ООН: Планетата е на ръба на пропастта“ след рекордно горещо

...
ООН: Планетата е на ръба на пропастта“ след рекордно горещо
Коментари Харесай

ООН: Планетата е на „ръба на пропастта“ след рекордно горещо десетилетие

ООН: Планетата е на „ ръба на пропастта “ след рекордно горещо десетилетие. Новият отчет на Световната метеорологична организация демонстрира, че са били счупени, а в някои случаи и „ разрушени “ редица. Като да вземем за пример тези за равнищата на парниковите газове, температурите на повърхността и  топлинното наличие и окисляването на океаните.

Планетата е на „ ръба на пропастта “, предизвести генералният секретар на Организация на обединените нации Антонио Гутериш.

„ Все още има време да хвърлим избавителен пояс на хората и планетата, само че би трябвало да действаме в този момент “, споделя той.

Докладът удостоверява, че
2023 година е била най-горещата година в историята
със междинна световна температура на повърхността от 1,45 градуса Целзий над прединдустриалната базова стойност.

„ Всяка част от градуса на световното стопляне оказва въздействие върху бъдещето на живота на Земята “, предизвестява ръководителят на Организация на обединените нации.
„ Климатичната рецесия е главното предизвикателство,
пред което е изправено човечеството, и е неразривно обвързвана с рецесията на неравенството. Свидетелство за това е възходящата продоволствена неустановеност, разселването на хората и загубата на биоразнообразие “, добавя генералният секретар на СМО Селесте Сауло.
Топлинните талази, наводненията, сушите, горските пожари
и бързото усилване на тропическите циклони предизвикват „ беди и безпорядък “, нарушавайки всекидневния живот на милиони хора и нанасяйки стопански загуби на стойност милиарди долари, сигнализира СМО.
Това е и най-топлото десетилетие (2014-2023 г.) в историята,
което надвишава междинната стойност за интервала 1850-1900 година с 1,20 градуса Целзий.

Дългосрочното повишение на световната температура се дължи на увеличението на концентрацията на парникови газове в атмосферата, която доближи рекордни равнища през 2022 година
Появата на феномена Ел Ниньо в средата на 2023 година
също е асъдействало за бързото повишение на температурите, съгласно СМО.

Селесте Сауло счита, че хората в никакъв случай не са били толкоз близо – въпреки и краткотрайно към този момент, до долната граница на растеж на сердните температури, закрепена на 1,5 градуса Целзий в Парижкото съглашение за изменението на климата.

„ Глобалната метеорологична общественост предизвестява целия свят и бие най-висока степен паника “, споделя Сауло.

„ Това, на което станахме очевидци през 2023 година, по-специално невижданото стопляне на океаните, отдръпването на ледниците и загубата на антарктически морски лед, провокира най-голямо безпокойствие “, отбелязва ръководителката на СМО.
Миналата година близо една трета от всички международни океани са били в плен на морска топлинна вълна.
До края на 2023 година над 90 % от международните океани са претърпели топлинни талази в даден миг от годината, съгласно СМО.

Увеличаването на честотата и интензитета на морските топлинни талази има мощно негативно влияние върху морските екосистеми и кораловите рифове.

Освен това
междинното морско ниво в световен мащаб е достигнало рекордно високи стойности
през 2023 година, което отразява продължаващото стопляне на океаните (топлинно разширяване) и топенето на ледници и ледени покривки.

Обезпокоително е, че скоростта на повишаване на това приблизително равнище през последното десетилетие (2014-2023 г.) е над два пъти по-голяма от тази през първото десетилетие на сателитната епоха (1993-2002 г.).

По предварителни данни
референтните ледници на планетата са претърпели най-голямото подчинение,
записано след 1950 година, след рисково размразяване в западната част на Северна Америка и Европа.

Според СМО обаче има и „ искрица вяра “ – потенциалът за произвеждане на възобновима сила през 2023 година се е нараснал с съвсем 50 % за година, което е най-високият ритъм, следен през последните две десетилетия.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР