Снимка: Петел, архивМигрантите пращат по-малко валута на близките си. Пандемията стопи

...
Снимка: Петел, архивМигрантите пращат по-малко валута на близките си. Пандемията стопи
Коментари Харесай

Пандемията стопи 7 пъти парите, които сънародниците в чужбина пращат на близките си в България

Снимка: Петел, списък

Мигрантите пращат по-малко валута на околните си. Пандемията стопи 7 пъти средствата, които нашите сънародници в чужбина изпращат на околните си у нас, оповестява Българска национална телевизия. За първите 7 месеца на годината те са превели едвам 98 милиона евро, сочат данните на Българска народна банка. Причината за фрапантния спад е, че доста от емигрантите са изгубили работата си поради пандемията и са се завърнали по родните си места.

Най-много пари на своите близки са изпратили сънародниците ни, които работят в Съединени американски щати, Германия и Испания.

Сумата от 98 милиона евро обаче се равнява на месечен трансфер преди пандемията да завладее и промени стопански света. За съпоставяне през 2019 година българите зад граница са изпратили у дома рекордните над 1 милиард евро.

И макар, че поради Коронавирус рецесията приходите на сънародниците ни в чужбина са намалели в Русенска и Разградска област има цели села и квартали, чиито поданици разчитат напълно на финансовата поддръжка на роднините си зад граница, с цел да оцелеят.

По ремонтираните къщи в село Сеслав елементарно може да се познае кой работи в чужбина. Младите са пръснати из цяла Европа, занимават се най-вече със строителство. Но поради пандемията работата им намаляла.

Макар и по-малко и тази година извоюваните на открито пари хората са вложили в домовете си, в които надали в миналото ще се върнат. В Русе пред един от банкоматите срещаме Савинка Филипова. Тегли пари, преведени от Чикаго. Изпраща ги сина ѝ, който не е виждала към този момент 15 години. Наясно е, че пандемията е направила живота му по-труден в Съединени американски щати, по тази причина единствено в краен случай го моли да ѝ помогне финансово.

" За поправки у дома, в случай че се наложи, за замяна на някакъв ел. апарат, всичко остарява. Получавам ниска пенсия – към 380 лв. и те не стигат за на никое място. Особено, в случай че се наложи да давам за медикаменти повече от 100 лв.. Сега зимата напълно няма да стигат освен това покачване на цените на тока, вода, хранителни артикули. Той ми изпраща пари, с цел да мога да пребивавам умерено ", споделя Савинка Филипова.

Коронавирус рецесията във Англия връща 40-годишния Димитър Петров назад у дома. Този път вечно. Успял е да задели задоволително средства като водач на Острова, с цел да може в този момент да си оказва помощ, защото към този момент получава българска заплата в транспортна компания.

" Финансово много съм удовлетворен от престоя ми в чужбина. За миналото време съумях да си върна борчовете в България, всеки месец успявах да пратя да речем 3 минимални заплати в бюджета на фамилията си ", добави Димитър Петров.

Според икономическите анализатори сега мъчно може да се одобри, че сънародниците ни в чужбина са вложител номер 1 в България.

" Проблемът е, че тези пари бяха от огромно значение за един съответен вид семейства - те доста рядко се употребяват за капиталова активност, те са за запълване на дупки в домакинските бюджети. Така в този момент ще можем да приказваме за усилване на неравенството, разширение на дупката сред небогати и богати, защото по-богатите семейства рядко разчитат на сходен вид приход, те имат добре платена работа в страната ", сподели още Адриан Николов от Института за пазарна стопанска система.

Освен по банков път, сънародниците ни превеждат пари от чужбина и през компании за платежни услуги, а също и на ръка, когато се приберат при околните си. Това значи, че средствата, пристигнали извън, надвишават 980 милиона евро. Колко са тъкмо обаче - никой не знае.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР