С нова привлекателна офанзива Полша може да си спечели време

...
С нова привлекателна офанзива Полша може да си спечели време
Коментари Харесай

ЕС иска да избегне битка с Варшава, но държи на реални отстъпки

С нова привлекателна атака Полша може да си завоюва време в борбата с Европейския съюз за отстъплението от демократичните правила, само че Варшава ще би трябвало да направи действителни промени в политиката си, които да дават отговор на по-топлите й думи. В противоположен случай рискува да загуби част от еврофондовете, които получава от блока.

При ръководството на католическата, националистическа партия " Право и правдивост " (ПиС), която е на власт от 2015 година, Полша се трансформира в едно от главните главоболия за Европейски Съюз, угрижен, че някои някогашни комунистически страни в Източна Европа стават по-авторитарни.

Европейски Съюз се оплаква от дейностите на Варшава за налагане на по-пряк държавен надзор върху съдилищата и заплашва да предприеме ограничения, с цел да отбрани демократичните полезности на общността. Европейски Съюз също по този начин желае Полша да отстъпи от отхвърли си да приема бежанци, с цел да показа бремето от мигрантския напор.

Миналия месец Беата Шидло напусна министър-председателския пост след две години неумолима борба с Брюксел.

Нейният правоприемник - някогашният банкер Матеуш Моравецки - възприема по-мек звук както към Европейски Съюз, по този начин и към вътрешните съперници, което допуска, че ПиС поставя старания, с цел да понижи напрежението с Брюксел и да завоюва поддръжката на по-умерените гласоподаватели вкъщи.

По-меките думи на Моравецки са облекчение за Брюксел и столиците на страните - членки на Европейски Съюз, които мощно желаят да не се постанова да пристъпват към така наречен нуклеарна опция: невиждана процедура за наказване на Полша според член 7.

Подобен ход би задълбочил раздялите и би погълнал силата на общността, която така и така се мъчи да се оправи с напускането на Англия. А и той по този начин или другояче съвсем сигурно би се провалил поради възможното несъгласие на основния съдружник на ПиС - унгарския министър-председател Виктор Орбан.

Все отново чиновници и дипломати в Брюксел споделят, че не са подготвени да се задоволят единствено с думи. Те имат други принадлежности, които могат да употребяват за оказване на напън, и по-специално идния кръг от финансови решения за разноските на Европейски Съюз за 2021 - 2027 година Европейски Съюз обмисля да включи условия, които могат да лимитират някои фондове за страни, които не покриват стандартите за господство на закона.

" Дали господство на закона или миграция, всичко това ще им пристигна на главата при бюджетните договаряния. Ще има някои същински покупко-продажби, които ще дефинират дали ще има триумф или неуспех ", сподели посланик от Европейски Съюз.

Някои даже приказват за още по-сурови ограничения. Двама дипломати споделиха, че страните от Европейски Съюз могат да заплашат да възобновят краткотрайния граничен надзор във връзка с Полша - стъпка, която стана по-лесна по съображения за сигурност, откогато избухна миграционната рецесия в общността.

" Общият бюджет е доста пари - само че единствено толкоз. Другият значим въпрос е да можеш да пътуваш и търгуваш без гранични инспекции, които вредят на бизнеса ", сподели един от дипломатите.

Основополагащ въпрос

Първото посещаване на Моравецки в Брюксел ще бъде последвано от диалози сред неговия външен министър Яцек Чапутович и заместник-председателя на Европейската комисия Франс Тимерманс в неделя.

" Нуждаем се от цялостно ценене на върховенството на закона във всичките ни страни членки, сподели Тимерманс пред Европейския парламент тази седмица. Това е основополагащ въпрос за действието на Европейски Съюз. "

Малцина в Брюксел чакат Моравецки да смени внезапно курса на ПиС. Той споделя, че поддържа изцяло правосъдната промяна на ПиС, която съгласно него е нужна, с цел да се отърве Полша от посткомунистическите остатъци. Моравецки надали скоро ще отстъпи по главните конфликтни тематики с Брюксел, само че може да предложи някои взаимни отстъпки в други области като околната среда, в това число разногласията за горската сеч и стягането на разпоредбите за излъчванията на парникови газове.

Напредъкът по разногласието със сечта може дори да бъде показан в Брюксел като стъпка напред в региона на върховенството на закона, защото Европейски Съюз упреква Варшава, че нарушава решения на Съда на Европейски Съюз, като изсича прекалено много дървета, макар че й беше казано да спре.

Дипломати в Брюксел показват Орбан в Унгария като образец за човек, който заобикаля огромни ответни ограничения от страна на общността, макар че от години настройва Европейски Съюз против себе си.

Правозащитни групи споделят, че неговите дейности за усилване на натиска върху критиците, медиите, съдиите, университетските среди и неправителствените организации отслабват демокрацията. Те са сходни със стъпките, предприемани от ПиС в Полша.

За разлика от ПиС Орбан, който е на власт от 2010 година, не бяга от разискването на политиките си с Брюксел, като поддържа разговора отворен и понякога предлага отстъпки.

" Полша би трябвало да стартира същински разговор, а след това ще забележим. Стремежът за използване на член 7 може да се следва с повече или по-малко сила, той може да продължи да бъде на дневен ред, само че към този момент няма решение за това ", сподели различен върховен посланик. " В последна сметка едно по-мило лице няма да бъде задоволително. " /БТА
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР