Предизвикателствата, свързани с електронното гласуване са факт, но те тепърва

...
Предизвикателствата, свързани с електронното гласуване са факт, но те тепърва
Коментари Харесай

Дончев пита: Трябва ли да вървим към пряка демокрация?

Предизвикателствата, свързани с електронното гласоподаване са факт, само че те занапред ще водят война за своята легитимност . Това съобщи вицепремиерът Томислав Дончев при откриването на 26-та годишна конференция и общо заседание на ACEEEO - Асоциацията на органите на ръководство на избори от Европа.
За зло или за положително новите решения - електронно, машинно гласоподаване, машинно броене са свързани със подозрения в доверието, продължи той. Доколко има смисъл да се гласоподава по непрекъснат адрес, когато имаме опция да се гласуваме посредством телефона си, запита вицепремиерът. В момента софтуерно директната народна власт е изцяло допустима, второ - допустима е и всекидневната народна власт. Но ние не сме единствено технолози, би трябвало да разсъждаваме и концептуално , уточни Дончев. Все отново, пробвайте се да разсъждавате какви решения ще вземем и по какъв начин те ще се отразят на целия институционален ред, закрепен през последните два века. Пълната, представителна народна власт значи цялостното заличаване на този ред - по този начин ли би трябвало да бъде , време е да се обърне внимание на тези провокации, заключи вицепремиерът.
Бурното развиване на технологиите слагат редица провокации пред органите, провеждащи и контролиращи прозрачността и честността на изборите в свят на подправени вести и офанзиви, уточни президентът Румен Радев.
Според Радев, посредством избори гласоподавателите реализират надзор и се реализира интеграцията на обществото, защото разпокъсаните гласове се сплотяват в единна воля и власт. Демократичните избори са критерии за демократичната власт, уточни президентът. Контролирането и отчитането на изборите е виновна и сложна задача, която е поверена на способени органи в Европа, уточни той. Ние в България имаме своя път в организацията и провеждането на демократични избори, сподели Радев.
България е една от първите страни, които ползват пропорционалната система за избори, а след това у нас се ползва смесената система, взаимствана от други страни. С цифровия гърмеж на обществените мрежи заканите са отвред, в действително време те се развиват с огромна динамичност и по тази причина ЦИК работи благодарение на редица институции, обясни президентът.
" Другият проблем е динамичността на придвижване на хора - огромен брой български жители напуснаха страната, само че те имат проблеми да упражнят правото си на глас, пръснати са по всички континенти и страни. Ние като страна нямаме опция да осигурим секции на всички места, по тази причина работим да осигурим електронно отдалечено гласоподаване. На първо място би трябвало да се даде опция на всеки да гласоподава, да се защитят персоналните му данни, тайната на вота, честността и сигурността на този избор, да избегнем заплахата той да бъде манипулиран ", означи Радев. Ще бъда задоволен, в случай че тези проблеми се дискутират, с цел да имаме едни почтени и демократични избори в Европа, заключи президентът.
Темата на конференцията е: " Осъзнати гласоподаватели в цифровата ера ". Във форума вземат участие над 100 делегати от разнообразни страни, участници са също вицепремиерът Томислав Дончев, вицепрезидентът " Програми " на Международната фондация за електорални системи - IFES Майкъл Светлик, генералният секретар на ACEEEO Жолт Солноки, ръководителят на ЦИК Ивилина Алексиева.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР