Лихвите по депозитите за граждани в България няма да станат

...
Лихвите по депозитите за граждани в България няма да станат
Коментари Харесай

БНБ не очаква отрицателни лихви по депозитите

Лихвите по депозитите за жители в България няма да станат негативни, предвижда подуправителят на Българска народна банка Калин Христов.

Според него растежът на стопанската система и ниската инфлация в еврозоната ще се запазят още доста дълго време, което автоматизирано се придвижва в България поради валутния ръб. Това слага в напълно нова среда банките, само че смяната ѝ минава през структурни промени в стопанската система, а не през парична политика, безапелационен е Христов.

Българската банкова система е мощно ликвидна, а икономическият напредък и инфлацията от последните няколко години сигурно не дават отговор на извънредно ниските лихви, съобщи ръководителят на банковата асоциация Петър Андронов.

„ Общо взето се вижда, че през последните години на ниски лихви в банковия бранш се натрупва доста огромно напрежение. Той се мъчи да компенсира спадащите маржове с доста по-големи размери, само че тези огромни размери водят до няколко риска “, сподели той.

А точно - да се отпускат заеми на клиенти, които не е несъмнено, че ще съумеят да ги възстановят или да се навлезе в сфери, които са считани за небанкируеми, счита Андронов.

Според негов в България няма банка, която би си разрешила да вкара негативни лихви по спестяванията.

Тази теза споделя и подуправителят на Българска народна банка Калин Христов.

„ Лихвените проценти са нула по депозитите на жители, за компании – негативни. Вероятността, най-малко моята оценка, за жители да станат негативни клони към нула, тъй като това би умъртвило модела на финансиране на нашата банкова система, която се финансира главно с депозити от жители “, сподели той.

Централната банка следи от близко обстановката и употребява всички принадлежности, с цел да защищити системата от неподходящ стопански процес.

„ Т.е. всички буфери, които са задействани сега на най-много, вероятността да бъдат понижени клони към нула. Този, който го считаме за повтаряем и всяко тримесечие го калибрираме, с цел да забележим още веднъж дали съответно отразява акумулиращите се опасности, вероятността да продължи да се повишава клони към единица “, сподели Калин Христов.

Или казано по различен метод, банките ще би трябвало да заделят спомагателен капитал, с цел да изпълнят регулаторното условие.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР