Формулата, по която се определя дали има недостиг на лекарства,

...
Формулата, по която се определя дали има недостиг на лекарства,
Коментари Харесай

Шефът на лекарствата видя калпава формула за изчисляване на дефицитите

Формулата, по която се дефинира дали има дефицит на медикаменти, е неефективна ", заяви по БНТ Богдан Кирилов, шеф на Изпълнителната организация по лекарствата в коментар за лекарствения недостиг у нас.

По думите му има разминаване сред информацията от аптеките и включените в забранителния лист медикаменти.

Затова от Министерството на здравеопазването оферират промени в законодателството, което да дефинира действителните наличия на медикаменти в аптечната мрежа.

" Те са свързани с смяна на формулата, увеличава се прагът от 65 % към 100%. Към момента за дефицит се приказва, когато 65% от потреблението дава отговор на наличностите. Тук се образува една огромна разлика сред 65% и 100%, при която явно има дефицит ", добави Богдан Кирилов.

Според него търсенето на разнообразни гледни точки по казуса с лекарствения недостиг е позитивна наклонност, защото всяка от страните, които вземат участие в процеса, упреква друга. Затова според Кирилов верният метод е в дейната връзка с всички тях.

Той съобщи, че изходът е в ранното идентифициране на проблемите с избрани медикаменти, което е цел и на Европейската комисия.

Това може да стане посредством гласност на информацията. Затова преди няколко месеца стартирахме пубикуване на уведомленията за краткотрайно или непрекъснато прекратяване на дефицита, тъй че информацията да доближи освен до пациентите, а и до медицинските експерти и до конкурентните компании. Стана ясно изрично, че формулата, която се употребява сега, е неефективна. Продуктите в забранителния лист (СЕСПА) не отразяват това, което получаваме като противоположна връзка от аптеките за неналичия и дефицит, сподели Кирилов. По думите му стремежът на плануваните законодателни промени е да се подсигурява потреблението у нас и едвам по-късно да може да се изнася.

Държавата няма отношение при обмисляне, импорт и доставка на количествата. Това са търговски взаимоотношения. Съдействаме за ускорение на доставки в изискванията на дефицит, приоритетно преглеждаме такива проблеми. В рамките на контролната ни активност откриваме, че при 10-20% от случаите с неналичия на медикаменти на пазара има нарушавания. В такива случаи се образува административно-наказателно производство, изясни Богдан Кирилов.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР