Шампионът на Australian Open за 2014 г. и носител на

...

Вавринка отпадна още на старта, Ечевери не остави шанс на Мъри

Шампионът на Australian Open за 2014 година и притежател на три трофеи от Големия шлем - Стан Вавринка, отпадна в първия кръг на Откритото състезание на Австралия. 38-годишният швейцарец загуби след поврат с 4:6, 6:3, 7:5, 3:6, 0:6 от първенеца на Sofia Open Адриан Манарино (Франция). Срещата продължи 3 часа и 38 минути.

35-годишният Манарино позволи да бъде продънен в четвъртия гейм на първия сет, само че по-късно направи два следващи брейка, с цел да вземе първата част. Вавринка завоюва идващите два сета, откакто в тях реализира по един пробив в подаването на Манарино.

Четвъртата част протече по сходство на първата. Първо швейцарецът направи пробив в сервиса на противника, само че по-късно французинът реализира два следващи брейка, което му оказа помощ да изравни резултата в мача.

Андриан Манарино имаше тотална доминация в решителния пети сет, в който направи три следващи пробива и в последна сметка го завоюва на нула, което пък му донесе триумфа в срещата.

Във втория кръг на Australian Open Манарино ще се изправи против испанеца Хауме Мунар, който през вчерашния ден победи руснака Александър Шевченко с 6:3, 6:3, 6:1.

Бившият номер 1 в света Анди Мъри отпадна още на старта на Аустрелиън Оупън, откакто загуби от 30-ия подложен в схемата Томас Ечевери от Аржентина с 4-6, 2-6, 2-6 в мач от първия кръг.

Мъри, който е петкратен финалист в Мелбърн, само че в никакъв случай не е печелил купата, бе равносилен на своя противник доникъде на първия сет, само че Ечевери проби за 4-3, след което затвори частта на личен сервис. В идващите два сета 36-годишният британец нямаше сили да се опълчи на 12 години по-младия Ечевери и взе единствено още четири гейма.

Ечевери имаше преимущество във всички статистически индикатори, като осъществя 38 печеливши удара против 19 непредизвикани неточности, до момента в който салдото на Мъри бе отрицателен - 21/37. Срещата продължи 2 часа и 23 минути.

Така Мъри, притежател на три трофеи от Големия шлем, загуби и втория си формален мач през годината, откакто бе надвит от Григор Димитров на старта на шампионата в Бризбън при започване на януари.

За място в третия кръг Ечевери ще спори с френския деец Гаел Монфис, който победи германеца Яник Ханфман с 6-4, 6-3, 7-5.

Световният №7 Стефанос Циципас (Гърция) направи поврат против “щастливия губещ ” Зизу Бергс (Белгия) с 5:7, 6:1, 6:1, 6:3, с цел да стигне до втория кръг на Откритото състезание на Австралия за шеста поредна година.

Финалистът в Мелбърн от 2023-та трябваше да играе в първия кръг с италианеца Матео Беретини, който обаче се отхвърли от присъединяване поради травма на десния крайник.

" Очаквах да играя с Матео, тази промени могат да бъдат доста рискови, когато се подготвяш за тъкмо избран вид състезател. Не беше елементарно за мен, само че аз имах по този начин нужната ми решителност… Радвам се, че обърнах нещата и демонстрирах борбения си дух. Бях доста съсредоточен, изключително откакто изгубих първия сет. Знаех, че това е моментът да трансформира нещата и да продължа напред, давайки най-хубавото от себе си. Мисля, че успеха ми през днешния ден се дължи напълно на физическите ми качества и на психическата ми резистентност по време на мача ”, разяснява след триумфа Циципас.

Стефанос се бореше да откри точния темп в първия сет на напечения от слънцето централен корт “Род Лейвър Арина ”, само че се съобщи пред енергичния Бергс, който гонеше своята първа огромна победа. След като загуби тази част, решаващият преломен миг настъпи при започване на втория сет, когато Циципас проби сервирането на 24-годишния си противник. След това гъркът затвърди пробива, повеждайки с 2-0 и оттова нататък нямаше какво да го спре. Поставеният под №7 заби 38 уинъра, позволи 28 непредизвикани неточности и направи 7 пробива, с цел да продължи напред след 3 часа игра.

Циципас държи впечатляващ връх на Australian Open, откакто доближи финала предходната година и игра полуфинал в три други случая (2019, 2021, 2022). Негов противник в идващия кръг ще бъде спечелилият от дуела сред австралийците Джордан Томпсън и Александър Крунич.

Младият американец Себастиан Корда се наложи мъчно над чеха Вит Коприва след 6:1, 6:4, 2:6, 4:6, 6:2 в мач, траял 3 часа и 8 минути.

Победителят на Откритото състезание на София Адриан Манарино от Франция надигра швейцарския деец Стан Вавринка с 6:4, 3:6, 5:7, 6:3, 6:0.

Испанецът Алехандро Давидович Фокина, който може да се срещне с Григор Димитров, в случай че и българинът отстрани първия си противник, се наложи над французина Констан Лестиен с чиста победа - 6:4, 6:4, 7:6 (5).

Американецът Бен Шелтън също се класира за идната фаза на шампионата, откакто победи опитния испанец Роберто Баутиста-Агут с 6:2, 7:6 (2), 7:5.

Напред продължава и италианецът Лоренцо Музети, който надигра Бенжамен Бонзи от Франция със 7:6 (3), 7:6 (4), 4:6, 6:2.

Късмет извади испанецът Роберто Карбайес Баена, който продължи към втория кръг без игра, защото се отхвърли противникът му Борна Гойо от Хърватия.

В един от най-оспорваните мачове квалификантът от Италия Флавио Коболи записа първата си победа в шампионат от Големия шлем, откакто отстрани поставения под номер 18 в схемата чилиец Николас Джари с 6:4, 3:6, 6:3, 2:6, 7:5.

Представителят на домакините Александър Попирин си обезпечи най-малко още един мач, откакто се наложи над сънародника си Марк Полманс с 6:3, 7:6 (3), 6:2.
Източник: lupa.bg