Кои страни се справят най-добре с пандемията? В ново обширно

...
Кои страни се справят най-добре с пандемията? В ново обширно
Коментари Харесай

Къде как се справят с коронакризата

Кои страни се оправят най-добре с пандемията? В ново обстойно интернационално проучване, извършено от австралийския Lowy Institute със седалище в Сидни, България се класира на 67-о място. За съпоставяне: в същата ранглиста Германия заема 55-о място от общо 98 оценени страни, съобщи БГНЕС, базирайки се на AFP.

С най-хубави оценки първото място заема Нова Зеландия, а на последно се оказва Бразилия. " Някои страни се оправят с пандемията по-добре от други, само че множеството като че ли се надпреварват кой ще реализира по-слаб резултат ", обобщават създателите на проучването, представени от AFP.

Те са изработили и показател на ефикасността на ограниченията против пандемията, съгласно който със 100 се прави оценка оптимално достижение, а с 0 - минимално. Индексът на България е 37,4, а на Нова Зеландия - 94,4.

 {{ otherArticle[0].article.title }}
Кризата с ковид е сходна на военните стопански системи. И мо...

Страните, оградени от вода, се оправят по-добре?

Независимият институт прави оценка ограниченията на националните държавни управления против въз основа на 6 критерия, измежду които са броят на инфектираните и на умрелите, както и обсегът на PCR-тестовете. След Нова Зеландия измежду първите 10 се подреждат още Виетнам, Тайван, Тайланд, Кипър, Руанда, Исландия, Австралия, Латвия и Шри Ланка. Прави усещане, че част от отличниците са оградени от вода, което им разрешава по-добре да управляват разпространяването на болестта. Специално Нова Зеландия овреме затвори границите си, наложи огромен локдаун и организира всеобщи проби и с тези ограничения коронавирусът можеше да бъде държан под надзор.

Последната страна в класацията - Бразилия, е записала 218 000 умряли в следствие от ковид. В листата на зле справящите се влизат още Мексико (97-о място), Колумбия (96-о), Иран (95-о) и Съединени американски щати (94-о). Президентите на Бразилия и на Съединени американски щати - Болсонаро и Тръмп - дълго време омаловажаваха заплахата, напомнят техните критици. Двамата неведнъж се присмиваха на носенето на маски, отхвърляха налагането на локдаун, а в последна сметка и сами се заразиха с вируса. Колкото до Китай, откъдето потегли COVID-19, тази страна напълно отсъства от класацията, тъй като откривателите считат, че тамошните управляващи не са дали задоволително обществена информация.

Повече корупция - по-малко триумфи в пандемията

Авторите на проучването настояват още, че класацията е формирана без оглед на политическата система в обособените страни. От изследването им се оказва, че по принцип дребните страни с население под 10 млн. души като че ли се оправят по-добре с пандемията. " По принцип по-малките страни с по-малко население, където обществата са по-добре споени, а институциите си правят работата, имат относително преимущество в битката против световни рецесии, каквато е пандемията ", се споделя в отчета на Lowy Institute.

AFP напомня, че от началото на пандемията през декември 2019 година 100 млн. души са се заразили с ковид, а 2,2 млн. от тях са умряли.

През седмицата беше оповестена и друга ранглиста, която има индиректно отношение към битката против ковид: на правозащитната организация " Трасперънси Интернешънъл ". Авторите на това допитване настояват, че колкото е по-високо нивото на корупция в една страна, толкоз по-зле се оправят управляващите с пандемията. И в тази ранглиста Нова Зеландия (заедно с Дания), се подрежда преди всичко, до момента в който, паралелно с Румъния и Унгария.
Източник: expert.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР