„Пороците на системата за електронните винетки бяха заложени още при

...
„Пороците на системата за електронните винетки бяха заложени още при
Коментари Харесай

От БСП критикуваха яростно хаоса с винетките, Аврамова не пое отговорност

Пороците на системата за електронните винетки бяха заложени още при самото възлагане на поръчката , тъй като заданието за нея беше направено без нормативен правилник , а нужните законови промени бяха напаснати по към този момент на практика направената електронна система “. Това съобщи националният представител от Българска социалистическа партия Димитър Данчев от парламентарната естрада.
Той напомни, че по закон Електронната система за събиране на таксите за прилагане на републиканската пътна мрежа трябваше да влезе в действие на 1 януари т.г., само че имаше проблеми със уеб страницата, мобилното приложение, съществуването на пунктове за самообслужване по бензиностанции и гранични пунктове, както и въобще инспекцията дали автомобилът има винетка от страна на полицията.
От своя страна различен народен представител от Българска социалистическа партия, Георги Свиленски, попита изнудвана ли е компанията реализатор да наема подизпълнител, както и дали Имало ли е заповед от АПИ една седмица преди 31 декември да спре монтажа на тол апаратите.
" Този въпрос, господин Свиленски, би трябвало да бъде заден на компанията, спечелила търга. Не на Министерство на регионалното развитие “, сподели районният министър Петя Аврамова, заявявайки, че няма сходни данни. Тя посочи, че в случай че Българска социалистическа партия разполага с сходна информация, да я даде на съответните органи.
За да бъде улеснено информирането за системата, Народното събрание реши да сътвори Обществен съвещателен съвет по въвеждане на електронната система за таксуване на база време и изминато разстояние. Депутатите одобриха предложенията на ГЕРБ за основаването на този съвет, а министърът би трябвало да дава информация за напредъка на системата.
Народните представители отхвърлиха предложенията на Българска социалистическа партия за основаването на Временна парламентарна комисия, която да направи цялостен обзор на възлагането, осъществяването на публичната поръчка за планиране, създаване и въвеждане на електронната система за събиране на таксите за прилагане на републиканската пътна мрежа.
Данчев дефинира системата като цялостен безпорядък и не одобри оправданията на ръководещите за механически проблеми.
„ С две думи - системата е цялостен безпорядък . Експертите от АПИ се оправдаха, че системата е „ нова, комплицирана “ и е обикновено нещата да не се случват за „ момент “. Интересното е, че " комплицираната система ", която е " нова ", е била сякаш тествана от август 2018 до 17.12.2018г. и АПИ е имала повече от четири месеца да се приготви за старта на системата “, разяснява националният представител. По неговите думи конвертирането на хартиени в електронни винетки е било спряно още на 3 януари и оттогава до момента не работи.
Защо в система за десетки милиони левове не са планувани обикновени инспекции за допустимост на въвежданите данни, по този начин и не стана ясно . За сметка на това бяха упрекнати „ недобросъвестните жители “.
„ По време на хаоса с електронните винетки в първите дни на новата година се разбра, че " Капш трафик солюшънс ", които построяват системата за електронни винетки и тол системата, не са отговаряли за построяването на злощастния уебсайт bgtoll.bg.
Очевидно съгласно възложителите на поръчката за създаване на тол системата, когато даваш 150 млн. лева за една електронна система, не е належащо да получиш против тях и уебсайт, през който да извършваш събирането на електронните пътни такси “ , разяснява Данчев. Той акцентира, че левицата е поискала контракта, само че той не е бил възложен .
„ По-късно научихме, че договорът и анексът към него се пазят в загадка, тъй като о чевидно в тях има информация, която за следващ път демонстрира порочността на модела на ръководство на публичните поръчки “ , сподели още Димитър Данчев.
Той разяснява, че пропуските, като неналичието на колцентър, недоставени автомати за самообслужване, проблеми, свързани с дистрибуцията, ненужна компания медиатор, която събира гигантска комисионна, костват на страната милиони.
„ Кой носи отговорност за тези пропуснати изгоди? Когато ние предложихме държавно дружество да отговоря за това, ръководещите го отхвърлиха. Държавата е платила 20 млн. лева за съвещания от Световната банка и вътре ясно е предписано, че когато става въпрос за продажба на електронни винетки, това е прерогатив напълно на АПИ “, сподели още Данчев.
Вярна ли е информацията, че частната компания е получила от АПИ извънредни права за разпространяване на винетки ? Това пази ли националния интерес, тъй като тези пари могат да бъдат прибирани от страната, в лицето на АПИ “, разяснява зам.-председателят на ПГ на „ Българска социалистическа партия за България “ Христо Проданов.
Според него, в случай че са правилни сметките, че системата ще генерира доход 1 милиарда лева годишно, приходите на тази частна компания ще бъдат в размер на 70 млн. лева „ Не може ли с тези пари страната да строи пътища, вместо да ги дава на частни компании? “, попита Проданов.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР