Индипендънт“ написа: „Сега в света назряват повече военни конфликти, отколкото

...
Индипендънт“ написа: „Сега в света назряват повече военни конфликти, отколкото
Коментари Харесай

Богатите купуват бункери: Кризата на неолибералния капитализъм носи войни

Индипендънт “ написа: „ Сега в света назряват повече военни спорове, в сравнение с когато и да било след Втората международна война “.
Отново навлизаме в света на огромните войни, в които ще загинат стотици милиони хора. За това се написа и приказва ежедневно с възходящ боязън на всички места по света. Тръмп, Байдън, Сорос, Медведев, Рогозин, Лукашенко и стотици други политици и аналитици приказват за възходяща възможност от Трета международна война. Неслучайно в англоезичното пространство на интернет фразата „ трета международна война “ се среща 1 милиарда 920 млн. пъти.

Във времена на стопански рецесии на капитализма войните в цялата му история са инструмент за излизане от тях посредством внезапно усилване на ролята на страната и ориентиране на производството и потреблението във военната сфера. В тези интервали обществата са мощно разграничени, ускоряват се вътрешните битки и несъгласия, радикализацията на всеобщото държание и политическата поляризация. Това се вижда през днешния ден да вземем за пример при световния хегемон Съединени американски щати, където американците всеобщо купуват оръжие, с цел да се пазят от заплахите на едно все по-разделено общество – последните две години са рекордни в броя на новозакупените оръжия от тях, по към 20 милиона годишно. Колкото повече оръжия се купуват вътре в една страна, толкоз по-силни са страховете и опълчванията. В такива обстановки капиталистическите страни излизат от рецесията посредством вътрешно обединяване благодарение на основаване облика на врага – евреите, комунистите, руснаците, китайците и прочие
Неолибералният американизиран и глобализиран капитализъм изостри всички тези несъгласия – като се почне от гигантското неравноправие и поляризация в страната хегемон и се стигне до промени в световното съответствие на силите, които Съединени американски щати обезверено се пробва да спре. Затова и войната се трансформира в главен инструмент на спешния американизиран неолиберален капитализъм. Това, което следим сега са опитите посредством облика на врага и милитаризацията на стопанските системи да се преодолеят възходящите класови несъгласия вътре в страните, приемащи голям брой най-различни форми.
Както при предходните войни имаме комбиниране на серия от рецесии, които в този момент са даже повече и взаимно се укрепват – по-скоростно от всеки път повишаване на общественото неравноправие, икономическа рецесия и стопански войни с техните инфлацонни, стагфлационни, енергийни, продоволствени спешни следствия; биологическа рецесия, обвързвана със международни пандемии; екологическа рецесия, предвещаваща опустошение на огромни райони от планетата и десетки милиони климатични бежанци; геополитическа и геоикономическа рецесия, свързани с намаляване на международния хегемон и появяването на нови световни играчи, разместващи международното съответствие на силите.
За това, че Украйна е единствено едно от проявленията на световна милитаризация през последните години приказват доста обстоятелства. Все повече интернационалните контракти, свързани с разоръжаване не работят още преди този момент. През 2020 година Съединени американски щати взеха решение да изоставен съглашението за намерено небе. Те излязоха от Договора за противоракетна защита още през 2002 година по времето на Джордж У. Буш и от Договора за нуклеарни сили със междинен обхват при Тръмп. Глобалните институции, основани през миналите десетилетия стават все по-неспособни да реагират на рецесиите и проблемите. Войната се завърна като законен инструмент на интернационалните връзки и светът, в който живеем от ден на ден е свят с нарушени правила. Ускорено се основават и нарастват по разноски и активност нови типове армии – кибервойски и галактически войски.

Съединени американски щати се пробват да понижат гигантския си търговски недостиг и скоростно възходящ дълг посредством по този начин нар. военно кейнсианство – увеличение на производството и продажбата на оръжие, защото са в обезвереното състояние на скокообразен растеж на държавния дълг, преизпълнен към този момент 30 трилиона $ и продължаващ да пораства, защото комерсиалният баланс на страната е негативен, а потреблението не е задоволително за решение на казуса. Неслучайно и преди Байдън през 2017 година Тръмп стартира своята активност по превръщането на Съединени американски щати още веднъж във „ Велика Америка “, отивайки в Саудитска Арабия и сключвайки най-голямата оръжейна договорка в американската история за 110 милиарда дол. и спомагателни продажби за 10 години за 350 милиарда дол. Байдън подписа законопроект за ленд-лийз от вида на този през Втората международна война с Русия и Англия – предоставяне на оръжия на Украйна на лизинг. Според Стокхолмския интернационален институт за проучване на мира Съединени американски щати са най-големият експортьор на оръжие в света, получили облага от 38.6 % от продадените оръжия в интервала сред 2017 и 2021 година, което е увеличение с 32.2 % спрямо интервала сред 2012 и 2016 година Продали са оръжие на над 100 страни в света.
Оръжието, което се купува и продава в света се усилва скоростно и с това той не става по-сигурен, а се трансформира в великански барутен погреб. През март 2022 година България е продала в чужбина единствено за един месец оръжие за 8 милиарда $, което е повече от всяка друга продажба на оръжие в нашата история. Светът се нуждае от от ден на ден оръжия и купува от ден на ден оръжия .

По време на предходната конкуренция във въоръжаването през 1980-те години международните разноски за въоръжаване по цени от 2020 година нарастват до 1.5 трил. $ през 1989 година След разпада на източноевропейския социализъм понижават до малко над 1 трил. през 1990-те години. След 2000 година несъгласията на неолибералния капитализъм се ускоряват и разноските за война стартират още веднъж да порастват . През 2021 година 132 страни в света имат по-големи военни разноски спрямо предходната година . Общо светът е похарчил над 2 трилиона $ за война и подготовка на война – най-голямата сума в историята на човечеството. Съединени американски щати към този момент харчат доста повече за военни средства, в сравнение с в разгара на Корейската, Виетнамската и всеки различен миг от предходната студена война. Годишният бюджет за тази цел към този момент е към 800 милиарда дол., само че анализите приказват, че през идващите години той евентуално ще стигне до 1.6 трил. дол.

Сумата, изхарчена от оръжейната промишленост за лобиране в Европейски Съюз , съвсем се удвои още сред 2012 и 2017 година и от този момент настъпи голямо нарастване на европейските военни разноски. Бюджетите за защита нарастват: нов Европейски фонд за защита от 8 милиарда евро, да вземем за пример, за първи път ще даде обществени пари на Европейски Съюз за научни проучвания и създаване на високотехнологично военно съоръжение, до момента в който звучащият по Оруел Европейски фонд за мир финансира даването на смъртоносни оръжия на страни отвън Европейски Съюз.
За пръв път от края на Втората международна война Германия взе курс на превъоръжаване. На 27 февруари немският канцлер Олаф Шолц разгласи, че бюджетът за защита на страната ще бъде повишен до повече от 2% от Брутният вътрешен продукт и 100 милиарда евро ще бъдат вложени в еднократен специфичен фонд за нейните въоръжени сили, представляващи най-голямата войска в Европейски Съюз. И останалите ръководещи партии, и опозицията поддържаха този нов курс на превъоръжаване на Германия. Превъоръжаването на Германия ще я трансформира в третата след Съединени американски щати и Китай по размери на военните разноски страна в света.

Никнат нови военни съюзи в нови райони на света. Съединени американски щати, Англия и Австралия сътвориха военния съюз Aukus, чиято съществена цел е Китай. В НАТО влизат страни, които до момента за доста дълъг интервал в своята история са били знак на индиферентност и отвращение да вземат участие във военни съюзи и войни, каквито са Финландия и Швеция. През 2014 година силите за бързо реагиране на НАТО бяха единствено 14 000 души, по-късно станаха 40 000, а в този момент генералният секретар на НАТО Столтенберг разгласи, че пактът усилва броя на войските за бързо реагиране на 300 000 индивида , т.е. за осем години те се усилват 22 пъти, явно с упованията и подготовката за война. Паралелно с това на срещата в Мадрид на водачите на страните от НАТО бе взето решение за ново увеличение на разноските за въоръжаване, което да мине оттатък заложените преди 10 години условия от 2 % от Брутният вътрешен продукт. В редица еевропейски страни, изключително тези от Източна Европа, ще бъдат ситуирани нови американски войски.

Балканите интензивно се милитаризират . България усилва каузи от Брутният вътрешен продукт за оръжие и купува американски военни самолети. НАТО продължава да се уголемява на Балканите и неотдавна включи в себе си и Северна Македония, наред с Албания, Черна Гора, Словения, Хърватия. Съединени американски щати внезапно усилиха военното си наличие в Гърция – с изключение на авиационни бази в Лариса и Стефановикио, участват в бази в Георгула, във Волос, Янули, Александруполис, Литохоро, в Суда, на остров Крит.
Българската военна промишленост е във напредък и усилва производството си и продажбите в към 60 страни в света.

България бе превърната от сегашните български политици във фронтова страна във войната на Запада с Русия и изпълнявайки тази своя роля те направиха неща, които даже Борис III като съдружник на Хитлер по време на Втората международна война не направи тогава против Съюз на съветските социалистически републики – разкъсване на дипломатическите връзки.

Нарастваща милитаризация и експанзия характеризира и нашата съседка Турция . Нейната войска от над 355 000 души е по-голяма от армиите на всички останали балкански страни взети дружно. Над 60 хиляди индивида от нея се намират в други страни. Нейни войски и военни бази са ситуирани в 15 други страни в Азия, Европа и Африка – Азербайджан, Албания, Босна и Херцеговина, Ирак, Конго, Катар, Косово, Ливан, Либия, Мали, Сирия, Сомалия, Северен Кипър, Судан, Централноафриканската република. Това е страната с най-вече военни бази и войски в други страни след Съединени американски щати, Англия и Франция.

Това е обвързвано с наклонността военните спорове в света да нарастват. Според отчет на Организация на обединените нации съвсем 1.2 милиарда души (или към 15% от популацията на света) през 2020 година са живели покрай (на най-много 50 км отстояние) зони и територии с боен спор. За съпоставяне – през 1990 година техният брой е бил към 555 млн. души, или над два пъти по-малко. Около 200 млн. деца са живеели в конфликтни зони през 1990 година, до момента в който през 2020 година те към този момент са 452 млн. (или 19% от всички деца по света).

Според Глобалния показател на мира 2022 през 2021 година икономическите загуби от военно принуждение в света се равняват на $16.5 трил. дол. по паритет на покупателната дарба. Това е към 10 % от международния Брутният вътрешен продукт или приблизително по 2 117 $ на човек от популацията на света. Тези данни са с 12.4 % по-големи в сравнение с през предходната 2020. Това е обвързвано и с увеличението на световните военни разноски за една година с 18.8 %, като максимален е техният растеж в Съединени американски щати, Китай и Иран. Броят на бягащите от военни спорове хора в света е нараснал от 31 млн. през 2008 година до над 88 млн. през 2022 година

Военните дейности в Украйна ни насочват към нов стадий на войните , обвързван с най-новите технологии на Четвъртата индустриална гражданска война и цифровата стопанска система – войните на цифровата ера. Типичен образец са дроновете и спътниците, с които се управлява осведомително в действително време всяка точна на земната повърхнина. В тях вземат участие и новите типове войски, несъществували при предходните международни войни – галактически войски и кибер войски. Около земята към този момент обикалят стотици военни спътници на Съединени американски щати, Русия, Китай, Индия, следящи всичко по земята, употребявани за военна връзка, подготвени да стрелят и координират пукотевица с нови оръжия. Вчера Съединени американски щати изстреляха нова ракета с военни спътници на галактическата им войска. Те са употребявани и за разузнаване и съгласуване на активността на украинските сили в сегашната война.

В идващите войни гибелта ще идва в големи мащаби от космоса . Води се борба за осведомително предимство, проявяващо се в способността да събираш, обработваш и разпределяш непрекъснатия поток от информация, като препятстваш съперника да прави същото и по този начин да оставаш непредсказуем и да го изпреварваш в своите дейности. Много типове оръжия като хиперзвукови оръжия, свръхточни оръжия, самостоятелни сухоземни оръжия и оръжия с исползване на изкуствен интелект се употребяват за първи път в пълномащабни бойни дейности в Украйна. Съединени американски щати са основали група спътници за ранно предизвестие, наблюдаващи света и търсещи признаци за стартиране на ракети или нуклеарни гърмежи. Роскосмос разгласява сателитни изображения, дружно с координатите им на центровете за взимане на решения преди срещата на върха на НАТО.

Анализаторите приказват, че ставащото в Украйна е несравнимо с това, което виждахме преди този момент в Ирак и Афганистан и доста аспекти на бойния опит от последните десетилетия към този момент не работят. Многото информация за американски биолаборатории в постсъветското пространство, за основаването на убийствени вируси, ориентирани към избрани етнически общности, за изкуствения генезис на Ковид-19, за революцията сега в биотехнологиите занапред ще ни изправят пред ужасяващи действителности, които ще пометат живота на стотици милиони хора. Днес живеем във все по-изпълнен с опасности и рискове свят . Технологиите на 21-ия век – генетика, нанотехнологии и роботика са толкоз мощни и непредвидими, че войните с оръжия на тяхна основа ще бъдат такива, че международните войни през ХХ век ще ни се видят като нещо леко и много-по-малко рисково. През Първата международна война умират към 20 млн. души. През Втората международна са сред 40 и 50 млн. При новите военни технологии на Четвъртата индустриална технологии те евентуално ще бъдат доста пъти повече. Неолибералният капитализъм ни вкарва във войните на един свят, който ще бъде извънредно по-опасен от всичко, което човечесството е видяло и претърпяло в своята история .

Проучване, извършено в 26 страни от компанията Ipsos сред септември и октомври 2021 година демонстрира, че съвсем половината (46 процента) от респондентите считат, че е евентуално тяхната страна да бъде въвлечена във война с друга през идващите 12 месеца. Днес техният брой евентуално към този момент е по-голям. Американците са измежду най-песимистичните (или може би реалистичните) в това отношение: трима от четирима имат вяра, че интернационален спор с присъединяване на Съединени американски щати е неминуем .
Случайно ли е тогава, че богатите американци всеобщо купуват бункери за убежища при започваща се война. През последните години купуваните бункери за отбрана от идващата война в Америка се усилват годишно приблизително с 400 %. Но освен при тях е по този начин. В България неотдавна излязоха данни, че поръчките за частни бункери са се нараснали с 400 % от февруари насам. Средните им цени са колкото на двустаен апартамент в София – сред 98 000 и 150 хиляди евро.

Богатата върхушка и у нас се готви за война. Папата наскоро даже съобщи, че съгласно него третата международна война към този момент е почнала. А още преди доста десетилетия Алберт Айнщайн бе споделил: „ Не зная с какви оръжия ще се води Третата международна война, само че знам, че Четвъртата ще се води с тояги и камъни. “

Клуб 24 май

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на, лимитират ни поради позициите ни! Влизайте непосредствено в уеб страницата www.pogled.info. Споделяйте в профилите си, с другари, в групите и в страниците. По този метод ще преодолеем рестриктивните мерки, а хората ще могат да доближат до различната позиция за събитията!?
Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР