От 1 февруари камионите и автобусите, които са длъжни да

...
От 1 февруари камионите и автобусите, които са длъжни да
Коментари Харесай

Нова тол такса за превозвачите от 1 февруари

От 1 февруари камионите и рейсовете, които са длъжни да заплащат тол такси, ще заплащат нова, спомагателна такса. " Интелигентни трафик системи " (ИТС) – компанията, която страната назначи за " народен снабдител " при електронното таксуване за изминато разстояние, е решила да вкара " абонамент " и да събира по 3.30 лева без Данък добавена стойност за всяко бордово устройство, инсталирано в транспортните средства. Новата такса е за услугата " Предаване на информация и данни и софтуерна актуализация на бордово устройство ", излиза наяве от новия ценоразпис в общите условия на договорите, които ИТС към този момент е показала на някои от транспортните компании.

Браншови сдружения на превозвачите са неприятно сюрпризирани от новата такса. И обявиха, че компанията-доставчик на тол-услугата и на бордовите устройства не ги е търсила, с цел да обсъдят непредвидения разход, написа вестник " Сега ".

Новото таксуване е необичайно на фона на предходни сходни опити на частната компания, която получава солидна комисиона – 7% от събраните тол такси, да си докара спомагателни доходи. Още при старта на тол системата избухна скандал и едвам след бе решено, че транспортните компании няма да заплащат абонамент за инсталираните в МПС-тата бордови устройства и GPS-тракери, които демонстрират изминатите от возилото километри. Тогава от ИТС първо желаеха по 16 лева месечна такса за всеки апарат, след това отстъпиха на 5.90 лева Отделно компанията бе заложила в договорите и депозит за устройствата. Транспортният отрасъл разгласи, че ще излезе на митинг, и министър председателят скастри министъра на районното развиване Петя Аврамова и управлението на АПИ: " Или в границите на 7% се оправяте, или не потегля тол системата и оставате на винетки ".

 {{ otherArticle[0].article.title }}
Тол системата ще започва от 1 март с цените, които транспорт...

Но не щеш ли в този момент компанията, която се вклини трайно в тол системата и против 7% комисиона оказва помощ в администрирането на пътните такси, още веднъж се пробва да вдигне приходите си, като вкарва нова такса. Формално в ценоразписа е записано, че такса " обслужване " е 0 лева и няма депозит, само че от 1 февруари ИТС желае превозвачите да заплащат всеки месец за предаването на данните за изминатите от камионите и рейсовете им дистанции.

Вестникът желае пояснение за готвеното изобретение от отрасловите държавни институции и от частния им сътрудник. Националното тол ръководство (НТУ) признава, че такава такса не съществува в общите условия в договорите, подписвани сред страната в лицето на Агенция " Пътна инфраструктура " и компаниите-посредници в събирането на пътни такси.

" Таксата е въведена от националния снабдител на услуги " Интелигентни трафик системи " АД за тези притежатели и водачи, които са сключили контракт за потреблението на бордови устройства за автоматизирано отчитане и таксуване на изминатото разстояние. Според сдружението услугата ще обезпечи преноса на данни посредством вградената дейта карта в бордовите устройства. Ще се обезпечат и регулярните софтуерни актуализации на бордовите устройства, които са нужни за правилното им взаимоотношение със системата на ИТС за обработка на данни. Според сдружението процесът включва и преноса на първоначални данни от бордовите устройства до инфраструктурата на ИТС и е обвързван с директни разноски за транспорт на информация посредством мрежите на мобилните оператори. Тези разноски не зависят от изминатото разстояние и събраните тол такси, чиито размери остават непроменени ", се показва в отговора на Научно-техническо управление.

От обясненията на " Интелигентни трафик системи " пък се разбра, че компанията не била калкулирала в сметките си разноските, които би трябвало да заплаща на мобилни оператори – след обработката на данните от бордовите устройства информацията се предава към тол ръководството посредством мрежите на телекомите. " След разбор на приходите и разноските за обезпечаване на процеса по автоматизирано таксуване на база изминато разстояние и с цел да продължи даването на качествена услуга на своите клиенти, ИТС вкарва минимална месечна такса, обвързвана с директните информационни разноски (предаване на първоначални данни) и гъвкавото обслужване на бордовите устройства. Тези разноски пораждат обективно и на процедура не зависят от изминатото разстояние и събраните тол такси ", показват от ИТС.

От ИТС прецизират, че за използването на GPS тракери и бордови устройства зад граница превозвачите постоянно плащали такси на съответния снабдител, а за бордовите устройства, които работят в България, досега не е заплащано нищо.

" Видно е, че доставчикът се пробва малко по малко да вкара ценовите условия, които оферираше при старта на тол-системата – нещо, срещу което продължаваме да сме и до през днешния ден ", разяснява пред вестник " Сега " Димитър Димитров от Камарата на автомобилните превозвачи в България.

Транспортни компании се оплакаха, че преди няколко месеца са им поискали 300 лева за слагането на бордови устройства в транспортните средства. Доставчикът обяснил, че няма пари да достави нови уреди. " Добре, че към този момент има опция и можем да избираме GPS тракери ", разясниха недоволните превозвачи.

с 3115 км платени автомагистрали и първокласни пътища на цени от 1 ст./км до 20 ст./км според от типа, товароносимостта и екологичността на автомобила и класата на пътя. На превозвачите бяха дадени три благоприятни условия за избор на метода на установяване на изминатите километри – с маршрутни карти, с бордово устройство или с GPS тракери.

GPS-тракерите обаче бяха въведени много по-късно, а маршрутните карти се оказаха несъответствуващи за множеството превозвачи. Затова и най-масово транспортните средства бяха снабдени с бордови устройства. Две все още са работещите компании-доставчици на услугата за електронно събиране на пътни такси посредством бордови устройства и GPS - " Интелигентни трафик системи " и " Конкорд смарт инфраструктура ".

" Много от транспортните компании имат съществени опасения, че толът, който заплащат с бордови устройства, не подхожда на действително изминатите километри ", показват от Камарата на автомобилните превозвачи. Най-често такива недоволства имали превозвачи, които с по няколко камиона вършат по няколко курса дневно от точка А до точка Б - при тях разминаването в начисления тол и изминатото разстояние било фрапантно. Също по този начин такса от 2 лв. дневно за изминати километри е начислявана на коли, до момента в който са били в чужбина. " Пуснати са доста такива недоволства от превозвачи до Агенция " Пътна инфраструктура ", само че досега няма противоположна информация ", споделят от камарата.
Източник: expert.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР