София. Клиниката по нефрология на УМБАЛ Св. Иван Рилски“ организира

...
София. Клиниката по нефрология на УМБАЛ Св. Иван Рилски“ организира
Коментари Харесай

Клиниката по нефрология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ организира безплатни онлайн консултации от 15 до 21 март за пациенти с хронични бъбречни заболявания, прекарали COVID-19

София. Клиниката по нефрология на УМБАЛ „ Св. Иван Рилски “ провежда безвъзмездни онлайн съвещания за пациенти с хронични бъбречни болести, прекарали COVID-19, във връзка Световния ден на бъбречните болести, който се отбелязва на 11 март. Това оповестиха от пресцентъра на лечебното заведение . Консултациите ще се проведат от 15 до 21 март 2021 г посредством профилираната здравна платформа.

За да заявят консултация със експерт, пациентите ще би трябвало да последват следния линк:. Платформата дава опция за изпращане на всевъзможни проучвания, които ще оказват помощ на лекарите да се ориентират в тежестта на болестта.

„ Много от хроничните бъбречни болести вървят с комплект с диабет и артериална хипертония. Когато пациент с тези болести се срещне и с коронавирусната зараза, рискът от затруднения нараства доста. Целта на актуалната акция е да проследим по какъв начин COVID-19 се е отразил на главните болести и, в случай че е належащо, да поправяме назначената терапия “, изясни проф. Атанас Кундурджиев, шеф на Клиниката по нефрология.

Най-отличителната линия на Клиниката по нефрология към УМБАЛ „ Св. Иван Рилски “ е по-широкия профил. В нея с изключение на нефролози, работят и двама ендокринолози. Част от тях имат още по една тясна компетентност – надлежно кардиология и имунология. Това е повода в клиниката да се лекуват някои от най-сложните случаи у нас – пациенти, които с изключение на бъбречно заболяване, имат и други затруднения като диабет, артериална хипертония, което изисква характерен метод. Клиниката е едно от дребното места в страната, където се диагностицират и наблюдават пациенти с кардиоренален синдром (състояние, при което сърцето и бъбреците влизат в циничен кръг на взаимни увреди).

Над 850 млн. са засегнатите от хронични бъбречни болести по света. В световен мащаб те са причина за гибелта на 2,4 млн. индивида годишно. В България статистиката е не по-малко тревожна: над 700 000 души или всеки осми човек има проблем с функционалността на тези, витално значими органи.

Хроничното бъбречно заболяване е такова, което продължава три или повече месеца. Ако не бъде диагностицирано и лекувано в точния момент, то може да прерасне в бъбречна непълнота. Бъбречната непълнота се разделя на пет етапи. Във фаза І и ІІ положението може да се управлява сполучливо, благодарение на подобаваща терапия и смяна в метода на живот. За страдание 90% от пациенти в България се диагностицират във фаза ІІІ, ІV или V, когато към този момент са налице признаци и необратими бъбречни промени. В последната, V фаза, е налице цялостен отвод на бъбреците да пречистват кръвта. Тогава единственият вид е пациентът да премине на хемодиализа или да му бъде трансплантиран нов бъбрек.

Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР