава възможност
Коментари Харесай

Таушанов от Надзорния съвет на НЗОК: Бум на рак на белия дроб в IV стадий след Ковид

„ Тази методика ще ощетява пациентите, всъщност не дава опция за вярно лекуване, няма по какъв начин с най-ниска цена да се лекува най-добре. Няколко пъти се събира Надзорният съвет, искахме да помогнем да се реши този въпрос, но сме с вързани ръце от законодателя, който е показал тази най-ниска цена. Говорим за над 40 типа нови лечения, не за лекуване въобще на пациента “, съобщи ръководителят на Българската асоциация за протекция на пациентите и член на Надзорния съвет на НЗОК Пламен Таушанов в студиото на „ България заран “.

Той посочи, че е признато отсрочване действието на тази методика с два месеца, защото е належащо техническо време за тестване на системата, която визира 15 лечебни заведения и доста лечения.

„ В Народно събрание е импортирано, че тази методика и метод на финансиране ще влезе в действие от 1 февруари 2024 г.  Ако депутатите са разбързат, преди ваканцията за изборите могат да обсъдят този въпрос, защото касае бюджета на НЗОК, това е друга законодателна техника “, разясни Таушанов.

По думите му пред  Bulgaria ON AIR , в случай че измененията влязат в действие по метода, по който са дефинирани,  половината от онкопациентите няма да могат да бъдат лекувани вярно.  Основната причина –  най-ниската цена не може да подсигурява качествено лекуване.

„ У нас няма задоволително скринингови стратегии, късно се откриват диагнозите.  Вместо в първи и втори етап, които са изцяло лечими, всички типове рак на гърдата, на белия дроб се откриват в трети-четвърти етап и те би трябвало да се лекуват с най-бързото и качествено лекуване, каквото не е най-евтиното„ , безапелационен беше ръководителят на Българската асоциация за протекция на пациентите.

Таушанов разкритикува неналичието на финансиране от Министерството на здравеопазването на скринингови стратегии. А най-важното за пациента е ранното диагностициране, когато лекуването има удобен резултат.

„ Затова сме първенци по преждевременна гибел по сърдечни, по онкологични болести.  Маркерите за вярна генетична диагностика не се заплаща от фонд, това е огромен проблем, лекуването и диагностиката се реализира посредством дарителски стратегии на фармацевтични компании, те финансират половината от тази диагностична активност.  След Ковид-19 доста се ускориха случаите на рак на белия дроб и то в IV стадий„ , сигнализира Пламен Таушанов.

С измененията се нарушават правата на пациентите, катeгоричен беше още той.

„ Между 5 000 и 10 000 пациенти са лишени от съответна терапия, вследствие на това настъпват необратими увреждания.  Ние като Надзорен съвет не би трябвало да сме с вързани ръце и да не можем да създадем нищо, тъй като би трябвало да съблюдаваме закона “, прикани Таушанов.

novini.bg

Източник: bunt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР