Келтите събирали росата на 1 май, за да имат перфектен

...
Келтите събирали росата на 1 май, за да имат перфектен
Коментари Харесай

Какво ни носи близнакът на Хелоуин?

Келтите събирали росата на 1 май, с цел да имат съвършен загар Нощта на 30 април - време за магьосници, ново начало и Белтейн
Два са най-големите празници в календара на келтите - Белтейн и Хелоуин. Белтейн е на първи май - тъкмо противоположния на своя по-тъмен близнак Хелоуин.

Древните келти са считали, че това е денят на съюза на Бога и Богинята, на огромното завръщане на пролетта и слънчевата сила.

Палили са клади на върха на възвишения и прекарвали добитъка през огъня, с цел да го пречистят и за шанс. Хората също минавали сред кладите.

Белтейн, което значи ослепителен огън, е един от най-свещенните ритуали на магьосниците. Те украсявали дърветата с диви цветя, танцували към огъня, разпален с девет клона гори и чествали силата на Слънцето.

Нощта на 1 май е времето на магиите, само че и празникът на феите и елфите. Подобно на Самхейн, по това време воалът сред световете се повдига и астралните същества биха могли да се видят от смъртните.

Богинята на месец Май е Мая. В гръцката митология това е името на най-голямата от седемте дъщери на титана Атлас. Тяхната хубост покорила ловеца Орион и той почнал да ги преследва, до момента в който над тях не се смилил Зевс и не ги трансформирал в звезди.

Мая е също майката на бога-вестител Хермес, а в римската митология това е името на богинята на Земята, на която е кръстен месец май.

В доста култури съществуват разнообразни митове и традиции към сезона на Белтейн - в последна сметка, това е времето, което отбелязва огъня и плодородието и връщането на нов живот на земята.

Вековни ритуали се съблюдават и до през днешния ден

Ирландските млекопроизводители вършат специфични ритуали като палят огньове и придвижват добитъка сред тях. Вярват, че това

На 30 април вечерта ядат специфична овесена каша. Пекат и празнична торта " Белтейн ", дружно с избран тип камъни.

Това е обвързвано с легендата, че дами, които не могат да заченат, последната нощ на април, влизали в горите и търсели камъни с дупка в средата, които кръщавали " камъка за раждане ".

Поверието е, че бебетата, заченати в Белтейн, са подарък от боговете.

Ирландките настояват, че бабите им постоянно излизали по изгрев слънце на Белтейн да събират роса. Носели бурканчета, с които след това поливали лицата си и по този начин си подсигурили за дълго съвършен загар.

Келтският празник е бил празнуван още от древността, само че с времето последователно е пропуснат от преобладаващия християнски свят. Езически фестивал обаче го възроди в модерните времена.

През 1988 година група запалянковци студенти и музиканти изтупват този езически празник от праха на забравата и му придават нов живот, организирайки първия след доста години Фестивал на огъня.

Оттогава той се провежда от „ Обществото на Белтейн “, ръководено от доброволци и напълно финансирано от дарения.

Целта на това „ съживяване “ на обредния келтски празник не е да се пресъздадат античните практики, а по-скоро да се продължи по този път на предците; хората да се свържат с циклите на природата и нейните времеви закони.

Основното в този момент е, каквото е било постоянно – да се прогони мрака със светлината, чието безусловно изражение е огънят.

И защото Белтейн е знак на новото начало, неговото ново начало е трябвало да бъде на място, което не е изгубило връзка с природата. Това се оказва „ Келтън Хил “ – исторически рид, издигащ се в центъра на Единбург, откъдето през 1787 година е направена първата в света гледка от художника Робърт Баркър.

В края на 80-те обаче хълмът е имал репутацията на място, обвързвано със секс и опиати, и по-скоро е спадало към местата, които да се отбягват.

Днес обаче „ Келтън Хил “ е включен в международното историческо завещание на ЮНЕСКО.

Заради пандемията, последните две години фестивалът бе анулиран. Но на този 30 април хиляди се готвят да отидат в Единбург и дружно да провокират и да посрещнат лятото на 2022-ра по остарялата традиция - с големи ритуални огньове.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР