Началото и края на епидемиите от грип се отбелязват от

...
Началото и края на епидемиите от грип се отбелязват от
Коментари Харесай

Как да разпознаем усложненията при грипната инфекция?

Началото и края на епидемиите от грип се означават от една особена форма на инфектиране на междинното ухо – така наречен „ хеморагичен отит “, прочут още като отит с кръвоизливи или пък грипозен отит. Това е единствено едно от затрудненията в региона на УНГ-заболяванията , до което може да докара едно по-тежко протичане на инфекцията, разяснява доцент Дончо Дончев , който е част от екипа на Клиниката „ Ушни, носни и гърлени заболявания на Военномедицинска академия /ВМА/. По думите му протича със мощна болежка, допустимо е да има кръвотечение от ухото и понижение на слуха , като последното е вследствие най-много на засягане на слуховия нерв.

Усложненията нормално засягат така наречен „ рискови групи “ , изясни доцент Дончев, уточнявайки, че става дума за хора с намален имунитет, възрастните или прекомерно дребни деца, само че грипозният отит „ поразява “ и напълно здрави хора .

„ Ако по време на грипна зараза имаме неочаквана, внезапна смяна на слуха, даже и болестта да е протекло без мъчителната част, за която загатнах нагоре, извънредно значимо е да се потърси профилирана помощ и то в границите на 72 часа, защото повреденият слухов нерв може да бъде лекуван ефикасно единствено в този доста къс интервал. Ако не се стартира ранно лекуване, може да се стигне до необратими последствия “, безапелационен е експертът.

Медикът напомня и общоприетите грипо-подобни признаци , които също не са за занемаряване – температура, изнемощялост, студени тръпки по тялото, по мускулите и по ставите, раздразнение в очите, увеличено количество на тайни в носа, болки в гърлото, кашлица. Хроничните синузити също се обострят тежко и за нескончаем интервал от време.

„ Неприятно затруднение са и ларингитите, изключително при дребните деца. Възможно е да се стигне до доста трагични обстановки при развиване на ларингит и припадък на задушаваща кашлица. Това положение изисква незабавна помощ, нормално се случва през нощта, само че родителите не би трябвало да се паникьосват, а да обезпечат мокър въздух – пускат душовете и мивките в банята и по този метод ще се облекчи положението на детето и тогава към този момент могат да тръгнат към най-близкото лечебно заведение “, поучава доцент Дончо Дончев.

При децата се следи и по-тежка форма на болесттите на ларинкса като затруднение от грипа – така наречен „ изострен стенозиращ ларинготрахеобронхит “ . При него се засягат както горните, по този начин и прилежащите долни дихателни пътища. Най-коварното е, че това положение се развива при дребни деца, където и без друго дихателните пътища са доста тесни и даже нищожен оток е задоволителен, с цел да сътвори едно трагично положение на прогресиращ зной , разяснява още той. По думите му, всичко това, съчетано с висока температура и засягане на общото положение на детето, с изключение на незабавна помощ, постанова и хоспитализация.

Други, въпреки и по-рядко срещани затруднения след грипа са другите видове ангини , т.е. болести на сливиците с подувания, гнойни налепи, мощна болежка при преглъщане. Почти всички ангини стартират като вирусно заболяване. Това е едно от положенията, при които наложително се ползва антибиотична терапия.

„ Важен съвет, който можем да дадем към хората е да потърсят незабавна лекарска помощ при проявата, на който е да е от тези признаци, с цел да се избегнат тежки последствия. Все отново продължава разпространяването и на коронавирусната зараза – никога да не се ползва самодиагностициране и самолечение “ , безапелационен е доцент Дончеви припомня, че противогрипните ваксини са потвърдили своята успеваемост в годините.

Лекарят приканва да се съблюдава добра персонална хигиена, ръцете да се мият постоянно, да се носи защитна мярка, да се лимитират контактите с други хора, да се одобряват чай, задоволително течности, както и да се носят шапки и шалове.

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР