Най-добрият български атлет в бяганията на дълги разстояния Иво Балбанов

...

Иво Балабанов спечели първа балканска титла за България по крос кънтри /снимки/

Най-добрият български спортист в бяганията на дълги дистанции Иво Балбанов (СКЛА Атлет - Мездра) завоюва купата при мъжете на 64-ия Балкански шампионат по крос кънтри, който се организира на 11 ноември в Пирдоп. Това е първи златен орден на рòден спортист при мощния пол от шампионатите на полуострова по крос кънтри от 34 години насам и пети в историята, след тези на Михаил Желев (1968 г.) и на Евгени Игнатов (1986, 1987 и 1989 г.).
В конкуренцията на 20 спортисти от България, Румъния, Северна Македония, Сърбия, Турция и Хърватска 26-годишният ученик на треньора Йоло Николов беше най-бърз на 10 км при мъжете - той пробяга дистанцията за 30:44 мин. Втори, на 12 секунди след него, финишира Рамазан Бастуг (Турция) с време 30:56 мим., а трети - най-хубавият ни параолимпиец Християн Стоянов с 31:10 мин. Останалите двама българи - Стоян Владков и Николай Първанов, приключиха надлежно осми с 32:21 мин. и десети с 32:57 мин.
В отборното класиране първи е отборът на Турция, следван от този на България със същия точков актив, само че с по-задно класиране на третия наш приключил играч. Трети е тимът на Сърбия.
При дамите, които се съревноваваха на 8 км, състезателката на СКЛА Атлет - Мездра Ивелина Маджарова се подреди девета на 8 км с време 31:48 мин. Шампионка на полуострова стана европейската шампионка на 3000 м стипълчейз Луиза Гега (Албания) с 27:16 мин. Сребърният орден заслужи българката Девора Аврамова с 27:45 мин., а бронзовото отличие - Бахар Аталай (Турция) с 27:56 мин. В надпреварата не взе участия националната шампионка по крос кънтри Милица Мирчева (СКЛА Атлет - Мездра), която се разболя директно преди Балканиадата в Пирдоп.
Третият представител на мездренския клуб на 64. Balkan Cross Country Championships - Николай Кауфман, финишира шести при младежите под 23 г. (U23) - той пробяга 8-километровата отдалеченост за 26:39 мин. Призьори в тази възрастова категория станаха състезателите на Турция Омер Амачтан с 25:03 мин., Исмаил Ташюрек с 25:04 мин. и Айетулах Асланхан с 25:09 мин. Останалите двама българи - Иван Андреев и Иван Иванов, са надлежно пети с 25:56 мин. и девети с 27:12 мин. В отборното класиране при Men U23 българският състав е втори, директно след Турция и преди Хърватска.
На предходния Балкански шампионат по крос кънтри в Беране, Черна гора през 2019 година Йоло Николов завоюва сребърен орден при мъжете, а националният рекордьор на 3000 м стипълчейз Митко Ценов се подреди шести. Тогава отборът на България реализира исторически триумф като за пръв път стана първи в отборното класиране при мъжете.
През 2018 година на Балканиадата в Ботосани, Румъния Митко Ценов също завоюва сребърен орден при мъжете, а неговият съотборник Иво Балабанов финишира втори при младежите под 23 г.
Източник: bulnews.bg