Каква е процедурата за избор на нов патриарх?Според Устава на

...
Каква е процедурата за избор на нов патриарх?Според Устава на
Коментари Харесай

Каква е процедурата за избор на нов патриарх? И на какви изисквания трябва да отговаря?

Каква е процедурата за избор на нов патриарх?

Според Устава на Българската православна черква архиереите би трябвало да изберат в седемдневен период от гибелта на патриарха наместник-председател на синода, който ще управлява краткотрайно и овдовялата Софийска митрополия, прецизира Българска национална телевизия.

Светият синод би трябвало да обяви по какъв начин ще работи.

Наместник-председателят дружно със Синода подхващат нужното по отношение на избирането на нов патриарх, което би трябвало да стане най-късно до четири месеца от овдовяването на патриаршеския трон.
На какви предварителни условия би трябвало да дават отговор претендентите:да е на служение епархийски митрополит на Българската православна църква;да е не по-млад от 50 години;да е управлявал епархия като митрополит най-малко 5 години;да се отличава с верни мисли върху Православната религия и с тъкмо съблюдаване на църковния ред.
Новият патриарх се избира от Патриаршески изборен църковен събор, който се състои от архиереите – митрополити и епископи на БПЦ; по петима представители на всяка епархия – трима клирици и двама миряни, а от Софийска епархия 10 представители – шестима клирици и четирима миряни; по един представител на ставропигиалните манастири, определен от съответния манастирски събор; по двама от всяка епархия представители на епархийските манастири – един духовник и една монахиня, избрани от съответния епархийски митрополит; по един представител на междинните духовни учебни заведения, избрани от управленията им.

В момента съставът на Светия синод е понижен - с изключение на овдовелия патриаршески трон, няма определен и Сливенски митрополит след гибелта на Йоаникий. Наместник на Сливенската епархия е Варненският и Великопреславски митрополит Йоан.
Ще затрудни ли пониженият състав на Синода избора на нов патриарх?
Пред Българска национална телевизия игуменът на Гигинския манастир архимандрит Никанор разяснява, че не вижда спънка изборът на Сливенски митрополит да бъде отсрочен до избора на нов Български патриарх. Той даде образец с Еладската архиепископия, която управлява православната черква в Гърция.

" В Еладската архиепископия, в гръцката черква - когато се случи гибел по едно и също време на патриарх и митрополит, първо се избира патриарх, а по-късно - митрополит.

При състояние, че Светият синод е определил ръководещ Сливенската епархия и тя си има своите гласоподаватели, не мисля, че би било спънка да се избере първо българският патриарх и под председателството на новия патриарх да се премине към избор на Сливенски митрополит.

Но тук е доста значимо отношението към сливенските гласоподаватели - би трябвало оттук нататък всичко, което вършим, да бъде в духа и буквата на Устава на БПЦ, да не се провокират никакви кавги и църковният мир да не бъде обезпокоителен ", съобщи архимандрит Никанор.

В обстановка на два избора
В по този начин създалата се обстановка БПЦ влиза в два паралелни избора и ще е мъчно да се откри положителният баланс, съобщи пред Българска национална телевизия доцент Костадин Нушев, учител в Богословския факултет на СУ " Св. Климент Охридски ".

" В момента, за жалост, и към момента заради неналичието на определен Сливенски митрополит, имаме определен наместник в лицето на Йоан. Това е рецесията, която може би трябваше да бъде избегната - да не се случи по този начин, че да нямаме определен митрополит и да влезе Българската православна черква в два паралелни избора. По-лесно щеше да бъде в този момент да имахме определен Сливенски митрополит, с цел да може да се концентрира вниманието върху този доста по-отговорен за църквата, за бъдещето на църквата и за цялата страна избор ", счита той.

Според доцент Нушев провеждането на две паралелни процедури ще усложни обстановката и ще бъде мъчно да се откри баланс.

" Това са две паралелни процедури. Има периоди, по които би трябвало да се подхващат дейности и ще бъде доста мъчно да се откри положителният баланс в решаването на тези две значими задания, а църквата не може дълго време да остане без лидер и нравствен глава, тъй че не би трябвало да се позволява рецесия, която да прераства в неустановеност и неустойчивост ", добави той.
Николай: Светият синод ще реши дали да избере първо патриарх или сливенски митрополит
Светият синод ще реши дали да отсрочи избора на Сливенски митрополит до избора на нов патриарх, или не.

Това стана ясно от думите на Пловдивския митрополит Николай.

" Ще бъде спазена тъкмо и прецизно процедурата, регламентирана в настоящия Устав на Българската православна черква ", сподели той на влизане на съвещанието на Синода.

Митрополитът коментира разделянето измежду духовенството и миряните за избора на Сливенски митрополит по този начин:

" Противоречие е имало и сред апостолите Петър и Павел и никой никого не е нарекъл еретик. Нормално е в земната, войнстваща черква да има разногласие, несъгласия и различия, само че в последна сметка: " Където са събрани двама-трима " - споделя Христос - " в Мое име, там съм и Аз измежду тях ".

Светият Дух управлява Светата черква посредством правилото на съборността, на болшинството на Светия Синод. А на последното заседание видяхте решенията - цялостно единогласие ", сподели той.

Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР