Има доказателства за пране на 5 млн. евро. Такъв е

...
Има доказателства за пране на 5 млн. евро. Такъв е
Коментари Харесай

Според испанските власти в Барселонагейт може да са изпрани 5 млн. евро

Има доказателства за пране на 5 млн. евро. Такъв е изводът в отчета за абсурда " Барселонагейт " на испанските управляващи, изпратен до българското Министерство на вътрешните работи.

Обемният документ, с който Mediapool разполага, се концентрира върху няколко основни момента – пазаруване на къщата в Барселона, в която живееше някогашната " Мис Бикини " Борислава Йовчева, зареждането със средства на сдруженията, платили за парцела и за магазина ѝ, както и връзката с някогашния министър председател Бойко Борисов. Заключението в отчета е, че " има доказателства за голям брой знаци, свързани с корпоративни транзакции, които са свързани и могат да конституират хипотетично закононарушение интернационално пране на пари на стойност над 5 млн. евро ".

Скандалът " Барселонагейт " избухна преди две години, откакто изданието " Ел Периодико " заяви за следствие на испанската полиция, съгласно което може да има връзка сред изпирането на няколко милиона евро и Борисов. Оттогава българската прокуратура твърди, че ревизира случая, само че все не може да стигне до финален извод. Оправданията са, че се чака информация от чужбина.

В отчета на испанската полиция финансовите транзакции са в детайли разказани. Споменават се и имена на хора на ГЕРБ, както и предприемачи, близки до Борисов.

Изследвана е главно активността на две сдружения – Еma BGS S.L. и Numin Invest S.L.Първата компания е притежател на магазина за облекла, управителен от Йовчева. През втората е купена къщата за 3 млн. евро.

С цел прекачване на активи

Numin Invest се е управлявала от Йовчева и татко ѝ Геори Йовчев, се твърди в документа. Дружеството обаче е 100% благосъстоятелност на предприемача Александър Чаушев, който към този момент се разгласи като притежател на къщата в Барселона.

От 2013 до 2016 година тази компания е записала загуби от към 70 хиляди евро. През това време не заявява никакви доходи.

Заключението на испанските управляващи е, че сдружението няма комерсиална активност и " затова е единствено холдингова компания, основана за прекачване на активи/капитали от трети страни ".

Най-значимата транзакции, направена от Numin Invest в този интервал, е тази за покупката на къщата. Имотът е заплатен на три пъти – депозит от 300 хиляди евро и два чека – за 2,5 млн. евро и 100 хиляди евро, както и над 232 хиляди евро такси.

Поразителен аспект

Магазинът за облекла е ръководен от компанията Ema BGS. Тя е учредена през 2014 година като тогава едноличен притежател е бащата на Йовчева – Георги Йовчев. След това в ръководството влизат щерка му, както и кипърската офшорка Palms Enterprises. Неин притежател е кипърец, само че прокурист е предприемачът Йордан Христов, с който по-късно Йовчева подписа брак.

През 2015 година капиталът на Ema BGS е увеличаван два пъти като става дума за 1,75 млн. евро. Същата година от компанията е правена и друга транзакция на стойност 600 хиляди евро. Това е цената на магазина за облекла, платен за 2,3 млн. евро.

" Средствата не могат да бъдат асоциирани с банков или частен заем, защото не са декларирани по отношение на икономическия баланс на сдружението. Друг аспект, който е изумителен, е, че самото сдружение заявява загуби на стойност 1.225.000 евро през фискалните 2014 година и 2015 година, което би могло да потвърди, че магазинът за облекла не е изключително печеливш ", написа в отчета.

Българското дело за пране на пари

На 20 юли м.г. шефката на спецпрокуратурата Валентина Маджараова заяви, че се води дело за пране на пари по аферата " Барселонагейт ". Бившият министър председател Бойко Борисов е давал пояснения по делото, когато то е било на стадий инспекция. Българската прокуратура твърди, че инспекцията по случая е почнала още през 2020 година, само че все пак обществено оповестени резултати няма.

Все още се чакат резултати от назначена експертиза, чиято цел е да покаже генезис на парите. Пред Европейския парламент основният прокурор Иван Гешев съобщи, че се чака осъществяване на правосъдна поръчка от чужбина, с цел да продължи разследваето.

Проверката по " Барселонагейт " стартира, когато испанското издание " Ел Периодико " заяви, че тамошните управляващи проверяват пране на пари, в което може да е забъркано името на Бойко Борисов. Става дума за покупка на първокласна къща в Испания, в която живееше някогашната манекенка Борислава Йовчева с щерка си. Тогава Борисов бе запитан дали той е бащата на това дете и той отхвърли.

Още през цялото време бе ясно, че към Борислава Йовчева са направени вложения за 5 млн. евро. С тези пари е открит първокласен бутик за облекла, купена е първокласна къща и " Порше ", което тя е употребила. За притежател на парцела се разгласи предприемачът Александър Чаушев, който изясни, че Йовчева живеела там чартърен.

Случаят е доста по-стар

Испанското следствие стартира през 2018 година, когато гражданското придвижване " Боец " подаде сигнал до посолството на Испания за абсурда с къщата в Барселона. Сдружението желае посолството да съобщи сигнала до испанската прокуратура, което бе направено.

Случаят е от началото на юли 2018 година, когато във Facebook бе основана група " Да спрем разграбването на България ". Тази група имаше една единствена цел – да извади нескрито абсурда с къщата в Барселона.

Анонимните админи разгласиха два клипа с информация, че министър председателят Бойко Борисов и близки до него хора имат връзка с покупката на къща в Барселона, в която живее някогашната манекенка от Сандански Борислава Йовчева с щерка си Ема.

Авторите на следствието обещаваха да проследят целия " път на милионите, които някой е обезпечил, с цел да обезпечи на Борислава Йовчева и нейното дете удобен и спокоен живот в Барселона ". На 20 юли групата бе изтрита, макар че основателите на групата бяха дали обещание да пуснат трето видео, в което да опишат за връзката на близкия до премиера Иван Саздов със абсурда.

" На 7 юли в медийното пространство в България бе оповестен видео материал, в който се разкриват данни, водещи до основателни подозрения за корупция, пране на пари, данъчни и финансови измами на територията на Кралство Испания. От приложените документи могат да се създадат обосновани подозрения за осъществени тежки корупционни закононарушения, в които са забъркани български политици и предприемачи ", написа " Боец " в своя сигнал до прокуратурата в Испания.

Към сигнала бе прибавен и деен линк към видеоклиповете.

Какво се разказваше във видеото

" Бащата на Борислава Йовчева е Георги Йовчев от Сандански. От елементарен служащ в Барселона той внезапно става шеф на компании с активи за милиони евро. След Борислава той е новият шеф на компания Numin invest SL, която е притежател на първокласната къща с оценка 2.9 милиона евро ", започваше историята в оповестения видеоклип.

Георги Йовчев е шеф и на още една компания, която е записана на същия адрес - Ema BGS. В тази компания кипърската офшорка Palms enterprises и нейният прокурист Силвия Илиева Николова са наляли общо 1.75 милиона евро в брой.

Представител на Palms enterprises в България е българският предприемач Йордан Христов. Чрез него кипърската офшорка ръководи " Спортни парцели Приморско " АД. В тази българска компания взе участие и близкият до премиера Иван Саздов от Банкя.

По-нататък следствието стига до Тенис клуб – Банкя, ръководен взаимно от Йордан Христов и Иван Саздов. В този тенис клуб Борисов постоянно играе и организира срещи, а в двора на клуба има и негов монумент, издялан от дърво, настояват гости.

Второто видео завършва с заричане за трети епизод на следствието, в който ще бъде разказано кой е Иван Саздов - другото лице на Palms enterprises в България.

" Следите ще ни отведат до охраняваната от НСО улица " Лафонтен " в Банкя. Нали знаете кой живее там? ", са последните фрази от видеото. Показана е къщата, която е безусловно залепена за оградата на къщата на премиера Бойко Борисов.

Сюжетът с къщата в Барселона е от началото на 2016 година, когато уеб сайтът " Биволъ " разгласява част от запис на диалог сред съдиите Румяна Ченалова, Владимира Янева и столичния юрист Момчил Мондешки. В записа се чува Янева да споделя, че Бойко Борисов е купил къща в Барселона на някакво момиче. Посочената тогава сума беше друга - 1.5 млн. евро.

Бойко Борисов отхвърля да има нещо общо с къщата в Барселона и някой от жителите ѝ. Той отхвърли и през 2016 година, в разгара на " Яневагейт ". Александър Чаушев, който е купил въпросната къща, също отхвърля връзка на Борисов, само че отхвърля да опише детайлности, тъй като " казусът е персонален ".
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР