Латвия завърши на пето място при дпървото си участие на

...

Латвия спечели мача за пето място на Мондиала по баскетбол

Латвия приключи на пето място при дпървото си присъединяване на Световно състезание по баскетбол за мъже. Това стана след победа над съседите от Литва с 98:63 (28:20, 21:18, 28:9, 21:16). Балтийското дерби в Манила мина напълно под превъзходството на по-малката от двете страни. Баскетболистите на италианския старши треньор Лука Банки демонстрираха доста по-голямо предпочитание да завоюват петото място, движеха топката доста по-добре и демонстрираха надалеч по-точен мерник при стрелбата.

Още в първите минути на дуела Латвия съумя да поведе с 10 точки при 14:4 и до края не отпусна педала на газта. Латвийците затвориха първата четвърт с преднина от осем точки при 28:20, а на полувремето водеха с 11 при 49:38.

Всякаква конспирация в срещата обаче бе убита при започване на третата четвърт, в която Латвия стартира със серия от 14:1 точки. Разликата доближи 30 точки за пръв път в средата на третата четвърт, когато забивка на Роландс Шмитс направи резултата 72:42.

До края на мача плеймейкърът на Латвия Артурс Жагарс съумя да счупи и върха на Тони Кукоч и Карлик Джоунс за най-вече асистенции (15) в границите на един мач. Жагарс приключи дуела със 17 асистенции, което бе с шест повече от тези, които съумя да направи целият тим на Литва.

Най-резултатен за успеха на латвийците бе Артурс Курукс с 20 точки. Роландс Шмитс прибави 17, а Андрейс Гражулис завърши с 12.

За Литва Рокас Йокубайтис вкара 16 точки, с 15 приключи Йонас Валанчиунас, а Томас Димша остана с 13.
Източник: novsport.com