Министерството на иновациите и растежа /МИР/ ще подкрепи връзката между

...
Министерството на иновациите и растежа /МИР/ ще подкрепи връзката между
Коментари Харесай

МИР подкрепя връзката наука-бизнес по нова научна програма

„ Министерството на нововъведенията и растежа /МИР/ ще поддържа връзката сред просвета и бизнес по новата Програма за научни проучвания, нововъведения и цифровизация за умна промяна 2021-2027 година /ПНИИДИТ/ с бюджет 2,14 милиарда лв.. “

Това съобщи министърът на нововъведенията и растежа Милена Стойчева на интернационалното събитие за бизнесмени „ Start for Future: Среща на върха 2023–Варна “.

„ България може освен да е в крайник с най-новите европейски начинания, само че и да е място, в което нововъведението се основава “, акцентира министърът. По думите й, основаването и развиването на мрежа от добре свързани районни иновационни долини в цяла Европа, с фокус върху дейната роля и присъединяване на райони с по-ниски резултати в региона на нововъведенията, ще има отключващ резултат за реализиране на високи достижения и резултати .

Стойчева приветства включването на концепцията на районни долини за нововъведения в териториалния проект за развиване на община Варна.

„ Тази стъпка показва и ангажираността на всички заинтригувани страни в локалната иновационна екосистема, което неизбежно е гаранция за триумфите. МИР има упоритостта да подкрепя високотехнологичното развиване на България “, съобщи министър Стойчева.

Един от инструментите за това е точно Научната стратегия , която ръководи Министерството. По думите на министъра, програмата е съобразена с задачите на Европейското научноизследователско пространство /ЕНП/ и на Европейската стратегия за нововъведения за основаване на обединен общ европейски пазар за проучвания, нововъведения, дълбокотехнологични нововъведения и технологии, вложения в проучвания и нововъведения и повишение на взаимоотношението сред университетите, научните организации, бизнеса и другите участници в иновационния развой.

„ Програма за просвета и бизнес е единствената, която обезпечава синергичен метод с рамковата стратегия „ Хоризонт Европа “, с европейските задачи за осъществяване на амбициозни проучвания посредством сливане на необятен кръг от заинтригувани страни и с европейските партньорства и с програмата „ Цифрова Европа “ “, сподели още министър Стойчева.

В събитието „ Start for Future: Среща на върха 2023 – Варна “ участваха представители на академичната общественост, бизнеса, стартъп общественост, локална власт и европейски екосистеми, както и представители на деветте иновационни долини в Европа – Варна, Мюнхен, Гент, Саламанка, Солун, Атина, Клуж-Напока, Тузла, Авейро. Основната цел на самодейността е да трансформира Варна в привлекателен център за основаване и внедряване на надълбоко софтуерни нововъведения, които да спомагат за подобряването на социално-икономическото развиване на района, България и Европа.

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР