Един от най-приятните, леки и интересни начини да бъдете близо

...
Един от най-приятните, леки и интересни начини да бъдете близо
Коментари Харесай

Красивите екопътеки на България

Един от най-приятните, леки и забавни способи да бъдете покрай природата, е като изминете някоя от десетките екопътеки, построени из цялата страна. Повечето са подобаващи и за деца и са чудесна концепция за лежерен уикенд на въздух. Вземете обяд, вода и положително въодушевление и - на път (е, изчакайте да се постопли времето)! Ето някои от обичаните ни екопътеки в България, които да изминете, в случай че към момента не сте го създали.

 Екопътеката Еменски каньон (Негованската екопътека) е една от първите екопътеки в България. Намира се край село Емен, община Павликени. Изходната точка на екопътеката е село Емен, след което се стига първо до Еменската пещера. Когато се продължи напред стартират да се виждат неповторими гледки към Еменския каньон. След каньона идва ред на язовир Негованка. Екопътеката предлага приятна разходка измежду природата, която трае към 2-3 часа.   Хотнишката екопътека се намира във Великотърновска област, покрай село Хотница. Изградена е по ждрелото на река Бохот. Екопътеката стартира с хубав водопад с височина от към 30 м и малко езерце. Отличителна линия на водопадите е характерният им зеленикав цвят. Дължината на екопътеката е 1.5 км и се обхожда за към един час. Подходящо място е за пикник.  Трънската екопътека се намира на 80 км западно от град София, съвсем до границата със Сърбия. Състои се от две елементи - първата минава по ждрелото на река Ерма, на 3 км от град Трън, а втората част минава около река Ябланишка и се намира на 11 км от Трън. Втората част от маршрута е по-трудна от първата. Най-дългият маршрут е 13.2 км. Двата по-малки маршрута могат да бъдат изминати за към час и половина и три часа.

Екопътеката Струилица е известна още като екопътека Струилица-Калето-Лъката. Намира се в Родопите, покрай Девин. Маршрутът се вие край меандрите на река Девинска, минава през скални формирания, гори и водопади. Има построени дървени мостчета, заслони, места за отдих и зона за лов на риба.

Основната пътека се отклонява друга по-кратка екопътека, която води до водопад Самодивско пръскало. Водопадът е извънредно хубав и си заслужава да се отклоните.

 Екопътека Екот от камбанен звън свързва етрополския манастир „ Св. Троица ” със село Рибарица. Изградени са зони за национални тържества и празници, детски кътчета и места за отдих. Дължината на пътеката е 2,5 км. Пътятна отиване и връщане е 60 минути, като началната точка е с. Рибарица, а крайната точка водопад " Варовитец " и манастир " Света Троица ". Ако посетите манастира се отбийте и до аязмото. Болни хора, надълбоко вярващи, се къпелина храмовия празник, вярвали, че Света Троица ще им донесе излекуване.

Ако сте фенове на мощните чувства, то несъмнено би трябвало да превземете тази предизвикателна екопътека. Наричат я Дяволската пътека. Освен че е извънредно живописна, част от маршрута й минава през дървени платформи, захванати със стоманени конзоли за скалите. Намира се в Родопите и свързва село Борино с Ягодинската пещера, като минава през „ Дяволския мост “ (Шейтан кьопрю). Изграждането й е въодушевено от естествения капацитет на левия приток на река Буйновска, проучван цели 8 години.

 Екопътека Бялата река се намира в Стара планина, в местността Джендема, покрай Калофер. Дължината и е 1.83 км и лишава към един час умерено вървене. Екопътеката стартира северозападно от град Калофер, наоколо е и Мъжкия манастир. Разходка за към един час ще Ви достави наслаждение и учудване от хубостта на парка. Маршрутът следва ждрелото на реката, минавайки през бивак Бялата река. За любознателните туристи са сложени осведомителни табели, разказващи любопитни обстоятелства за типичната за парка флора и фауна.

Дряновската екопътека се намира в Стара планина, близо до едноименния манастир. Привлича вниманието с това, че на малко разстояние има разнообразни релефни явления скални ниши, скални венци, разнообразни пещери, пластови стъпала, водопади, прагове, въртопи и други

Преди време група младежи от Дряново сложиха така наречен „ Пейка на любовта ”. Тя се намира на среданата канара тъкмо над Дряновския манастир. Гледката, която се открива оттова е необикновено красива.

Екопътека Невястата се намира до Смолян, в Родопите. Дължината й е към 900 метра. Започва от разклона за манастира " Св. Пантелеймон ". Тя води до едноименната канара, която е един от знаците на града.

Има изкуствена стена за катерене, алпийски тролей, направления за скално катерене, пейки и масички, беседки, детска площадка.

Трасето на екопътеката Римският път минава през равна гориста околност по остарял римски път, който съществува от началото на ІV в. Римският път е свързвал Големия път (Никополис пъкъл Иструм – Августа Траяна – Константинопол) с местността Градище над Габрово, където през ІV – VІІ в. е имало цитадела.

Пътят стартира над село Боженци и е дълъг към 8 км. От основаването наБоженци до в този момент той се употребява като директен път до Габрово. През вековете е добре поддържан. С пътя са свързани няколко митове.

 Екопътека Марина река се намира в самия Природен парк Странджа, в непосредствена непосредственост до самата река. До там може да се стигне с лека кола, а когато достигнете дестинацията можете да паркирате на неохранявания паркинг там. Екопътеката води началото си от пътя Царево - Малко Търново, на към 12 км от Царево. Около 50 минути ще са ви нужни да обходите екопътеката в едната посока.
Източник: uchiteli.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР