Между 15% и 20% е спадът в броя покупко-продажби в

...
Между 15% и 20% е спадът в броя покупко-продажби в
Коментари Харесай

Малко, но скъпи жилища задават тона на пазара на недвижими имоти

Между 15% и 20% е спадът в броя сделки в столицата, само че без упования за спад на цените 25% е растежът в цените през 2022 година в София, в Пловдив и Бургас – със 17% 10% повишаване в броя на наемателите регистрират от АДРЕС Недвижими парцели към края на 2022 година
Успокояване на пазара след интервала на рекордни растежи и баланс сред търсене и предложение – това са главните трендове, белязали пазара на жилища през 2022 година. В София спадът в интензивността е сред 15% и 20% според от региона и типа строителство. Ценовите равнища към този момент задминаха своя пик, само че за спад все още не може да се приказва. Това се показва в годишния разбор на АДРЕС Недвижими парцели за пазара на жилища у нас.

„ Понижение на цените у нас е доста евентуално да има, само че няма по какъв начин да знаем дали, по кое време и с какъв брой ще се случи това. Погрешни са упованията, че спадът на равнищата ще последва незабавно след този на броя покупко-продажби. От една страна, рекордната интензивност не беше здравословна за пазара и сега той се успокоява. От друга – икономическите процеси в България са релативно мудни. За спад е рано да се приказва, като той ще бъде равномерен - сега търсенето е към момента малко по-голямо от предлагането ”, разяснява Гергана Тенекеджиева, изпълнителен шеф на АДРЕС Недвижими парцели.
-->
По думите ѝ, част от отдръпналите се от пазара купувачи са точно тези, които чакат намаляване на цените. Отдръпнали са се и хората без задоволително заделени средства за самоучастие, както и тези, които не са сигурни, че биха се справили с упования растеж на лихвите по заемите.

„ Инфлацията към този момент се усеща в семействата - доста от тях започнаха да дефинират приходите си като незадоволителни заради скока в цените на продуктите и услугите. Хората без спестявания разумно стопираха да се интересуват от покупка на парцел сега. Онези, които изчакват цените да паднат, не трябва да не помнят, че отлагането на тази стъпка ще докара и до продължаващо „ изяждане ” на приходите им, а лихвите по заемите към момента не са почнали да порастват. Тези, които имат потребност от парцел сега и разполагат със средства да го купят, не престават да са дейни участници на пазара ”, разяснява Тенекеджиева.



С 25% порастват цените в София на годишна база, сочат данните на АДРЕС. В Пловдив и Бургас покачването на равнищата е с към 17%, а в Морската столица скокът е с над 30%. „ Във Варна се регистрира и най-малкият спад на покупко-продажбите. Пазарът в града е динамичен, защото има предложение на положителни планове както в градска, по този начин и във ваканционна среда. Морската столица разполага с положителни университети, развъртян туризъм, фактор е и миграцията сред града и близките обитаеми места. Варна се нарежда като място с рентабилни капиталови благоприятни условия ”, разяснява Тенекеджиева.

Като нехомогенен може да се дефинира растежът на цените в обособените квартали на столицата, разясняват от  АДРЕС. В част от най-престижните региони като Иван Вазов и Изток равнищата порастват с по-малко от 10%. Най-осезаемо е покачването в квартали като Обеля и Хаджи Димитър – над 40%. В Изгрев, Лозенец, Център, Манастирски ливади покачването е сред 20% и 30%.



„ В кварталите с недостиг на ново строителство растежът на цените бе по-умерен. Дори влиятелни региони с обичайно високи равнища и лимитирано предложение на вторичния пазар не съумяха да „ догонят ” така наречен разрастващи се квартали. Това е по този начин, тъй като главен мотор на пазара през 2021 и 2022 година бяха основно новите планове. А терени за тях по-трудно се откриват в централната, остаряла градска част ”, разяснява Гергана Тенекеджиева.

Профил на клиентите

Необходимостта от пари става по-честа причина за делене с парцел – в случай че към средата на годината с този претекст са продали 15% от хората, то делът им пораства до 19% в края на 2022 година Основен мотор за продажба през интервала въпреки всичко остава излизането от инвестиция, демонстрират данните на компанията. Около 30% от хората, продали парцела си през интервала, са се възползвали от високите цени и са побързали да сключат договорка. „ Ако повече хора решат да продават през 2023 година и по този метод усилят предлагането на вторичния пазар, е допустимо да станем очевидци на ценови спад и по-рано. Но крайният резултат още веднъж ще зависи от решимостта и опциите на купувачите ”, споделя Тенекеджиева.

Двустайните жилища са по-търсената покупка през 2022 година.  За такива парцели са 40% от покупко-продажбите през регистрирания интервал. Втори по известност остават тристайните жилища – 31% от всички. „ Това, че делът на покупко-продажбите с двустайни жилища пораства, се дължи от една страна на капиталовата интензивност на клиентите. От друга приказва за блян за несъмнено влагане на средствата в парцел, отговарящ на моментните финансови благоприятни условия на купувачите ”, споделя Тенекеджиева.

За наклонността доста хора да се пробват да спасят парите си от инфлацията приказва и растежът в капиталовите покупко-продажби, регистриран от АДРЕС. Към края на годината тези покупки приближават 30%. „ Този значителен дял на капиталовите покупко-продажби се дължи недотам на желанието за облага от страна на купувачите. Нагласата им по-скоро е да купят каквото могат с парите, които са заделили. Разбира се, по-често тези спестявания стигат за двустайно жилище ”, разяснява Тенекеджиева.

Отстъпки и заеми

Без отстъпка се търгуват преобладаващата част от парцелите в страната – 44% към края на годината. Тези покупко-продажби въпреки всичко понижават – към януари 2022 година без компромис в цената са осъществени 56% от покупко-продажбите. Въпреки това, на фона на растящите случаи на покупка с коментар, той рядко надвишава 5000 евро.

С пари в брой не престават да се подписват множеството покупко-продажби у нас, сочат още данните на компанията. Средно 45% от всички покупки през годината са без външно финансиране. Най-често срещаният размер на заема пък е този, покриващ сред 81% и 100% от цената на парцела – близо 20% от покупко-продажбите са осъществени с подобен заем.

Имотите в Бургас

В града се следи сдържан и резистентен пазар през цялата 2022 година. Пазарът там бе в директна конкуренция с Несебър, в който се регистрира рекорден брой на покупко-продажбите. Покупките в Бургас са със мощна капиталова устременост – 45% от всички са с тази цел. Преобладават покупко-продажбите за двустайни жилища, а над 60% се осъществят в границите на 1 месец. Фактор на бургаския пазар е новото строителство, което изключително динамично се развива в Меден рудник – един от най-достъпните квартали в огромните регионални градове в страната. Влияние върху новите планове в града оказва и дефицитът на имоти.



Цените в Пловдив

През последните 10 години Пловдив претърпя извънредно динамично икономическо развиване и растеж на приходите. Това докара до повишение в общия стандарт на града и съществено развиване на жилищния пазар. Сделките там се подписват както от локални поданици, по този начин и от задгранични жители и българи от чужбина. През 2022 година пазарът в Града под тепетата бе динамичен – в границите на 1 месец се сключваха 73% от покупко-продажбите. Тристайните жилища в Пловдив към момента преобладават над двустайните, а малко над 30% от покупките се осъществят с заем, покриващ сред 81% и 100% от крайната стойност на договорката.

Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР