Най-добрата ни фехтовачка, 18-годишната Йоана Илиева, спечели бронзов медал на

...

Йоана Илиева с трето място на международния турнир по фехтовка в Пловдив

Най-добрата ни фехтовачка, 18-годишната Йоана Илиева, завоюва бронзов орден на интернационалния сателитен шампионат по сабя, който се организира в събота и в неделя в Пловдив.Носителката на Световната купа за девойки до 20 години за 2019 и бронзова медалистка от шампионата на планетата за кадети и младежи в Полша взе две точки за международната класация в сериозна конкуренция на топ състезатели от целия свят.

" Третото място на Йоана Илиева е добър старт за сезона ", сподели треньорът на националния тим Ивайло Воденов.

Конкуренцията беше сериозна - участваха 12 дами от първата стотица на международната класация. Много от водещите състезателите бяха тук, а Йоана се пребори за третото място макар късното начало на подготовката си поради дългия предходен сезон. Много положително усещане направиха младите ни очаквания - 16-годишната Белослава Иванова и 13-годишната Калина Атанасова, които се класираха 23-а и 31-а. Олга Храмова приключи четиринайсета, Анелия Близнакова остана 38-а, Кристина Миланова - 39-а, Габриела Захаринова - 41-а, Ана Михайлова - 42-а, Михаела Николова - 43-а, Емма Нейкова - 44-а, Симона Недялкова - 45-а, Елица Станимирова - 46-а и Петя Узунова - 47-а.

Златния орден завоюва Лика Жиешвили от Грузия, второто място остана за Анна Башта от Азербайджан, а Йоана подели третото място с Ирина Шчукла от Турция.

При мъжете от българите най-добре се показа Иван Мандов, който приключи седми. 21-годишният сабльор, който е на 238-o място в международната класация, загуби дуела си против италианеца Алберто Алпино, само че завоюва 1 точка за класацията на Международната федерация по фехтовка. Останалите българи в топ 20 са Христо Ефимов, класирал се на 14-о място и Теодор Тончев - на 19-о място. Ясен Стоянов приключи 21-и, Димитър Райкин - 23-и, Тодор Стойчев - 24-и, Валентин Воденов - 25-и, Ангел Вълков - 26-и, Ивайло Александров - 27-и, Велизар Златев - 28-и и Георги Златаров - 31-и.
Първото място в конкуренцията при мъжете завоюва деветият в международната класация Сандро Базадзе от Грузия. Сребърният орден взе Джеймс Хънибоун от Англия, а третото място си поделиха Енвер Йълдъръм от Турция и Алберто Арпино от Италия.

Следващото огромно съревнование за българските фехтовачи е Европейската купа за кадети на 5 и 6 октомври в Гьодьольо (Унгария). В конкуренцията ще вземат участие 19 момчета и девойки от националния ни тим за кадети и кадетки. Снимки: Емона Цончева, Sportal.bg