Столичният общински съвет прие да бъде поставен паметник на генерал

...
Столичният общински съвет прие да бъде поставен паметник на генерал
Коментари Харесай

Приеха поставянето на паметник на ген. Владимир Вазов в София

Столичният общински съвет одобри да бъде подложен монумент на военачалник Владимир Вазов на  едноименния бул. в регион " Подуяне " , след координиране с Министерството на културата, информацията идва от пресцентъра на СОС.

Вносители на предлагането са общинските съветници Георги Георгиев, Малина Едрева, Борислав Бориславов, Карлос Контрера, Веселин Калановски, Грети Стефанова и Радослав Абрашев. Разходите по направата, монтажа и поддържането на паметника ще са от компания донор.

Генерал Владимир Вазов произлиза от славната фамилия Вазови . Негови братя са Иван Вазов , именуван " Патриарх на българската литература ", ген.-лейтенант Георги Вазов, лекарят Кирил Вазов, политикът, критик и посланик Борис Вазов и офицерът Михаил Вазов.

През Първата балканска война (1912-1913 г.) взема интензивно присъединяване в сраженията при Селиолу. Гечкенли. Люлебургаз и Чаталджа. През Втората балканска война (1913 г.) работи сполучливо при Цариброд и Пирот, при Бубляк. Дренова глава и Градоман.

В интервала на присъединяване на България в Първата международна война ( 1915-1918 г.) е пълководец на 5-а пехотна дунавска дивизия и взе участие в тежките сражения на Завоя на р. Черна, където е ранен. От началото на март 1917 година поема командването на 9-а пехотна плевенска дивизия, като управлява тежките боеве при Дойран (16-18.09.1919 г.). По време на Дойранската епопея против 9-а пехотна плевенска дивизия се изправят 3 британски и 2 френски дивизии, една гръцка тежка артилерийска бригада и един гръцки конен полк. Въпреки многократното числено предимство на съперника, българските бойци и офицери печелят една от най-бляскавите победи в родната ни история, като съумяват да изтласкат силите на Антантата, които дават над 10 хиляди жертви.

В интервала 07.04.1926 година - 14.03.1932 година ген. Владимир Вазов е кмет на Софийската община. С избирането му на кметския пост стартира един нов стадий от развиването на столицата. Той се характеризира с възстановяване на финансовото положение на общинските служби, което довежда до безспорни резултати във всички области от живота на столицата. За това способстват и персоналните качества на Вазов - деятелност, безрезервност и учредителен гений, потвърдили го по време на Първата международна война и като надарен пълководец.

През шестте години на неговото ръководство стартира реализирането на най-големите инициативи на Столичната община - построяването на водопровода " Рила - София ", умислен при започване на 20-те години и дефинитивно приключен през 1933 година Построяват се водноелектрическите централи при Курило (1927) и Симеоново (1928). Значително се усъвършенства уличното осветяване на града. Прокарани са 22 км нови трамвайни линии и са доставени 40 нови мотриси и ремаркета. Урежда се компенсацията, което Столичната община дължи на белгийското сдружение за експроприацията на трамвайната работа по време на войната. Подменят се множеството от дървените мостове на Перловската и Владайската река с железобетонни. Открива се Народната баня (1928) при Централната минерална баня и квартална баня в " Три кладенци " (1931).

Създава се бюро за обществени грижи , което провежда безвъзмездни медицински и други грижи за извънредно бедните софийски поданици.

Започва градеж на новата касапница. Открива се Градската библиотека при Столичната община и се слага началото на Общински музей и списък (1928). През 1929 година се учредява почетен знак на Столичната община за отличаване на българи и чужденци с особени заслуги към София и нейните поданици, напомнят вносителите на отчета.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР