Никола Стоянов е недоволен от заповед, ограничаваща сечта на дървета,

...
Никола Стоянов е недоволен от заповед, ограничаваща сечта на дървета,
Коментари Харесай

„Кроношпан“ работи на 50% от капацитета си – обмисля да се изнесе в Румъния, обяви министър

Никола Стоянов е неудовлетворен от заповед, ограничаваща сечта на дървета, желае и промени в Закона за горите

Ако желаеме да се грижим за гората, би трябвало да сечем повече . Това разгласи служебният министър на стопанската система и промишлеността Никола Стоянов. В сряда той взе участие в в отрасловата

Стоянов разяснява, че дървата са скъпи поради нелогично понижена сеч, а компании заплашват да се изнесат в Румъния.

Темата с дървата повдигна депутатката от ГЕРБ-СДС Десислава Трифонова. Тя изрази вяра, че министър Стоянов и министърът на земеделието са намерили решение на казуса със скъпите дърва за огрев . Пенсионерите в този момент трябвало да ги купуват на доста високи цени - по 220 лева на кубик.

Трифонова попита дали са завършили инспекциите на търговците на дърва от страна на Комисията за отбрана на потребителите (КЗП).

Никола Стоянов отговори със стабилен разбор по тематиката: „ Благодаря Ви за въпроса! Аз ще употребявам неговото покачване, за да се спра малко по-сериозно изцяло на обстановката с дървата в България. И по времето на закуската с австрийските вложители от две доста огромни предприятия в България беше бележит казусът – преди година и половина някъде, не знам какви са били съображенията, - те ми демонстрираха... мисля, че длъжностен министър на земеделието е издал заповед за понижаване с 30% на сечта в България. Оттам е почнало да има... те ми споделиха от мебелната, които употребяват по-големите дървета: като няма толкоз огромна сеч на остарели дървета, почват да минават към по-малката, която пък се интересуват... в тази ситуация бяха предприятията „ Монди Стамболийски “ и „ Кроношпан “. Казват: почваме да се конкурираме за тях; ние като имаме тука конкуренция, минаваме на още по-малките, където пък към този момент са дървата за хората. Получава се нагнетяване на напрежение в бранша. В момента „ Кроношпан “ работят на 50 % . Същевременно следим нараснал интерес пък към дърва за огрев, в това число и от Германия. Хората в цяла Европа се готвят за доста комплицирана зима, което единствено по себе си повишава цените неимоверно, както и Вие казахте. “

Иначе инспекциите на КЗП не били завършили, „ защото, знаете, имаше промени в управлението “ на Комисията.

„ Това е проблем, който следим, само че по-скоро за момента усещанията ни са, че не е въпрос на далавера, а на пазар. Просто търсенето е доста високо, а предлагането - ниско. В тази връзка аз към този момент приказвах и с министъра на земеделието от служебното държавно управление – ще подготвим може би още идната или до две седмици най-късно конференция на тематиката . Защото австрийските компании... след това имахме среща, по този начин, научни служащи от Българска академия на науките, експерти – в действителност се оказва, че прирастът на гората в България понижава с бързи темпове заради незадоволителната сеч. Показаха ни доста съществени образци. Цяла Европа сече най-малко 75% от прираста, който има. В Австрия за образец – 90% от прираста сече и прирастът им върви добре. България е единствената страна от целия Европейски съюз, в която прирастът спада последните 10-15 години. Тук се сечат под 50% от прираста. От една страна, с тази заповед е понижена сечта, само че може би по-същественият проблем е, че въпреки и понижен таванът, ние не можем да го достигнем, тъй като има потребност от промени в Закона за горите – да се позволи механизирана сеч . Няма към този момент задоволително секачи. Те не могат този таван сега да доближат. Трябва да влезем в 21-и век, да се позволи механизирана сеч и да се подходи научно в последна сметка към гората като възобновим запас. В България, знаете, една трета от територията са гори и това е доста сериозен запас, на база на който би трябвало и хората да имат дърва за огрев на доста положителни цени, а и промишлености да се развиват въз основата на него. Ние сега сме се докарали до обстановка хората да нямат и да би трябвало да заплащат скъпо и промишленостите да се чудят дали да си потеглят от България. Те на 50 % работят – сами разбирате, че не им е рентабилно сигурно и се чудят дали да местят машини в Румъния. Така че това е доста сериозен въпрос и благодаря, че го повдигате, само че това е, което мога да кажа по тематиката за момента. “

Депутатката Трифонова по-късно се обърна към Никола Стоянов: „ Надявам се с министъра на земеделието да сте потърсили решение на този проблем. Ако би трябвало да има някакви законодателни промени, които да се разискват - да бъдат входирани , надлежно, в Народното събрание. Още повече че тази заповед, в случай че е била толкоз зловредна, е можело да бъде анулирана и надлежно да се възвърне сечта, тъй като в действителност казусът е доста огромен и той с изключение на стопански - с фирмите, е и обществен. “

Министър Стоянов отговори : „ Аз, както Ви споделих, има безусловно схващане от министъра на земеделието. Все отново взехме решение първо да проведем научна конференция, защото знаете, че там в тази посока постоянно има и напън от екологични организации. Истината, най-малко аз това, което... в действителност научни отчети имах опция да прегледам, е, че еднопосочно науката споделя, че в случай че желаеме да се грижим за гората, би трябвало да сечем повече. Този лозунг „ По-малко да сечем – ще опазим гората “ в тази ситуация не е верен. “
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР