Най-големият завод за производство на автомобилни части в Пазарджик временно

...
Най-големият завод за производство на автомобилни части в Пазарджик временно
Коментари Харесай

Спря работа най-големият завод за авточасти в Пазарджик

Най-големият цех за произвеждане на автомобилни елементи в Пазарджик краткотрайно стопира активността си и от през днешния ден 2 хиляди служащи излизат в отпуск, заяви БНР. Става въпрос за индустриалната мощ на немската компания " Костал ", открита през лятото на 2017 година.

" Костал България Аутомотив " създава електронни и мехатронни съставни елементи за автомобилната промишленост. До 19 април на работа в " Костал " остава само защитата на завода.

" Ние работим с всички европейски производители на коли. Ако понижат поръчките огромните автомобилни фабрики, това незабавно ще се отрази на нас и на цялата стопанска система ", разяснява пред БНР мениджърът на завода за авточасти Атанас Качаков.

Това е следващият цех от сектора, който стопира работа поради въведените локални и националните здравни разпореждания и ограничения за сигурност поради ковид, както и прекъсването на производството на коли от страна на доста автомобилни компании. Към момента в Европа и Китай са спрели заводите на VW Group, BMW, Mercedes, Daimler, Porsche, PSA Group, Renault, Fiat Chrysler Automobiles, Ford, Ferrari, Lamborghini, Nissan и Rolls-Roycе, като съвсем всички са клиенти на " Костал ".

До момента прекъсване на работа по същата причина оповестиха още от " Язаки ", Линамар България ", Русе ( " Монтюпе " ), както и " ВИТТЕ Аутомотив ", Русе. Наскоро представители на работодателски организации предвидиха, че производителите на авточасти ще бъдат съществено наранени от епидемията от ковид. По данни на " Автомобилен клъстър България " сега в областта на автомобилната промишленост в страната работят 259 компании, с оборот 6.5 милиарда лв. и ангажирани 65 хиляди души.

Предприемачите няма да се възползват от мярката 60 на 40

БНР прецизира, че в Пазарджик в едномесечна насилствена отмора са и доста от работещите в областта на услугите. Засега не престават да работят строителните компании.

По-голямата част от работодателите няма да се възползват от мярката 60 на 40, обобщава националното радио. Става въпрос за уговорката от страна на страната да поеме 60% от заплатата на служащите за избран интервал, в случай че работодателят подсигурява, че няма да ги редуцира и ще им дава цялостната сума.

" Тази мярка 60 на 40 първо би трябвало да подготвиш документи, с които би трябвало да аплайваш, би трябвало да чакаш това да се случи, а през това време би трябвало да им плащаш. След като ги получиш, би трябвало да им платиш и осигуровките, класове и други добавки, които има. Много сътрудници ще се освободят по този метод на борсата ", споделя предприемачът Евтим Янев, представен от БНР.

Според него държавното управление би трябвало да насочи вниманието си към обезпечаването на повече средства за фонд " Безработица ".

Всичко, което би трябвало да знаете за: Коронавирусът (1267)
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР