Екип от експерти, ръководен от водещ международен специалист по качеството

...
Екип от експерти, ръководен от водещ международен специалист по качеството
Коментари Харесай

Водещ европейски експерт измери сериозното замърсяване с азотен диоксид във въздуха на София

Екип от специалисти, управителен от водещ интернационален експерт по качеството на въздуха, удостовери високото замърсяване с азотен диоксид (NO2) в София . Стойностите, които сподели първото по рода си премерване в града, са притеснителни и съставляват сериозна опасност за здравето на жителите му . Основен източник на NO2 в София е превозът и по-точно дизеловите коли , както и бензиновите с отстранен или неработещ катализатор.

Д-р Аксел Фридрих, някогашен дълготраен шеф на дирекцията „ Околна среда, трафик и звук “ на Федералната организация за околната среда на Германия, както и съветник на водещи международни институции по въпросите на замърсяването от превоза, измежду които Световната банка, пристигна в България по покана на Екологично съдружие „ За Земята “ .

Заедно със свои сътрудници от Deutsche Umwelthilfe и употребявайки доста прецизна мобилна инсталация за отчитане на концентрациите на азотен диоксид, доктор Фридрих извърши измервания на замърсяването на въздуха в разнообразни елементи на София. Резултатите демонстрираха, че без значение дали отиваме на учебно заведение, караме или чакаме на спирката, пребиваването на софийските улици може да е рисково здравето ни .

Измерванията ни регистрираха пиково замърсяване с NO2 над 450 µg/m3 . За съпоставяне СЗО предлага равнища от 25 µg/m3 на денонощие . Така се удостовери фактът, който към този момент импровизирано знаем, само че се отхвърляше години наред от локалните управляващи – в София има рисково замърсяване с азотен диоксид.

Невидимият палач във въздуха

Причината замърсяването да не бъде публично установено до момента се корени в разполагането на двете транспортно насочени автоматизирани измервателни станции надалеч от пътното платно и в несъответствуващи региони на града , в противоречие на Директивата за качество на атмосферния въздух. Едната от тях беше преместена окончателно от Орлов мост през 2013 година поради градежа на метростанцията в региона и като резултат София публично спря да има проблем с азотния диоксид.

„ Замърсяването с NO2 е сериозен проблем и е тъпо, че формалната система не го записва, тъй като транспортно насочените станции са ситуирани погрешно. Разбирам, че Столична община е подхванала ограничения в тази посока в последните месеци, само че е нужна упоритост и старания. Важно е също да има незабавни дейности за правилното премерване на замърсяването от превоза от страна на виновните за това институции “ , уточни доктор Фридрих.

Той особено обърна внимание и на обстоятелството, че зоната с ниски излъчвания в София сега не е дейна и надлежно не влияе, с цел да понижи отрицателните резултати от транспортното замърсяване и предложи мярката да е целогодишна.

Дори краткотрайните излагания на високи равнища на азотен диоксид могат да влошат здравословното положение на хора с дихателни болести, изключително астма , което води до поява на кашлица, хрипове, затруднено дишане, визити в незабавните отделения, банкет в болница. По-продължителното поемане на въздух с нараснали концентрации на NO2 може да способства за развиването на астма и евентуално да усили чувствителността към респираторни инфекции и води даже до структурни промени в белия дроб даже при здрави хора. Хората с респираторни проблеми, децата и възрастните хора нормално са изложени на по-голям риск от отрицателно влияние върху здравето, демонстрират научните отчети по тематиката, в това число едно от най-актуалните проучвания съответно за гр. София, оповестено в няколко влиятелни интернационалните научни журнала.

Потвърждение на предходните измервания

Проведената на 5 и 6 март 2024 година акция от доктор Аксел Фридрих е следващото изпитание на „ За Земята “ да даде публичност на казуса, за който заобикаляме да приказваме. Целогодишно премерване за 2021 година на организацията, извършено още веднъж в партньорство с Deutsche Umwelthilfe по друга методология, сподели че нездравословни равнища на азотен диоксид над законовите правила има в множеството региони на града .

Това бе доказано и с проучванията през 2022 година, когато на 25 от 27 места в София от сдружението мериха стойности над нормите. Двете точки с по-ниско замърсяване парадоксално или не са тъкмо при формалните станции на Изпълнителна агенция по околна среда. През април следва да бъде оповестен и формалният отчет на „ За Земята “ по тематиката с данните за 2022 година Екологичната организация продължава да организира дълготрайни измервания . Актуалното такова стартира в края на 2023 година и ще оцени в известна степен и какъв ще е резултатът от първите два сезона от въведената зона с ниски излъчвания за превоза в София.

Хора по улиците. Снимка: За Земята

„ Още при създаването на зоната с ниски излъчвания през 2022 и 2023 година предупреждавахме, че препоръчаните параметри са такива, че резултатът върху замърсяването ще е най-малък. Смятаме, че зоната би трябвало да се промени, тъй като има проблеми. Затова апелираме актуалната разпоредба в съда, само че и към този момент водим диалози с общинските управляващи за възстановяване на зоната “ , изяснява Ивайло Попов от „ За Земята “.

По-големият проблем обаче е, че се борим с проблем, който е незабележим . Важно е замърсяването да се мери вярно, само че процесът да се реализира това е възпрепятстван възпрепятстван от административни процедури и показно безучастие.

„ От Изпълнителната организация по околната среда приготвиха отчет за положението на мониторинговата система още през есента на 2022 година, само че всички министри от този момент, в това число и актуалният Юлиан Попов, нито го подписват, нито го довършват. Оставаме с усещането, че го крият ” , обобщава Ивайло Попов.

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР