Нивото на най-голямата река в Италия - По, е спаднало

...
Нивото на най-голямата река в Италия - По, е спаднало
Коментари Харесай

Липсата на сняг в Италия обрича поречието на По на отчайващо сухо лято

Нивото на най-голямата река в Италия - По, е спаднало сериозно - колкото и предишното лято, а това е мотив за паника от идна огромна суша, оповестява АП.

Зимните снежни полета, които нормално защищават реката от пресъхване през топлите месеци, са се свили със 75%, съгласно организацията за климата и околната среда в провинция Болцано. Това към този момент кара някои хора, които разчитат на река По, да вземат ограничения.

„ След няколко дни ще би трябвало да анулира всички резервации за круизите ни по река По поради плитката вода “, сподели капитан Джулиано Ландини, до момента в който клати глава с необятно разперени ръце на командния мостик на кораба „ Страдивари “, дебаркирал под моста на Борето и заобиколен от дълги пясъчни линии.

Неговият 60-метров кораб транспортира до 400 души даже и в плитки води, само че дебитът на реката сега е едвам 350 куб. м в секунда - толкоз дребен, колкото и през юни предходната година, когато изискванията бяха едни от най-горещите и най-сухите от 70 години насам. Корабоплаването е на път да стане невероятно, в случай че скоро не паднат значителни превалявания.

652-километровата река По, която тече от северозападния град Торино до Венеция на източния бряг, пресича най-гъсто обитаемата, мощно индустриализирана и най-интензивно обработвана част на Италия, известна като италианската хранителна котловина. Тя е дом на риболовци и кораби, напоява богати аграрни земи, зарежда турбини и изхранва локалното население по крайбрежията и делтата си. Водата поддържа и туризма - световноизвестни езера като Гарда и Комо се препълват всяка година от милиони задгранични туристи, които обичат да се любуват на чистата вода, на изкуството и на положителната храна. 

Капитан Ландини се научава да плува и да ръководи лодка по река По, още като дете. „ Роден съм на реката, в миналото тя беше толкоз жива, цялостна с риболовци, а в този момент след няколко години рискуваме да имаме единствено изсъхнало корито, усещам се зле и ми е мъчително, като виждам реката в такова положение “, споделя той, гледайки пясъчните крайбрежия на реката, които от ден на ден се доближават до кораба му.

В началото на април равнището на реката е достигнало рекордно ниски 30-годишни стойности, а дебитът ѝ е бил една трета от междинния за сезона, оповестява службата за ръководство на басейна на река По. Околните Алпи претърпяха извънредно суха и топла зима, заради което не разполагат със снежни ресурси, които нормално биха захранвали По и разнообразни други притоци в края на пролетта и лятото, с цел да задоволят високите потребности от вода за напояване, пиянство и произвеждане на електрическа енергия.

Сред в миналото мощно заснежените върхове има естествени и изкуствени езера, които към този момент са с 30% под междинните сезонни равнища, а снежната завивка е със 75% под 10-годишната междинна сезонна стойност, изяснява Флавио Руфини, шеф на организацията за климата и околната среда в провинция Болцано. Алпийските езера в провинция Болцано съхраняват приблизително към 100 млн. литра вода, само че след сухата зима настоящето им равнище едвам доближава 42 млн. литра. Алпийските езера са от значително значение за оцеляването на италианските реки през лятото. Езерата са толкоз пресъхнали, че една остаряла кула изплува от дъното на изкуственото езеро Вернаго, а античната камбанария на към този момент потопеното село Курон Веноста стърчи повече от нормално в езерото Резия.

По крайбрежията на река Адидже в северната част на Тренто водата също е с дебит, на половина по-нисък от междинния за сезона. Ниският дебит разрешава на Адриатическо море да се просмуква нагоре по реките По и Адидже на десетки километри, застрашавайки посевите, мидените ферми, водоносните пластове и даже питейната вода на някои селища.

Причината за това частично е изменението на климата, породено от индивида: по-високите температури водят до размразяване на снега и до изпаряване на повече вода във въздуха. Това може да направи засушаванията по-дълги, по-интензивни и по-чести.

Италианското държавно управление към момента не е назначило ексклузивен комисар, който да посредничи с потърпевшите и засегнатите райони. Ако скоро не завали дъжд, локалните и националните управляващи скоро ще бъдат изправени пред драконовски решения за вероятно нормиране на водата и отбягване на „ водни войни “ сред другите италиански райони.

„ Италия е доста добра в оправянето с изключителни обстановки, само че много неприятна в планирането “, изяснява Алесандро Брати, общоприет секретар на службата за ръководство на басейна на река По. „ В неотдавнашния декрет за сушата, публикуван от държавното управление, няма нищо, няма многогодишно обмисляне, няма планувани инфраструктурни планове “, разяснява той.

Навлизането на солени води може да бъде лимитирано посредством противосолни бариери, само че службата за басейна на река По едвам неотдавна получи средства за план в разклона на делтата Пила и ще минат години или даже десетилетия, преди да бъде положен главният камък.

Италианските фермери обаче не чакат формален отговор на сушата. Много от тях влагат в модерни технологии за напояване, с цел да пестят вода през най-горещите месеци на годината. Сонди, които наблюдават соковете непосредствено в стволовете на дърветата, дронове, които записват количеството вода в листата, въздушни и подземни капкови напоители и мобилни приложения водят до икономисване на вода до 70% в някои случаи спрямо по-разточителния способ на напояване с разпространяване.

Фермата „ Пасколоне “ употребява способи за капково напояване, които вкарват вода с по-ниска скорост, и употребява интензивно „ Ирифрейм “ (Irriframe) - обществен и безвъзмезден интернет портал, който проучва метеорологичните данни, подземните сонди за мокрота и равнището на водоносните пластове, давайки точни инструкции къде, по кое време и какъв брой вода би трябвало да се излее на нивите. „ С помощта на технологиите и интернет намалихме на половина потребностите си от вода “, споделя Симоне Коки, притежател на фермата „ Пасколоне “, и прибавя: „ Единственият проблем е, че тези принадлежности са доста скъпи “.

В Италия 16 района употребяват данните за времето, влажността и сателитните данни на „ Ирифрейм “ - общо 7 милиона хектара напоявана земя. Но макар всички усъвършенствания на земеделските стопани, свързани с пестенето на вода, районът към момента ще се бори, в случай че не пристигна дъжд.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР