Продължителността на живота у нас е по-кратка от тази в

...
Продължителността на живота у нас е по-кратка от тази в
Коментари Харесай

Хронично болните - голямата жертва на пандемията у нас

Продължителността на живота у нас е по-кратка от тази в Европейски Съюз и живеем повече години, лекувайки се от болест, съобщи доцент Христо Хинков, шеф на Националния център по публично здраве и разбори (НЦОЗА).

Той показа заключенията от направения разбор, който беше предоставен от здравното министерство и целеше да бъдат открити аргументите за високата смъртност по време на пандемия та. Анализът обгръща интервала от 1 март 2020 година до 30 май 2021 година и е първият сходен у нас, като се чака той да освети грешките и тесните места към ръководството на рецесията.

„ Няма неповторим фактор, който да слага България на челните места по смъртност в Европа, само че има сложни такива “, добави Хинков, представен от bTV.

Той съобщи, че хронично болните хора са огромната жертва на Коронавирус епидемията у нас.  „ Проследяваните диспансерно заболели през миналите талази на епидемията понижават съществено. Част от тези хора са изчезнали от статистиката, тъй като са умряли “, изясни Хинков.

Той разяснява, че България е на релативно по-добри позиции по заболеваемост от COVID-19 по време на епидемията, като заема 21-во място в Европейски Съюз, само че доста по-напред по индикатор смъртност на популацията, като тук страната заема трета позиция. „ Страната ни се показва зле по отношение на другите в Европейски Съюз по индикатор предотвратима смъртност с помощта на предварителна защита. Още по-зле е класацията ни по индикатор смъртност, която би могла да се предотврати с по-добро лекуване “, съобщи шефът на НЦОЗА.

По думите на Хинков една от хипотезите е, че е доста допустимо здравната ни система да се е справила неприятно, а друго пояснение е, че има доста огромна група хора, които не са се записали и са умрели в дома си.

Според него един от проблемите е, че страната ни е пристъпила към всеобщо затваряне на лечебни заведения по време на първия локдаун и това е осуетило опциите за лечение на доста хора. Според разбора друга огромна неточност в ръководството на системата е равномерното установяване на % кревати във всички лечебни заведения, без значение от специализацията.

Хинков означи, че сме на последно място в Европейски Съюз по предстояща дълготрайност на живота през последните седем години. „ 166 050 души са умряли за интервала, в който сме провели проучването, а 78% от всички умряли са сред 60-89 година Това е рисковата група на COVID-19 “, добави той. По време на пандемия та са намалели и профилактичните прегледи за деца.

 
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР