Птица от застрашен вид - черен лешояд, е била намерена

...
Птица от застрашен вид - черен лешояд, е била намерена
Коментари Харесай

Отровиха черен лешояд, полицията разследва

Птица от заплашен тип - черен лешояд, е била открита в тежко положение в региона на Крумовград, оповестиха от Българското сдружение за отбрана на птиците (БДЗП).

След откриването й от локален гражданин, тя е била превозена до ветеринарна клиника в града, само че е умряла.

" В гушата на птицата е открита храна, а мухите, които кацат по клюна, незабавно умират - очевиден знак, че лешоядът е токсичен ", изясняват от Българско дружество за защита на птиците.

По тяхна информация, полицията проверява случая по сигнал на Регионална инспекция за опазване на околната среда - Хасково. Назначена е ветеринарно-медицинска експертиза, осъществена е аутопсия и са взети проби за лабораторен разбор и определяне на типа на отровата.

Тялото на лешояда се съхранява в Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани в Стара Загора. Екипът с куче за битка с отровите в дивата природа на Българско дружество за защита на птиците подробно претърсва региона, само че досега не са открити други жертви или останки от отровната стръв.

" Ако отровната стръв е към момента в природата, то тя ще продължава да бъде смъртоносна опасност за други редки типове птици, дивеч, домашните животни, биоразнообразието като цяло и локалните хора ", показват своето безпокойство от природозащитното сдружение.

Оттам приканват всеки, който попадне на починала или бедстваща птица или друго животно със подозрения за отравяне в региона на Крумовград, неотложно да алармира РИОСВ-Хасково и полицията.

Едва преди месец бе одобрен Националният проект за деяние за битка против противозаконното потребление на токсини в дивата природа (2021 - 2030), създаден от Българско дружество за защита на птиците. Планът има одобрен протокол за деяние при следствие на случаи на отравяне и е редуциран до знанието на органите на Министерство на вътрешните работи за приложение. Той е извънредно значим инструмент за битка с една от най-големите закани за биоразнообразието освен у нас, само че и по света - отровите. Използването на отровни примамки в природата е неразрешено по силата на интернационалното, европейското и националното законодателство.

Черният лешояд е предпазен от Закона за биологичното многообразие тип и похищенията над него са изцяло неразрешени. Видът гнезди в гръцката част на Източните Родопи, а обособени човеци всекидневно посещават българската част на планината в търсене на храна. В Национален Парк " Дадя " в Гърция гнезди най-голямата колония на типа на Балканския полуостров, която наброява едвам 30 двойки. В резултат на дългогодишни старания за възобновяване на типа у нас тази година е образувана и втора колония от три двойки в Източна Стара планина. Успешното запазване на черния лешояд в този регион е от интернационално значение, написа dir.bg.

 
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР