Големият въпрос за икономистите е какво ще се случи политически

...
Големият въпрос за икономистите е какво ще се случи политически
Коментари Харесай

Ще спънат ли нови избори влизането ни в еврозоната

Големият въпрос за икономистите е какво ще се случи политически - дали е допустимо да образуваме държавно управление в този момент или след избори. Големият стопански въпрос е по кое време ще пречупим тази наклонност, растежът в България да се забавя, защото към този момент имаме 10 тримесечия на закъснение. Прогнозата е, че тази година ще е обърнем траектория и още веднъж ще забележим леко раздвижване. Въпросът е по кое време и докога степен това ще се случи, по кое време и доколко тези политически събития ще окажат въздействие, разяснява в изявление пред БНР старши икономистът от ИПИ Петър Ганев.

„ Защото стопански играчи и непознати вложителите може да сложат на пауза на своите решения, до момента в който видят какво ще се случи на политическия хоризонт “, предизвести Ганев.

Отиваме към предварителни избори и длъжностен кабинет, по-скоро това не беше водещата догадка на стопанската система ни и сътрудниците ни, и МВФ преди седмица, напомни икономистът.

„ Ефектът за стопанската система от сходно събитие – длъжностен кабинет и избори, не е огромен, само че е по-голям за дълготрайните стопански прогнози – постепенно асимилиране на парите от Плана, отсрочване на значими решения, попълване на регулаторите “, разяснява Ганев.

Според него изборите и служебно държавно управление значително няма да окажат резултат за влизането на България в еврозоната.

„ Там е дълготраен пътят, огромна част от пътя сме извървяли, признат е законът за Българска народна банка и остава за еврото. Чака се осъществяването на инфлационния критерии и знаем, че това няма да стане в този момент, до 3 месеца, само че до края на годината инфлацията може да влезе в границите и да се желаят договаряния за дата за участие “.

Ганев предизвести, че би трябвало да има уравновесена фискална политика – доходи и разноски.

„ Това, което чухме като рекомендации, демонстрира, че имаме потребност от работещи институции, парламент, министерства и дълготраен небосвод “.

А за попълването на Фонда за сигурност на енергийната система с 1 милиарда лева сподели: „ След като е гласувано от Народно събрание, ще бъде свършено, наподобява ги има парите в бюджета. По-интересно е, че доста постоянно Народно събрание гласоподава неща, които изпълнителната власт да свърши и „ тъкмо този да бъде изпълнителят “. Същото е и с милиарда, и непосредствено споделя на финансовия министър какво да направи. Такова ръчно ръководство не би трябвало да се позволява “.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР