След подпалването на няколко сметища, Рим изнемогва под тонове изоставени

...
След подпалването на няколко сметища, Рим изнемогва под тонове изоставени
Коментари Харесай

Рим вече е пред санитарна криза заради проблемите с боклука

След подпалването на няколко сметища, Рим изнемогва под тонове изоставени боклуци. Повтарящото се злополучие за безконечния град това лято доближи такова ниво, че лекарската гилдия би паника, а прокуратурата стартира следствие.

Всяко лято, когато тълпи от туристи би трябвало да слаломират сред купчини вмирисващ се в задушаващата горещина отпадък, жителите на Рим се бунтуват. В " Туитър " стартира конкурс за намирането на най-отвратителните кофи за отпадък в града.

Тази година Антонио Маджи, ръководителят на лекарската гилдия в Рим, обаче сезира управляващите, като загатна пред Агенция Франс Прес за " хигиенична паника ", която има риск да се трансформира в " санитарна ". В реалност отпадъците притеглят необикновена фауна съвсем до историческия център на италианската столица - гълъби, плъхове, диви свине, а миазмите се лепят по подметките на минувачите.

След като получи голям брой тъжби, тази седмица римската прокуратура стартира следствие, с цел да откри има ли възможни пропуски. Това не се дължи на неналичието на средства: съгласно отчет на фондация OpenPolis, през 2017 година град Рим е похарчил над 597 евро на глава от популацията за обработка на битовите боклуци, надалеч над междинното за страната, преди Венеция (353 евро) и Флоренция (266 евро).

Според водещия римски ежедневник " Месаджеро " през 2018 година данъкът за битовите боклуци е възлизал приблизително на 394 евро на домакинство в Рим, при приблизително 300 евро за Италия като цяло.

Градът обаче не разполага с инфраструктура за унищожаване на отпадъците. От трите основни сметища, едното е затворено, а другите две бяха унищожени от пожар през последните месеци. А двата обекта за биологично отнасяне понижиха активността си поради действия по поддръжка.

Потребителите също носят своя дял от отговорността: неспазването на разделното изхвърляне усложнява обработката на отпадъците, да не приказваме за матраците, хладилниците и диваните, изхвърлени край контейнерите за отпадък.

Деградация и занемаряване

Обработката на боклуци е главен фактор за спор сред кмета на Рим Вирджиния Раджи, издигната от антисистемното " Движение " Пет звезди " (ДПЗ), и губернатора на област Лацио Никола Дзингарети, който е и ръководител на левоцентристката Демократическа партия.

На среща предишния вторник, в наличието на министъра на околната среда Серджо Коста, и двамата увериха, че са се съгласили " до 15 дни " да има връщане към естествен режим. За да го реализира обаче, градът, който създава близо 5000 тона боклуци на ден, ще би трябвало да транспортира още от тях на открито, с цел да бъдат изгаряни в други райони или в чужбина.

" Всички се оплакват от отпадъците, само че никой не желае устройство за изгарянето им ", изяснява за Агенция Франс Прес гражданин на града. " Изпращаме боклуци в чужбина - в Австрия и Германия ".

" Разбира се, виновността е на кметството, на кого другиго може да е? Но сигурно не е на жителите. Те са тези, които създават боклуци и би трябвало да ги изхвърлят, а държавните служби би трябвало да ги събират. Не е комплицирано. Плащаме налози за това ", твърди различен.

 Кметът Вирджиния Раджи
© Remo Casilli, Reuters

Кметът Вирджиния Раджи

Папа Франциск, който е свещеник на Рим, от своя страна приказва през юни за град, " който страда от деградация и занемаряване ".

Дори министърът на вътрешните работи Матео Салвини, началник на крайнодясната партия " Лига ", усили офанзивите.

Дълго време неговата партия, която е за разединение на части от страната, не се интересуваше от Рим. Но в този момент, когато има победоносна националистическа групировка, той наподобява решен да стартира акция, с цел да завоюва столицата на идващите локални избори, планувани за 2021 година

Предизвикателството е огромно: десницата и левицата, а в този момент и ДПЗ, се провалиха в ръководството на този свръхзадлъжнял град, подложен на натиска на мощни групи за въздействие.

Междувременно боклукът е единствено една от грижите за локалните поданици, принудени да търпят рейсове, които се подпалват или въобще не идват, неприятно поддържани дървета, които се сгромолясват при първия ентусиазъм напразно, както и повсеместни дупки по пътищата. /БТА
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР