Постиженията включват първата гума с протектор, сваляеми джанти, първата безкамерна гума, зимни

...
Постиженията включват първата гума с
протектор, сваляеми джанти, първата
безкамерна гума, зимни
Коментари Харесай

Технологични постижения при разработването на гуми: Continental отбелязва своята 150-а годишнина

Постиженията включват първата гума с протектор, сваляеми джанти, първата безкамерна гума, зимни гуми и пневматични гуми за трактори
В допълнение към гумите от най-голям клас днес Continental предлага интелигентни цифрови решения и услуги за гуми
Най-късно до 2050 година всички гуми на Continental ще се създават от 100% устойчиви материали и веригата на доставките ще бъде напълно неутрална във връзка с климата

На 8 октомври 2021 година Continental ще отпразнува своята 150-а годишнина. От основаването си в Хановер, Германия, през 1871 година Continental разработва реформаторски технологии и услуги за устойчива и обвързвана мобилност на хора и артикули. От дребна компания в Хановер Continental закупи една от основните роли в автомобилната промишленост в глобален мащаб и към този момент развива дейността си в 58 страни и пазари. Continental е не само най-старият самостоятелен производител на гуми в света, само че е и един от най-големите в тази област. През последните 150 години компанията задава нови стандарти в производството на гуми с пионерския си дух и мощните си нововъведения. Инженерите на Continental непрекъснато създават невиждани до момента изобретения, с които гумите стават по-безопасни, по-ефикасни и по-устойчиви. Постиженията на Continental при разработването на гуми включват първата гума с протектор, първата гума с отделяща се джанта, патента за първата безкамерна гума на света и първата специализирана зимна гума за всевъзможен терен. Първата пневматична гума за трактори също е дело на Continental. По-късно се появява и оптимизираната за противодействие при търкаляне гума и първата серийна гума с протектор от каучук от глухарчета. Continental е и измежду пионерите в сферата на цифровизацията. Още през 1999 г. производителят на гуми показва, че необходимите данни за усъвършенстваните технологии за поддръжка на лидера могат да се дефинират даже още по-прецизно и бързо, в случай че гумите се употребяват като източник на данни. Така се ражда интелигентната гума. Междувременно Continental свързва гумите си и датчиците им към облака и предлага на клиентите си изцяло нови, интелигентни и цифрови решения и услуги за гуми.

„ Гумите са нашата пристрастеност. Технологичните ни достижения осигуряват безопасност, надеждност и устойчивост вече 150 години. Гордеем се с това “, казва Кристиан Кьотц, началник на бизнес звеното за гуми и член на изпълнителния съвет на Continental. Той прибавя: „ Много от днешните софтуерни стандарти при гумите са дело на Continental. Непрекъснато разширяваме границите на вероятното. Целта ни е да произвеждаме цялото си продуктово портфолио единствено от устойчиви материали по безпристрастен по повод на климата метод най-късно до 2050 година. “

Корените на Continental могат да се проследят до ранните дни на компанията. На 8 октомври 1871 година е учредена Continental Caoutchouc & Gutta-Percha Compagnie. Продуктовата гама първоначално включва разнообразни продукти от каучук като топки за игра, гумени постелки, покрития за ролки, гумирани тъкани или балони и плътни гуми за файтони и колела. Когато велосипедите излизат на световната сцена през 1892 година със свободен ход и спирачки с луфт, Continental е първата немска компания, която произвежда пневматични гуми за колела, а думата „ пневматика “ се трансформира в запазена марка. Малко по-късно, през 1898 година, започва и производството на пневматични гуми за автомобили. Първите пневматични гуми все още са без протектори и имат сравнително ограничени характерности на управлението по днешните стандарти, особено на мокри или зимни пътища. Всички производители на гуми търсят решения срещу податливостта на плъзгане на продуктите си, до момента в който Continental не представя първата автомобилна гума с протектор през 1904 година

Нуждите на индустриализацията и мобилността като ранни мотори на нововъведенията
Възходът на персоналната подвижност и напредващата индустриализация изискват гуми за все по-голям брой нови приложения. В допълнение към безопасността стартира да се обръща все по-голямо внимание на комфорта. През 1908 г. инженерите на Continental предизвикват световна сензация, като изобретяват отделящата се джанта, която улеснява значително монтажа на колелата и гумите. На 50-ата си годишнина Continental се трансформира в първата немска компания, която пуска на пазара огромни гуми за лекотоварни превозни средства. През 1928 година за първи път започват да се създават гуми за селскостопански трактори. Гумата за селскостопански трактори T2 е първата пневматична селскостопанска гума в Европа. В индустриалния бранш Continental революционизира сегмента на плътните гуми, които се употребяват за мотокари, летищни транспортни средства и други промишлени приложения с голямо натоварване. Големият триумф на представената през 1932 година плътна гума ContiSuperElastic води до съкращението за тази категория, което се употребява всекидневно в индустрията през днешния ден: CSE.

Друг основен миг в индустриалната история на ХХ век представлява производството на първата гума от синтетичен каучук през 1936 година в завода на Continental. Поради отслабената икономика през военните години производителят на гуми стартира да изследва опциите за извличане на каучук от съветски глухарчета. Проектът бе възобновен през 2011 година и оттогава работи сполучливо. Гумата за велосипеди Urban Taraxagum е първата гума на Continental в серийно произвеждане, за което се употребява каучук от глухарчета.

През 1943 година Continental подава заявление за патент за безкамерната си гума. Това изобретение усъвършенства значително съпротивлението при търкаляне на гумите и се трансформира в общ софтуерен принцип в интервала след войната, който се използва и до през днешния ден. За първи път Continental постига изключително безвредно шофиране при зимни условия през 1934 година с модела си за „ всевъзможен терен “, първата специализирана гума за сняг, която представлява и първата зимна гума. През 1953 година Continental прекосява заснежения проход Сен Готард в Швейцария с гумите си M+S (сняг и кал) под нотариален контрол, като така прави сполучливо първия тест на зимни гуми в историята.

Интензивно тестване за сигурност – в градския трафик или при шофиране в екстремни условия
Преди Continental да пусне нова гума на пазара, тя би трябвало да премине сполучливо огромен брой тестове, без значение дали става въпрос за технически нововъведения при пътническите коли, камионите или специализираните гуми. Новите модели гуми изминават общо 25 милиона тестови километра всяка година, преди да започне производството им. Огромните старания са оправдани. Защото те са в основата на качеството на продуктите на производителя на гуми от Хановер – за всякакви приложения, даже и в екстремни условия. През 2003 година Continental се трансформира в единствения снабдител на серийни гуми с максимална разрешена скорост до 360 км/ч с ContiSportContact Vmax. През 2007 година ContiSportContact Vmax е първата гума, която влезе в Книгата на рекордите „ Гинес “, а също така е първи избор за многочислени надпревари и счупени върхове.

Компанията разполага с изключително модерни уреди за тестване на гуми при всевъзможни условия в целия свят. Прототипът и референтен план за всички центрове за тестване на гуми на Continental, Contidrom, отваря порти наоколо до Хановер през 1967 година Още през 1968 година първият електронно следен безпилотен автомобил излиза на пистата в Contidrom, което съставлява същинска изненада за пресата и обществеността. Continental усъвършенства тази технология и в този момент я използва в тестовото си оборудване в Ювалди, Тексас, Съединени американски щати, с цел да тества издръжливостта на гумите си.

През 2012 година в тестовото оборудване Contidrom е открит публично Автоматичният спирачен анализатор на закрито (AIBA). Това съоръжение – единственото по рода си в света – дава опция да се тества спирачното държание на гумите върху разнообразни повърхности през цялата година, без значение от климатичните условия и изцяло автоматизирано с безпилотни транспортни средства. За в бъдеще тук ще се тестват гуми с нов вид динамичен симулатор за шофиране. По този начин професионални тестови водачи ще извършват реалистични виртуални тестове. Извършването на всички тестове в симулатора за шофиране вместо на истински пътища значи, че ще би трябвало да се създават по-малко тестови гуми. Следователно тази инвестиция в новите технологии за тестване способства и към задълбочените старания на Continental за устойчивост.

Осведомеността за ресурсите като ранен двигател на софтуерните достижения
Continental поема ангажимент за по-голяма устойчивост в производството на гуми и автомобилната промишленост през 70-те години на предишния век. Ефектите от рецесията с петрола през 1973 година дават подтик на научноизследователски план за разработването на гуми с оптимизирано съпротивление при търкаляне. Събраната по време на плана информация води до представянето на невъобразим досега продукт през 1993 година За първи път гума от серията ContiEcoContact съчетава екологичните предимства и икономическите аспекти с изключителни характерности за шофиране и сигурност. Continental се изправя пред големи провокации във връзка с ограничените първични материали и необходимостта да се понижат излъчванията на CO2. От много години устойчивото и отговорно управление е неразделна част от корпоративната тактика на Continental. Усилията се концентрират върху стратегическите тематики за дейностите по отношение на климата, подвижността с ниски излъчвания, кръговата стопанска система и устойчивите вериги на доставките, като така обгръщат всички стадии от веригата на добавената стойност. Още през 1903 година в Зеелце край Хановер се основава цех, в който се преработва и рециклира остатъчният каучук. През 2013 година Continental открива неповторимия си цех ContiLifeCycle в Хановер-Щьокен. С интегрирания си подход за възобновяване на протектора на гуми за камиони и рейсове и специално построения цех за преработване на каучук с индустриални мащаби, това е първо по рода си решение в промишлеността.

За да направи гумите на бъдещето даже още по-енергийно ефикасни и екологични, що се отнася до производството, употребата и преработването, компанията инвестира систематично в научноизследователска и развойна активност за нови технологии, алтернативни материали и съобразени с околната среда индустриални процеси. Производителят на гуми например възнамерява последователно да премине на 100% към стабилно създадени материали за гумите си до 2050 година

Сензорна технология и цифровизация за новаторски решения и услуги за гуми
Continental също по този начин е измежду пионерите в цифровизацията на гумите. Още през 1999 г. производителят на гуми показва, че необходимите данни за усъвършенстваните технологии за поддръжка на лидера могат да се дефинират даже още по-прецизно и бързо, като се употребяват гумите за източник на данни. Така се ражда интелигентната гума. След това Continental продължава да развива цифровизацията на гумите, като основава напълно нови решения за автопаркове и крайни консуматори. От 2010 година Continental сплоти всичките си услуги за автопаркове под марката си Conti360° Fleet Services. Операторите на автопаркове получават извънредно професионално цялостно обслужване в областта на гумите – от рекомендации и съвършен избор на точните гуми до верен монтаж и бърза помощ при пръсване на гума чак до непрекъснати инспекции и задълбочени отчети по отношение на гумите за всички превозни средства.

Компанията продължава да разширява екосистемата си от интелигентни цифрови решения за гумите на Continental от най-висок клас. Като един от най-големите доставчици на електроника, сензорни системи и програмен продукт в автомобилния отрасъл, Continental има решаващо конкурентно преимущество. Например способността на Continental да даде възможност на гумите да споделят с другите съставни елементи за сигурност като централен детайл от системата на автомобила води до изумителен план в началото на хилядолетието – 30-метровия автомобил. Координацията на всички системи, които вземат участие в спирачните операции, довежда до автомобил, който може да спре изцяло единствено за 30 метра при скорост от 100 км/ч. По това време средният спирачен път към момента е сред 36 и 40 метра. Това значи, че спирачният път намалява с до 25%.

Днес Continental употребява директната връзка на гумите и датчиците с облака, за да предлага напълно нови бизнес модели. Захранвани от огромен брой точки за данни, клиентите с автопаркове на Continental могат да ревизират положението на гумите си по всяко време, като употребяват свои собствени логаритми. Това значи, че поддръжката на гумите може да се извършва единствено при нужда, а не като превантивна мярка, което значи, че е много по-ефективна. По този начин доставчиците на автомобилни паркове могат да се възползват от редуциран до минимум насилствен престой поради ремонти, по-голяма сигурност, по-ниски цялостни разноски заради по-голяма енергийна успеваемост и по-ефикасна дейност като цяло. През 2020 година Continental задава нови стандарти в сектора, като представя сполучливия си пилотен план за значително по-точно следене на дълбочината на протектора чрез алгоритми и телеметрични данни за превозното средство.

За в бъдеще Continental ще продължи да се стреми да реализира отлични резултати с нововъведения в технологиите на гумите с портфолиото си от най-голям клас за пътнически коли, камиони и специализирани гуми. В новата си стратегическа стратегия, която представи през 2020 година, Continental разказва пътя си през новото десетилетие. Фокусът на стратегическата стратегия „ Визия 2030 “ е постоянната ориентировка към клиентите на организацията и всички бизнес действия. Освен това секторът на гумите цели да продължи да усилва доходността и да се разграничава от съперниците си в бързо изменящия се пазар в сферите на устойчивостта и цифровите решения.

Continental създава реформаторски технологии и услуги за устойчива и свързана мобилност на хора и артикули. Основаният през 1871 година софтуерен тръст предлага безопасни, ефикасни, интелигентни и достъпни решения за транспортни средства, машини, трафик и превоз. През 2020 г. Continental генерира продажби от 37,7 милиарда евро и понастоящем в сдружението работят около 235 000 души в 58 страни и пазари. През 2021 година компанията отбелязва своята 150-а годишнина.

Бизнес подразделението за гуми разполага с над 24 обекта за производство и развойна активност в целия свят. Continental е един от водещите производители на гуми с над 56 000 чиновници и реализира продажби на стойност 10,2 милиарда евро през финансовата 2020 година Continental се подрежда сред технологичните водачи в производството на гуми и предлага необятна гама продукти както за леки коли, лекотоварни и специализирани транспортни средства, по този начин и за колела и мотоциклети. Чрез непрекъснатите си вложения в научноизследователска и развойна дейност Continental има огромен принос за безопасната, рентабилна и екологично ефективна подвижност. Портфолиото на бизнес подразделението за гуми включва услуги за търговци на гуми и за автомобилни паркове, както и цифрови системи за ръководство за гуми.
Източник: auto-press.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР