Носителят на Купата на България Ботев Пловдив очаквано стана първият

...

Ботев ще посрещне Коледа с полуфинал под елхата

Носителят на Купата на България Ботев Пловдив предстоящо стана първият полуфиналист в шампионата за сезон 2017/2018. У дома в Коматево „ канарчетата” се саморазправиха с единствения оживял представител на Втора лига – Литекс, като го победиха с безапелационното 4:0. В нито един момент от постоянното време нямаше индикации да изпаднат в усложнения, каквито имаха против Царско село в 1/8-финалите, като по този начин или другояче изненада мъчно можеше да се чака.

Стивън Петков ознаменува първия си мач като титуляр за „ канарчетата” с хеттрик, а другите бяха дело на Фелипе Бризола и огромния водач на тима Тодор Неделев. Последният може да се похвали и с 2 асистенции в мача, който изпрати 2017-а година за Ботев.

източник: LAP.bg

Превъзходството на Ботев си пролича още през цялото време. Бяха минали едвам 8 минути игра, когато домакините изпуснаха 100-процентова опция. „ Канарчетата” направиха мощна офанзива отдясно, където Фелипе Бризола смъкна с крайник високата топка за пробиващия в пеналта Цветомир Панов, а той центрира остро във вратарското поле, където една-едничка крачка не стигна на Стивън Петков, с цел да засече.

Седем минути по-късно някогашният нападател на Левски и Берое въпреки всичко откри резултата. Дуде Ндонгала пое отляво и с леко закъснение центрира фалцово към наказателното поле. Там Иван Иванов не наблюдава до дъно придвижването на Петков, който даже не трябваше да скача, с цел да засече с глава – 1:0.

В 21-ата минута като по знамение Ботев не усили задатъка си. Тодор Неделев с брилянтен пас по тревата остави Ндонгала напълно самичък против вратаря. Диян Вълков излезе в точния момент и мазета топката от краката на крилото, а тя попадна у Фелипе Бризола. Бразилецът нанесе прецизен изстрел, който щеше да се трансформира в гол, в случай че на самата голлиния Петко Ганев не бе изчистил с глава.

Три минути по-късно Неделев куриозно можеше да се разпише непосредствено от корнер. Вратарят Вълков също спомага интензивно, като излезе несвоевременно и топката го трансферира. За негов шанс тя мина на сантиметри в навън около дясната сглобка.

В 29-ата цялостното предимство на Ботев се трансформира във втори гол. Фелипе Бризола проектира офанзивата с остроумен пас в кулоар за Неделев, а националът се устреми към вратарското поле отдясно. В сетния момент той леко сви обратно подаването си, а Петков очакваше таман това и без проблем осъществя на празна врата – 2:0.

Само секунди по-късно нападателят на домакините бе на косъм от хеттрика. Неделев този път бе изведен отляво в пеналта и по подобен метод пусна невисок пас във вратарското поле, който някак съумя да мине около Вълков. Топката обаче хвана леко в крачка Петков и остана зад тила му.

В минутката добавено време към първата част пловдивчани взеха решение всичко в конфликта. Неделев записа втора асистенция в мача, като този път изведе Фелипе Бризола единствено против един бранител в пеналта. Бразицелът елегантно финтира, а след това с кинжален шут по диагонала порази долния ляв ъгъл – 3:0.

Гостите от Ловеч направиха изразителен опит да започват по-активно втората част. Така се стигна до 55-ата минута, когато капитанът Ивайло Раденцов сътвори най-хубавата им опция. Радослав Терзиев от Ботев игра с ръка на към 2-3 метра пред дъгата, а от директния свободен удар Раденцов изненада всички със мощен шут. Вратарят Даниел Кайзер не реагира добре, като за негов шанс топката разтресе напречната греда.

Този порив обаче не изтрая доста. В 63-ата минута Густаво Афонсо съумя да се измъкне от Иван Иванов и да се устреми в пеналта. Бранителят, който към този момент имаше жълт картон, даже не се замисли и извърши фаул, който докара освен до изгонването му, само че и до дузпа за противника. Щатният реализатор Неделев отстъпи на Петков, с цел да може с шут в долния десен ъгъл нападателят да оформи своя хеттрик – 4:0.

Оттук нататък мачът искрено се доиграваше, само че пък остана време и за още едно „ жълто-черно” попадение. Заслугата за него бе на резервата Тони Тасев, който в 87-ата минута набра сериозна скорост отляво, а сетне спря внезапно в пеналта. Отначало изглеждаше по този начин, че той потегля да търси кулоар за пукотевица, само че някогашният ас на Пирин комбинира с намиращия се в дъгата Неделев. Оттам националът заложи на поразяващата левачка и откри долния ляв ъгъл за крайното 5:0.

Така на пловдивчани към този момент чакат жребия, който към този момент най-накрая ще ги изправи против конкурент от Първа лига. И трите жертви на "канарчетата " дотук - Литекс, Царско село и Локомотив Горна Оряховица - до една бяха от втория ни ешелон.

БОТЕВ ПД – ЛИТЕКС 5:0

1:0 Стивън Петков 15'

2:0 Стивън Петков 29'

3:0 Фелипе Бризола 45+1'

4:0 Стивън Петков 64'-дузпа

5:0 Тодор Неделев 87'

Ботев Пд (4-1-4-1): 22. Даниел Кайзер – 2. Цветомир Панов, 70. Пламен Димов, 18. Радослав Терзиев, 24. Лазар Марин – 17. Лъчезар Балтанов /к/ - 8. Тодор Неделев, 7. Фелипе Бризола (62' - Юлиано), 93. Густаво Афонсо (70' - Добрев), 29. Дуде Ндонгала (68' - Тасев) – 20. Стивън Петков

запаси: 99. Иван Чворович; 23. Йордан Минев, 6. Алваро Юлиано, 11. Тони Тасев, 25. Крум Стоянов, 79. Кристиан Добрев, 9. Фернандо Виана

Старши треньор: Николай Киров

Литекс (4-3-3): 1. Диян Вълков – 22. Ангел Лясков, 5. Петко Ганев, 6. Михаил Минков, 16. Иван Иванов – 17. Добромир Бонев, 4. Николай Христов, 18. Ивайло Раденцов /к/ (66' - Симеонов) - 10. Тонислав Йорданов (25' - Търтов), 9. Методи Костов, 7. Христо Кирев (85' - Тодоров)

запаси: 13. Петър Петров; 3. Мартин Симеонов, 88. Иван Турицов, 14. Искрен Писаров, 98. Георги Търтов, 11. Емил Петров, 23. Тихомир Тодоров