Отборът на Берое (Стара Загора) си върна домакинското предимство в

...

Берое докосва финала в НБЛ след успех в Ботевград

Отборът на Берое (Стара Загора) си върна домакинското преимущество в полуфиналните плейофи на Националната Баскетболна Лига, откакто довечера момчетата на Любомир Минчев се постановиха при визитата си на Балкан (Ботевград) със 101:96 (28:25; 30:22; 21:24; 22:25) в мач №3 и по този метод поведоха в серията с резултат 2:1 победи.

Конър Франкамп вкара 24 точки за старозагорци, Николай Стоянов и Тихомир Желев прибавиха надлежно по 16 и 14 точки, а Джеймс Уайт и Станислав Ваклинов приключиха с по 12 и 10 точки.

Брендън Браун записа „ дабъл-дабъл “ за домакините – 25 точки и 11 асистенции, а Микаел Хопкинс и Венцислав Петков прибавиха надлежно по 20 и 17 точки.

Първата четвърт мина равностойно при непрекъсната замяна на лидерската позиция, като след 10 минути игра гостите от Стара Загора имаха минимална преднина от три точки – 28:25. През втория интервал обстановката на терена не се промени изключително, като единствената разлика в тези минути бе това, че баскетболистите на Берое използваха по-добре възможностите си и справедливо се отдръпнаха на почивката с задатък от 11 точки – 58:47.

Началото на второто полувреме още веднъж бе за старозагорци, откакто Стоянов, Уайт и Франкамп бяха точни при стрелбите си, а преднината на Берое се повиши до 17 точки – 69:52. Точно в този миг двата тима си размениха функциите, като домакините от Ботевград поеха самодейността и започнаха да топят пасива си.

Интригата в мача се завърна с цялостна мощ две минути след началото на четвъртия интервал, когато Браун вкара две следващи стрелби за Балкан и разликата към този момент бе единствено една точка – 78:79.

Последваха минути на приливи и отливи и за двата отбора, като 120 секунди преди последния съдийски сигнал ботевградчани поведоха с 89:88 след тройка на Браун, само че отсам до края домакините се сринаха и отстъпиха самодейността. Опитната селекция на Любомир Минчев изпозлва оптимално този късмет, а шест следващи наказателни удара на капитана Тихомир Желев донесоха и крайния триумф на Берое - 101:96.

Балкан – Берое 96:101 (25:28; 22:30; 24:21; 25:22)

Балкан: Павел Иванов 3, Павлин Иванов 7, Браун 25, Хопкинс 20, Гаврилович 8 (Петков 17, Димитров 6, Мулалич 6, Рийд 4)

Берое: Янев 7, Стоянов 16, Франкамп 24, Когинс 5, Дженингс 7 (Желев 14, Ваклинов 10, Титков, Уайт 12, Милър 6)