Отборът на Челси по категоричен начин завоюва втория си трофей

...

Челси и неговият рАЗАРен футбол сгънаха Арсенал

Отборът на Челси по безапелационен метод завоюва втория си трофей в Лига Европа след гласовит пестник против градския си противник Арсенал. В историческата седмица на британските финали в континенталните съревнования „ сините” се разправиха с тима на Унай Емери посредством красноречиво 4:1.

Голямата звезда на Челси Еден Азар игра на върха на опциите си и вкара две от попаденията, като записа и асистенция за попадението на Педро. Оливие Жиру пък вкара своя 11-и гол в Лига Европа през акция 2018/2019 и не сподели особени сантименти към някогашния си тим. За Арсенал голът на достойнството бе дело на резервата Алекс Иуоби, който за доста малко върна някакви очаквания за поврат.

Челси, въпреки това, продължи знаменателната си серия в европейски финали, като в 7-те си участия в такива единствено един-единствен път бяха на губещата страна (2008 година против Манчестър Юнайтед във финала на Шампионската лига).

Първото полувреме на Олимпийския стадион в Баку не беше най-впечатляващото, а головите обстановки се брояха на пръсти. Все отново „ сините” имаха по-чистите шансове с приближаването до почивката, когато Петър Чех направи първите си две доста съществени намеси. След паузата даже и опитният деец не съумя да избави очакванията на Емери за четвърти успех в шампионата, откакто неговите играчи позволиха някои доста наивни неточности, довели до головете на противника.

Головото шоу започва в 49-ата минута, когато настоятелността на Челси да завоюва топката назад наоколо до противниковото наказателно поле се отплати. Педро подаде към Емерсон отляво, а крайният бранител центрира от изненадваща позиция. Очевидно концепцията е била отработена добре, тъй като Оливие Жиру към този момент беше оставил Лоран Кошчелни зад тила си и с хубав плонж стреля в долния десен ъгъл – 1:0.

В 60-ата минута Челси затвърди господството си с второ попадение. Азар нахлу доста рисково отляво и принуди бранителите в червени екипи да отстъпват в наказателното поле. Това улесни белгиеца за паса към чакащия към точката на дузпата Педро, който с голямо самообладание стреля до лявата греда – 2:0.

Още четири минути отминаха и „ сините” получиха дузпа поради несръчно единоборство на Мейтланд-Найлс – единственият англичанин измежду титулярите – против Жиру. Азар беше непогрешим от бялата точка и направи задатъка на „ сините” типичен – 3:0.

Най-интересното от срещата минута по минута:

90+4' - КРАЙ НА МАЧА! Маурицио Сари приключи дебютния си сезон отпред на Челси с трофей, печелейки първо континентално отличие в треньорската си визитка. "Сините " справедливо завоюваха оценката за повторно след 2013-а.

3 минути продължение на мача.

84' - 19-годишният Уилок не съумя да порази задачата! Лаказет показва страхотна визия и изведе появилия се на промяна футболист самичък отляво в наказателното поле. Уилок стреля премерено към далечния ъгъл и преодоля Кепа, но фалцът води топката в навън.

83' - Впечатляващо избавяне от Кепа! Защитата на Челси се провали в опита да се изтегли за изкуствена засада и дългият пас откри Лаказет в постоянна позиция и очи в очи с вратаря. От към 7 метра нападателят шутира, а Кепа мазета, след което Обамеянг към този момент се намираше в засада при опита за добавка.

81' - Какъв шанс за Арсенал, Аспиликуета с огромен пропуск. Азар още веднъж откри остроумен пас, с който остави Аспиликуета с пространство отдясно. Десният бек напредна в наказателното поле и нанесе доста мощен диагонален шут. Чех този път нямаше по какъв начин да се намеси, а топката профуча на милиметри около десния дирек.

79' - Уилиан опита да утежни обстановката на Арсенал, само че и той срещна Чех. Бразилецът се измъкна в наказателното поле и нанесе прецизен диагонален шут, който чешкият пазач отби в корнер.

74' - Спасяване от Петър Чех! Азар потърси хеттрика с изстрел от дъгата. Вратарят на Арсенал с умела интервенция отби топката отвън наказателното поле.

72' - ГОЛ ЗА ЧЕЛСИ - 4:1! Азар може би дефинитивно прекърши съпротивата на Арсенал. Кошмарна неточност на "топчиите " при разиграването в личната половина разреши на Азар да напредне и комбинира с Жиру в пеналта. Таранът доста меко копна кълбото паралелно пред вратата и разреши на Азар от воле да разстреля Петър Чех.

69' - ГОЛ ЗА АРСЕНАЛ - 3:1! Резервата Алекс Иуоби създаде същински шедьовър единствено минути след появяването си в игра. Нигерийският национал откри топката пред границата на пеналта от воле и с съвършен външен фалц я изпрати тъкмо до дясната греда. Никакъв късмет за Кепа.

65' - ГОЛ ЗА ЧЕЛСИ - 3:0! Хладнокръвен Азар не остави шансове на Петър Чех, изпращайки го в неправилната посока.

64' - ДУЗПА ЗА ЧЕЛСИ! Ейнсли Мейтланд-Найлс закъсня с реакцията си на подаването на Педро към Жиру в наказателното поле. Футболистът на Арсенал повали противника си, а Джанлука Роки уточни бялата точка.

60' - ГОЛ ЗА ЧЕЛСИ - 2:0! Педро Родригес усили преднината на "сините ". Еден Азар нахлу доста рисково отляво и принуди бранителите да отстъпват в наказателното поле. Белгиецът с пас по земя откри Педро към точката на дузпата, а опитният футболист стреля с хирургическа точност до лявата греда.

56' - Първият жълт картон в мача беше вдигнат на Педро Родригес от Челси за репликиране на съдията.

49' - ГОЛ ЗА ЧЕЛСИ - 1:0! Оливие Жиру наказа някогашния си отбор! Отборът на Маурицио Сари се пребори за топката пред наказателното поле на "топчиите ", а Педро я разпредели наляво към Емерсон. Бразилецът центрира от нетипична позиция, а Оливие Жиру с лекост надбяга Кошчелни и с плонж стреля доста тъкмо в долния десен ъгъл.