Много хора днес не се доверяват на водата от чешмата,

...
Много хора днес не се доверяват на водата от чешмата,
Коментари Харесай

Каква вода да пием - изворна, трапезна или минерална?

Много хора през днешния ден не се доверяват на водата от чешмата, въпреки че споделят, че е най-добре да пием точно такава. Известно е, че минералната вода би трябвало да се сменя и не трябва да се одобряват огромни количества от един и същи извор. Освен това на някои води има особено предизвестие, че съдържат повече флуорид и не са подходящи за всекидневна приложимост от деца под 7 години. 

Много от минералните води в България са с естествено нараснало наличие на флуориди (на етикетите се отбелязва с F). Натуралните минерални води със наличие на флуорид над 1.5 mg/l са към 1/3 от всички бутилирани български минерални води, като измежду тях са тези от находищата в Девин, Хисаря, Велинград, Михалково, Ракитово и други Това обаче не всеки път важи за марките - да вземем за пример изворните " Девин " и " Михалково " са със наличие на флуориди под 0.1 мг/л.

По принцип няма натурална минерална вода, която да е подобаваща за ежедневна приложимост. Подходящи за всеки ден са трапезните, деминерализираните и чешмяните води. Каква е разликата сред минерална, трапезна и изворна вода? 

Минералната вода се добива надълбоко от естествени минерални извори посредством сондажи. Тя е богата на разтворени минерални субстанции - соли. Съществуват три категории води: с доста ниска минерализация (до 50 мг/л), с ниска минерализация (до 500 мг/л) и с висока минерализация (над 1500 мг/л). Минерализацията на водата наложително се изписва на етикета на бутилката. Хората би трябвало да са изключително деликатни с високо минерализираната вода, тъй като организмът се пренасища. Ако пиете ниско минерализирана вода, отново би трябвало да сменяте изворите, с цел да се внесе баланс в солите, които се натрупват в тялото. Продължителният банкет на минерална вода води до натоварване на хомеостатичния уред - жлези и бъбреци.
Изворната вода произлиза от под земята воден обект и се добива посредством естествени изворни сондажи. Тя излиза на повърхността на земята от доста по-плитки пластове на почвата и нормално е с по-ниска температура. Тя има доста по-ниска минерализация - солите не се натрупват в организма и не оказват въздействие. Изворната вода е екологично чиста, защото идва от естествени залежи, най-често в планински региони.
Трапезната вода минава през обработка. Чрез разнообразни химични процеси тя се пречиства и съдържа доста малко минерални субстанции. Трапезната вода произлиза от наземен или под земята източник или непосредствено от водопроводната мрежа, само че е обработена по този начин, че да подхожда на нормите за качество на водата, предопределена за питейни и битови цели. Основната разлика от минералните и изворните води е, че до момента в който те са безусловно естествени и необработени, то трапезната вода постоянно предстои на обработка. Обработката нормално включва пречистване, обогатяване с минерали или пък деминерализация.
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР