Хората са притеснени и изплашени и затова сигналите към спешната

...
Хората са притеснени и изплашени и затова сигналите към спешната
Коментари Харесай

На всеки 40 секунди в Спешна помощ имат повикване


Хората са обезпокоени и изплашени и по тази причина сигналите към незабавната помощ порастват лавинообразно. В София да вземем за пример има над 560 повиквания на една промяна. На 40 секунди пада адрес, на който ние би трябвало да изпратим кола за спешна помощ, описа пред БНР здравният министър проф. Костадин Ангелов. Той разяснява също, че има доста хора, които в суматохата си търсят незабавна помощ и държат да са в болница, въреки че не се постанова.

За 20-те % с позитивен тест за ковид и изявена клинична картина има кревати, увери Костадин Ангелов. Страхът не може да бъде съображение за настаняване в болница, значима е обективната преценка на лекаря, повтори той. И означи, че в рисковата обстановка сега водещо не е рационалното мислене на хората, а терзанието на хората и техният боязън. Според проф. Ангелов показваните в медиите случаи на хора, които не получават съответна лекарска помощ, са „ под 0.003% от всички случаи “.

Министърът прикани хората да не се презапасяват с медикаменти. Има здрави хора, които купуват по 4 опаковки антибиотици, без да имат потребност. Днес ще има среща, която да парира този развой на презапасяване, заяви още проф. Ангелов.

Той разяснява и обстановката с ограниченията, които постановат управляващите и апелите за цялостно затваряне. В сегашния миг, при дифузно разпространяване на вируса, локдаун няма да има резултат, безапелационен е министър Ангелов. По думите му сега обществото няма схващане за спазването на ограниченията и в случай че се стигне до затваряне, това ще изкара хората на улиците и може да се получи противоположен резултат. Запитан за какво заведенията за хранене остават да работят в режим до 23.30 часа, Костадин Ангелов разяснява: „ В хода на предното затваряне в страната, когато имаше съвсем цялостен локдаун, имахме извънредно съществени обвинявания към нас, че сме увредили психологичното здраве на българите. Затваряне на страната напълно, лишаването на хората от опция за някакъв вид обществен живот... При прецизно съблюдаване на противоепидемичните ограничения, брой хора, седнали на маса, с разстояние сред седалките тил с тил, носенето на маски от личния състав, носенето на ръкавици - при спазването на тези ограничения заплахата от разпространяването на вируса е минимална. “

При нощните заведения е друго – там има скупчване на хора и липса на отдалеченост, по тази причина те остават затворени, добави Костадин Ангелов.

Данните за развиването на епидемиологичната конюнктура се наблюдават в динамичност за двуседмичен интервал, тогава се вършат и заключенията, посочи проф. Ангелов и напомни, че е налице ненавременно подаване на данните към системата и закъснения в попълването, което се дължи и на индивидуален фактор.

До края на тази седмица през РЗИ-тата извънредно огромен брой бързи антигенни проби ще влезе в зравната система.До 18 ноември се чака решение на европейско равнище по отношение на бързите антигенни проби и дали те ще бъдат равнозначни на PCR тестванията. Затова и нашите специалисти ще задържат окончателното си решение, разясни Ангелов.

През лятото е имало усилена подготовка в няколко посоки - леглова база, личен състав, инсталация, персонални защитни средства, увеличаване на цялата здравна система, съобщи здравният министър.

Смъртността ни не е на първите места в Европа, което значи, че към момента потенциалът на здравната система е добър, акцентира проф. Ангелов в предаването „ Преди всички ".

Дали Covid секторите в поликлиниките е трябвало да бъдат разкрити по-рано?

„ Всичко това, което виждате сега, е готвено през лятото. Факт е, че през лятото нямаше напън върху системата и тези кревати бяха налични, само че бяха заети от други пациенти. И в този момент, когато натискът на системата става от вида на лавинната топка в дословния смисъл на думата, тази система няма по какъв начин да издържи този напън.

„ Всеки доктор, който има инфекциозни заболявания (специалност – бел. ред.), би трябвало да се включи в борбата, която водим. Всеки би трябвало да е взаимен “, акцентира проф. Костадин Ангелов по отношение на назначението на доцент Атанас Мангъров за шеф на Covid клиниката в Инфекциозна болница в София. „ Доц. Мангъров е шеф на Клиниката по детски заболявания. В болничното заведение вътре при пациентите той не върви без маска. Той няма проблем с това – носи маска, носи ръкавици. “ Имаме потребност от всеки експерт в тази клиника, добави Ангелов.
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР