Италианският композитор и двукратен ностител на Оскар“ Енио Мориконе почина

...
Италианският композитор и двукратен ностител на Оскар“ Енио Мориконе почина
Коментари Харесай

Енио Мориконе – творецът, който раждаше музика и от песните на птиците

Италианският композитор и повторен ностител на „ Оскар “ Енио Мориконе умря тази заран на 91-годишна възраст от фрактура на бедрената кост.
Той е навтор на музиката към повече от 570 кино лентата, 30 от които уестърни. Музиката му звучи и в известния италиански сериал „ Октопод “, прочут на българските фенове.
Удостоен с купата Почетен лекар на Нов български университет на 11 декември 2013 година Незабравим за българските фенове е неговият концерт през същата година с оркестъра и хора на Класик ФМ в зала " Арена Армеец " спред близо 9 000 фенове.
Сред най-известните филми с негова музика са „ Малена “, „ Имало едно време на Запад “,„ Ново кино „ Парадизо “, както и последната му работа с Куентин Тарантино във кино лентата „ Омразната осморка “, за която той получава " Оскар " през 2016 година.
Той е притежател също и на „ Оскар “ за изцяло творчество, три „ Златни глобуса “ и шест награди БАФТА от Британската академия за кино и телевизионно изкуство.
БГНЕС разгласява негово изявление във връзка 90-та му годишнина, което той даде за списание „ Пари мач “. В него самият диригент споделя за себе си, за музиката и композирането, за хората, с които е работил през годините - в това число и известни режисьори като Роман Полански, Оливър Стоун, Брайън де Палма, Терънс Малик, Куентин Тарантино.
" Професията ми е композитор. Когато излизам на сцената, постоянно съм доста нервозен, доста угрижен за детайлите. До толкоз, че не ръководя друга, с изключение на личната си музика. Но като цяло не се постанова да се окайвам, осъществяванията постоянно са съвършени " споделя диригентът. " Понякога виждам другаде. Но това е по този начин, тъй като към момента и постоянно слушам музика в главата си. Моята, тази на другите. Най-лошото е, че съм уверен, че музиката е изцяло безполезна, че е недостатък. Тъй като тя лишава толкоз време, че би трябвало да пропусна доста други неща поради нея ".
" Работих най-вече с италианци и американци ", споделя Мориконе за режисьорите. " Така, че нямам точна визия за френските режисьори. Но имах единствено приятни прекарвания. Аз съм доста горделив, по-специално, че композирах музиката на „ Клетка за чудаци “, значим филм за своето време. Работих доста с Анри Верней. Отказах единствено за последния му филм, тъй като ми изиска ориенталска музика. Тъй като това не е моята просвета, аз не се усещах на равнище ", прецизира музикантът.
" Не желая да бъда повлиян от режисьора. Чета сюжета и не желая да диспутирам с него, преди да помисля върху личните си хрумвания. След това може да обсъждаме, даже и твърдо да не отстъпвам концепциите си. Мога да приема дребни промени, запазвайки моята еднаквост на композитор. Ако, въпреки това, не намираме задоволително единодушие, което да е почтено както за мен, по този начин и за режисьора, тогава избирам да отхвърля плана. Но това доста рядко се случва. Винаги съумяваме да намерим приятелско решение ", прецизира Мориконе, обяснявайки по какъв начин композира музиката.
„ С Тарантино съвсем в никакъв случай не съм общувал елементарно. Куентин Тарантино имаше доверие в мен. Той пристигна в Рим и сподели " да " на всичко, което му предложих. Що се отнася до премията " Оскар ",не знам какво се е случило в съзнанието на журито, само че може би това беше метод Академията да се извини, че не ми го даде за " Mission " /„ Мисията “/. За музиката Мориконе счита, че тя е интернационална. " Тя не е италианска музика. Музиката е интернационална. Тя няма бариери или генезис. Просто слушайте пеенето на птиците, с цел да го разберете. "
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР