Пилотно проучване на общинските инициативи Визия за София и Зелена

...
Пилотно проучване на общинските инициативи Визия за София и Зелена
Коментари Харесай

Жителите на София използват най-много колите си, за да стигнат до работа

Пилотно изследване на общинските начинания " Визия за София " и " Зелена София " изследва настройките на мениджъри и чиновници в огромни компании в София към устойчивата подвижност и готовността им да стартират да употребяват устойчиви други възможности на автомобила. Изследването прави оценка на общата обстановка в фирмите във връзка с превоз, в това число тип употребен превоз, метод и дълготрайност на напредване от и до работното място, както и задоволеност или проблеми, свързани с него.
Изследването демонстрира, че максимален дял придвижващи се до и от работното място са тези, употребяващи автомобил . Според интервюираните мениджъри към 60% от чиновниците се придвижват с коли, като в някои компании делът им е доста по-голям. На второ място са ползващите градски превоз, които са сред 35 и 38% от запитаните. Придвижващите се пешком и с велосипед имат доста по-ниски дялове - до 5%, изключително през есенния и зимния сезон .
По-рядко се употребява единствено един тип превоз. В множеството случаи респондентите комбинират разнообразни способи на напредване, даже в границите на един ден. 10% показват, че работят покрай дома си - или на разстояние до 2 км. от работното място. Други 37% от изследваните чиновници всекидневно изминават сред 3 и 6 км, към една пета пътуват сред 7 и 10 км, а забележителен дял от 27% изминават разстояние сред 11 и 20 км., с цел да стигнат до работното си място.
Близо половината от интервюираните прекарват до половин час в пътешестване в една посока от или до работа, като на отиване към работното място към 44% отделят от половин до един час, а на връщане същото време отделят към този момент 50% от запитаните. Близо една десета от участниците в проучването пътуват над един час от и към работното си място.
Резултатите в изследването демонстрират, че има тясна взаимозависимост сред отдалечеността на офиса от вкъщи и избора на превоз. Най-голям дял от тези, които се придвижват с автомобил, изминават сред 3 и 20 км в една посока. Пътуващите с велосипед най-често изминават сред 3 и 4 км, а ходенето пешком е по-предпочитано при по-кратки дистанции – до 3-4 км. С увеличение на отдалечеността на работното място се усилва и потреблението на градски превоз.
Най-натоварената утринна часова зона е 8:00-8:59, като пикът на тръгващи към работното място е 8:00-8:29. Вечер времевият период с най-голямо струпване на придвижващи се в посока от работното място към дома е сред 18:00 и 18:30. Като съществени проблеми при напредване и в двете направления запитаните показват тапите, времето на напредване, нуждата от прехвърляне, неточен градски превоз и липса тук-там за паркиране. Намирането на паркомясто е по-съществен проблем при отиване на работа, само че вечер пък връщането у дома лишава повече време от това за постигане до работното място. Повече от половината интервюирани считат, че пътуването до и от работното място предизвиква стрес, като това важи най-много за пътуването с автомобил, градски превоз и такси.
По силата на навика доста хора имат твърдо открити привички да се придвижват с кола и за тях концепцията да трансформират превоза си въобще не стои на дневен ред. Съществен дял, 68% от шофиращите, признават, че пътуват сами в колата си от и до работа, 27% споделят пътуването с член на фамилията си или прочут и единствено 5% - с сътрудници. Цели 92% употребяват персонален автомобил, 5% - на другар или прочут и 3% - длъжностен. По отношение на паркирането 40% употребяват свободна зона за паркиране, 31% под земята длъжностен паркинг, 22% наземен длъжностен паркинг, 1% заплатен паркинг и 1% паркират в Зелена зона.
По отношение на градския превоз 69% от запитаните показват, че употребяват рейс, 48% - трамвай, 41% - метро и 8% - тролей. 21% от тях дават отговор, че се придвижват с градски превоз, тъй като нямат автомобил, 19%, тъй като им е най-евтино и надлежно 18 и 12%, тъй като дистанцията е най-дълго и имат комфортен градски превоз. 32% от ползващите градски превоз си купуват годишна абонаментна карта за всички линии, 23% - месечна и 11% - тримесечна за всички линии и 9% употребяват месечна карта за една линия на наземния превоз. 15% от пътуващите с градски превоз не употребяват абонаментна карта.
Ходенето пешком е третият желан метод за напредване до работното място, като делът му е повече от три пъти по-малък от заемащите първите две места - автомобил и градски превоз. Пътят на 80% от хората минава през улици и едвам на 20% през паркове или градини. Най-често като причина за избора да се стига пешком или с велосипед до работа се показва физическата подготовка, която тези способи на напредване обезпечават.
Придвижването до и от работното място е значима част от всекидневието на работещите и съществуването на транспортни преимущества и удобства става все по-голям фактор за привличане на нови и задържане на сегашни фрагменти. Именно по тази причина огромна част от изследваните компании ползват ограничения, с които да облекчат чиновниците си. Някои от по-популярните и стандартни прилагани ограничения са:
- гъвкаво работно време;
- предоставяне на карти за градски превоз, паркоместа и/ или служебни автомобили;
- електромобили за споделено ползване;
- субсидирано гориво;
- осигуряване на колела, велостойки, душове и съблекални за велосипедистите.
Някои компании плануват даже колонка за зареждане на електрически автомобил или поддържат приложение за споделено пътешестване със личен или длъжностен автомобил. Освен директни тласъци фирмите осъществят и по-нетрадиционни политики, които да подтикват чиновниците им да се придвижват до работното си място по други способи, разнообразни от потреблението на автомобил. Така те извършват световните си политики за резистентност и екологичност, способстват за по-здравословния метод на живот на чиновниците си и вземат решение най-малко отчасти казуса си с налични паркоместа. Някои от фирмите, участници в изследването, реализират цели акции, с цел да предизвикват чиновниците си да вървят пешком, подтикват ги с награди за изминато разстояние и съумяват да трансформират навиците на някои от тях. В три от изследваните високотехнологични компании е въведено и приложение за споделено пътешестване, като една от фирмите е предоставила и 20 електрическия автомобил за задачата. През създадена от компанията платформа колите могат да се декларират за транспорт от работещите там, само че при изискване, че се записват най-малко трима чиновници за един автомобил. Същото приложение може да се употребява освен за служебно предоставените електрически автомобили, само че и за персоналните.
Резултатите в изследването нееднозначно демонстрират, че в по-голямата част изследваните компании се следи построена просвета на резистентен метод на живот и както мениджъри, по този начин и чиновници заявяват подготвеност и мотивираност за присъединяване в взаимни планове с общината за по-устойчив метод на напредване в града. В множеството компании има даже особено отредени бюджети и назначени чиновници, които ползват устойчиви практики и начинания, наблюдават резултата на самодейностите и ги подкрепят. В част от изследваните компании се отделя запас и за грижа за здравословното положение на чиновниците - осъществят се разнообразни практики, които да подтикват работещите да се движат повече. Сред чиновниците, въпреки това, се следи висока степен на мотивираност и предпочитание за присъединяване в начинания и практики, които поддържат устойчивия им метод на живот. Голям % от работещите декларират, че биха сменили метода си на напредване с по-устойчив. Свидетелство за това са и самодейностите в посока екологичен превоз, които идват както от работодателите, по този начин и от самите чиновници, близо половината от които са на възраст сред 25 и 35 година
За събиране на нужната информация са извършени количествено и качествено проучване. Направени са дълбочинни изявленията измежду мениджърите на седем огромни компании в София: VMware, Telenor, Telus, SAP, Porsche Leasing, Porsche Import, Нewlett Packard. Проведени са близо 300 анкети със чиновници в постройките на Expo 2000 Office park, Vertigo Business Tower, Sofia Airport Center, Business Park Sofia, Progress, SAP. Количественото проучване не е представително и се базира на онлайн анкета, в която е употребен методът на отзовалите се. Въпреки че за представителност е належащо по-всеобхватно проучване, резултатите от изследването демонстрират генерални трендове и дават положителни насоки за работа отсега нататък.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР